Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Tekstylia domowe – jak dobierać, łączyć i dbać o tkaniny?

Tekstylia domowe – jak dobierać, łączyć i dbać o tkaniny?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Liczba poduszek, koców i narzut w moim mieszkaniu jest naprawdę imponująca. Jak urozmaicić nimi wnętrze? Zestaw matowe tekstylia domowe z tymi z połyskiem, pobaw się pozornie niepasującymi do siebie deseniami, komponuj poziome z pionowym i małe z dużymi oraz połącz gładkie tkaniny z tymi o interesujących detalach. Jednym słowem: baw się!

Sezonowe tekstylia domowe

Kupując tkaniny, warto sugerować się panującą porą roku. To bardzo proste – latem regenerujący odpoczynek w sypialni zapewnią Ci gładkie, nienagrzewające się tak bardzo materiały jak jedwab czy satyna. „Lejące się” tekstylia, np. nieprzepuszczające słońca zasłony, najlepiej w chłodnych barwach, pozwolą złapać chwilę wytchnienia podczas gorących miesięcy – w tej roli doskonale sprawdzi się wiskoza. Jeśli chcesz nie tylko ochłodzić wnętrze, ale również wprowadzić do mieszkania nieco sielskiego klimatu, postaw na tkaniny naturalne, np. len. Możesz wprowadzić go do wnętrza w formie zasłon czy narzuty na łóżko.

Salon w zimie wizualnie ocieplą tkaniny o innej fakturze – „kocykowate”, pluszowe i miłe w dotyku, np. welur. Pamiętaj, że istnieją materiały uniwersalne – na przykład bawełna – które sprawdzą się o każdej porze roku.

Tekstylia domowe - zdjęcie 1

Warstwowe układanie dodatków – poduszek, koców, narzut – sprawia, że aranżacja zyskuje na trójwymiarowości, a pomieszczenie wydaje się bardziej wypełnione, a przez to przytulniejsze.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule Dodatki do domu, które odmienią każde wnętrze – propozycje i inspiracje.

Jak łączyć kolory tkanin w mieszkaniu – kilka wskazówek

Naturalna baza to podstawa. Biel, beż lub inne neutralne kolory, goszczące w pomieszczeniu, pozwolą na szybką odmianę wnętrza, ponieważ wtedy nie musisz już ograniczać się z dodatkami. Zastanawiasz się, jak stworzyć ciekawą aranżację, w której wszystkie elementy będą do siebie pasować? Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek.

  • Dobierz kolor tekstyliów do innych elementów w swoim domu czy mieszkaniu. Możesz np. dopasować poduszki do ulubionego obrazu w salonie, a firanki w kuchni do koloru frontów szafek. Kieruj się podobieństwem kolorystycznym, ale nie trzymaj się go kurczowo – wybrana barwa może różnić się odcieniem. Tak zbudowana kompozycja będzie nawet ciekawsza.

Tekstylia domowe - zdjęcie 2

  • Nie wiesz, jakie poduszki wybrać, by pasowały do kanapy? Zastanów się, czy zależy Ci na ożywieniu czy wręcz przeciwnie – na stonowaniu dotychczasowej aranżacji. W drugim przypadku zdecyduj się na tkaniny lub wzory, które „wtopią się” w sofę, dzięki czemu zyskasz wyższy komfort odpoczynku bez wizualnego zaburzania proporcji. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy pragniesz zachować aktualną dominantę, np. chcesz, by wzrok nadal skupiał się na designerskim żyrandolu czy ściennej galerii zamiast na kanapie. Marzysz o mocnym akcencie? Zdecyduj się na poduszki dekoracyjne, które wyraźnie odetną się od otoczenia.
  • Zależy Ci na uzyskaniu interesującej całości? W Twoim pokoju dominują dwa kolory? Postaw na dodatki, które zawierają je oba. W ten sposób zepniesz pomieszczenie kolorystyczną klamrą i przekonasz się, że łącznie kolorów to świetna zabawa!
  • Jak łączyć kolory? Dekorując wnętrze za pomocą dodatków, możesz zadziałać na dwa sposoby: popatrz na koło barw i zdecyduj, czy będziesz kierować się kolorami uzupełniającymi czy spróbujesz stworzyć kombinację kontrastowych barw.
  • Zwróć uwagę na tkaniny obiciowe w swoim mieszkaniu – czy są zbliżone kolorystycznie czy wręcz przeciwnie? Może na ich podstawie dobierzesz materiał na zasłony? Pamiętaj również, że wspomniane materiały obiciowe możesz zmienić – zamiast kupować nowy fotel, znajdź wzorzysty materiał i…. zastąp obicie mebla, a stanie się wspaniałą dekoracją salonu.

