Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Co to są klasy energetyczne?

Co to są klasy energetyczne?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Klasa energetyczna to jeden z ważnych elementów, który musisz wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt RTV i AGD na lata. Co oznacza ten parametr w praktyce? W jakiej skali przedstawiane są nowe klasy energetyczne? O czym jeszcze pamiętać, jeśli zależy Ci na obniżeniu rachunków za energię? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu. Sprawdź!

Co to jest klasa energetyczna?

Aby wyjaśnić, czym jest klasa energetyczna, sięgnijmy po najprostszą definicję: to parametr określających zużycie prądu przez dane urządzenie. Dzięki tej wartości możesz określić np. stopień energooszczędności pralki, czyli efektywność jej pracy przy jak najmniejszym poborze energii. Jak obliczana jest klasa efektywności energetycznej? Bierze się pod uwagę np. roczne zużycie prądu w kilowatogodzinach oraz jak ta wartość prezentuje się na tle innych podobnych sprzętów dostępnych na rynku.

Dlaczego określenie klasy energetycznej jest tak ważne? Po pierwsze: wymagają tego unijne dyrektywy. Po drugie: dzięki takiej informacji możesz porównywać różne modele np. pralek i wybrać ten, który jest bardziej energooszczędny, czyli jego użytkowanie wiąże się z niższymi rachunkami. Po trzecie: decydując się na sprzęt o wyższej klasie energetycznej, dbasz o środowisko.

Wskazówka: Gdzie szukać informacji o klasie energetycznej sprzętu? Znajdziesz ją w formie etykiety, którą producent ma obowiązek przykleić w widocznym miejscu na danym sprzęcie. Na nowych etykietach znajdują się też dodatkowe informacje np. o skali hałasu emitowanego przez dany sprzęt.

Czytaj też: Ekologiczna łazienka – jak ją urządzić?

Nowe i stare klasy energetyczne lodówek, pralek czy telewizorów – porównanie

Do 1 marca 2021 na terenie Unii Europejskiej obowiązywał stary standard, w którym klasa energetyczna sprzętów była oznaczana od A+++ (najniższe zużycie prądu) do D (najwyższe zużycie energii).

Przeczytaj też: Co trzy plusy, to nie jeden – klasa energetyczna A+++ łagodna dla portfela i środowiska

Jednak cały czas producenci ulepszają sprzęty AGD i RTV pod kątem energooszczędności, dlatego szukano jeszcze bardziej precyzyjnych oznaczeń. I tak od 1 marca 2021 roku w Polsce obowiązują nowe oznaczenia klasy energetycznej sprzętów: telewizorów, monitorów, pralek, pralkosuszarek, lodówek, zamrażarek, chłodziarek do wina, zmywarek. Tabela nowych klas energetycznych to 7-stopniowa skala od A do G i surowsze normy podporządkowywania sprzętów do poszczególnych grup.

Uwaga: Wprowadzenie nowych etykiet klasy energetycznej dla takich urządzeń jak m.in.: piekarniki, okapy i odkurzacze planowane jest w przyszłości, jednak nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty.

Zastanawiasz się, co oznaczają nowe klasy energetyczne? Klasa A to najwyższa oszczędność użytkowania, a G to najwyższe zużycie energii. Przy okazji zmian w klasach energetycznych pojawiły się też klasy hałasu (A – najcichszy sprzęt, D – najgłośniej pracujący), nowe piktogramy na etykietach energooszczędności oraz zmiana sposobu prezentowania zużycia energii (nie tylko w skali roku, ale też uwzględniając cykle użytkowania).

Klasy energetyczne

Od A do G, czyli szybkie podsumowanie nowych klas energetycznych:

A – najbardziej energooszczędna klasa, zarezerwowana dla najnowocześniejszych urządzeń (kolor ciemnozielony na etykiecie)

B – klasa o bardzo dobrych parametrach energooszczędnych,

C – najlepsza klasa energooszczędna spośród powszechnie dostępnych w sklepach (kolor jasnozielony na etykiecie)

D – dobra energooszczędna klasa (kolor żółty na etykiecie)

E – średnia energooszczędna klasa (kolor jasnopomarańczowy na etykiecie)

F – niska energooszczędna klasa (kolor pomarańczowy na etykiecie)

G – najniższa klasa energetyczna (kolor czerwony na etykiecie)

Wskazówka: Na etykiecie znajdują się ramki z kolorami i literami od G do A oraz czarna strzałka, która wskazuje przynależność sprzętu do danej klasy energetycznej.

Jakie sprzęty wybierać, aby były one efektywne i oszczędne?

Nowe klasy energetyczne, to nowe zasady dotyczące wyboru najlepszego sprzętu do Twojej kuchni, łazienki czy salonu. Klasa C to obecnie najpowszechniejsza klasa energetyczna dostępna na rynku, sporadycznie pojawiają się sprzęty wyższych kategorii np. B. Znajdziesz je w ofercie marki Bosch. Eksperci zalecają, by decydować się na urządzenia z oznaczeniami od B do D, gdyż one gwarantują stosunkowo niskie zużycie prądu, a co za tym idzie, są przyjazne dla domowego budżetu i środowiska. Pamiętaj, że sprzęty z wyższej klasy energetycznej mają też z reguły dłuższą żywotność oraz dodatkowe funkcje i udogodnienia.

Przykładowo w zmywarce wolnostojącej serie 8 Bosch (klasa efektywności energetycznej B) pobór energii na 100 cykli programu Eco wynosi 60 kWh. Model ten gwarantuje też znakomite efekty suszenia nawet przy długo schnących naczyniach oraz indywidualnie dostosowuje cykle zmywania.

Poznaj: Zmywarki Bosch

Z drugiej strony o wydajności sprzętu świadczy nie tylko nowa klasa energetyczna, ale też rozwiązania pozwalające na zwiększenie efektywności pracy. W przypadku chłodziarko-zamrażarki marki Bosch jest to system Low Frost, który ogranicza oblodzenie sprzętu. Dzięki temu nie musisz tak często rozmrażać swojej lodówki, więc regularnie oszczędzasz energię.

Sprawdź: Chłodziarko-zamrażarki Bosch

Wiesz już, że klasa energetyczna F nie jest zbyt dobra w kontekście wysokości Twoich rachunków za energię i gdzie szukać informacji dotyczących różnych parametrów sprzętu. Czas wprowadzić wskazówki w życie i wyposażyć twoją kuchnię w funkcjonalny, wydajny i energooszczędny sprzęt. Bądź odpowiedzialny za swój domowy budżet i środowisko!