Pamiętaj też o ogólnej zasadzie: 60% pomieszczenia powinna wypełniać barwa podstawowa, 30% to kolory uzupełniające (tutaj wszystko zależy od Twoich preferencji), a pozostałe 10% zagospodarujesz, kupując tekstylia w kontrastującym kolorze. Ustalenie palety kolorystycznej dla całego wnętrza to już połowa sukcesu. Drugim etapem odmiany pomieszczenia będzie wybór odpowiednich wzorów.

Łączenie wzorów w pomieszczeniu 

Wzory tekstyliów z grubsza możemy podzielić na trzy grupy: geometryczne, abstrakcyjne i botaniczne – zawierające motyw roślinny.

Tekstylia domowe - zdjęcie 3

Pomyśl o funkcji, jaką tkaniny mają spełnić w danym wnętrzu: geometryczne dekoracje wprowadzą do niego powtarzalny rytm, a te z deseniami zaczerpniętymi wprost z natury urozmaicą klarowną, minimalistyczną aranżację.

Dorota Szelągowska:

Jeśli zdecydujesz się na geometryczny motyw dekoracyjny, ogranicz liczbę kolorów. Jeśli jednak wybierzesz motywy roślinne, użyte na poduszkach kolory mogą „rozpełznąć się” po całym pokoju, tworząc efekt tajemniczego ogrodu. Ważna jest też skala – im mniejsza powierzchnia, na której pojawi się wzór, tym mniejszy deseń będzie odpowiedniejszy.

Na poduszkach czy zasłonach drobne wzorki sprawdzą się lepiej. Małoformatowe desenie lubią też mocno kontrastowe motywy, np. w postaci pasów o dwóch przeciwstawnych kolorach czy intensywnie odróżniające się od tła kwiaty.

Wygląd wnętrza urozmaicisz, kierując się zasadą symetrii (taka sama liczba poduszek poukładanych po obu stronach kanapy) lub asymetrii, która kojarzy się z kontrolowanym chaosem.

Tekstylia domowe - zdjęcie 4

Tak zaplanowany „rozgardiasz” może wprowadzić wrażenie domowości, choć należy na niego uważać – znajduje się zaledwie o krok od bałaganu. Ciekawy efekt osiągniesz także poprzez zróżnicowanie form dodatków. Poduszki zróżnicuj, wybierając różne figury geometryczne – dekoracje tego typu mogą występować także w różnych odcieniach kolorystycznych: okrągłe, tradycyjnie prostokątne czy poduszki w formie wałka stworzą interesującą, przestrzenną kompozycję.

Nie tylko poduszki – jak prasować różne tkaniny

Wełniany koc, jedwabna pościel czy bawełniane poszewki na poduszki – w domu napotkasz różne typy tkanin, o które zadbasz w odmienny sposób. Pranie i prasowanie takich tekstyliów rządzi się różnymi zasadami. Za każdym razem jednak ważna jest temperatura prasowania. Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznych zagnieceń na wełnianym kocu, możesz zrobić to tylko żelazkiem rozgrzanym do średniej temperatury. Z kolei prasowanie jedwabiu wymaga odwrócenia tkaniny „na lewą stronę”, a samą czynność należy wykonać lekko nagrzanym żelazkiem. Pozostając przy delikatnych tkaninach (np. firanach), możesz wspomóc się sprzętami takimi jak parownica czy żelazko do prasowania firan w pionie. Jednak inwestując w sprzęt do prasowania pamiętaj, że warto zwrócić uwagę, by był wielofunkcyjny. Prasowanie bawełny nie powinno stanowić problemu – jest wytrzymała, więc da sobie radę z regularnym praniem i prasowaniem, a Ty możesz częściej zmieniać wystrój pomieszczenia za pomocą poduszek wykonanych z tego materiału. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nią dbać.

Nie ograniczaj się z dekoracyjnymi pomysłami ze względu na trudne w utrzymaniu tekstylia. Nie bój się także wnętrzarskich eksperymentów – łącz wzory i kolory, nawet jeśli wydaje Ci się, że do siebie nie pasują. Odwaga i chęć ciągłej zmiany sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się wyjątkowym i inspirującym wnętrzem.