Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje?

Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Sufity podwieszane zawdzięczają swoją niesłabnącą popularność łatwości montażu oraz temu, jak doskonale maskują krzywy sufit i inne niedociągnięcia konstrukcyjne. Zazwyczaj możemy je znaleźć w nowoczesnych salonach, kuchniach, a także w łazienkach. Poznaj nasze wskazówki jak zrobić sufit podwieszany, jaki rodzaj wybrać i jak go oświetlić.

Jak zrobić sufit podwieszany?

Wykonanie sufitu podwieszanego najlepiej oddać w ręce profesjonalistów. Posiadają oni odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie, a ich usługi są gwarancją jakości i bezpieczeństwa. To ważne, by sufit podwieszany był nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim solidnie zamontowany.

Sufity różnią się od siebie stelażem, czyli rodzajem konstrukcji, na której są podwieszane. Do wyboru mamy różne typy stelaży.

  • Jednopoziomowy pojedynczy – najprostszy stelaż, idealny do wnętrz o małej kubaturze, gdzie duże obciążenie nie będzie potrzebne. Rozstaw profili nie powinien być większy niż 60 cm.

  • Jednopoziomowy krzyżowy – dzięki niemu większe, złożone z kilku płyt sufity nie pękają i są bardziej stabilne. Maksymalna odległość między profilami głównymi wynosi nawet 120 cm, a profilami nośnymi 50 cm.

  • Dwupoziomowy krzyżowy – najczęściej spotykany rodzaj stelażu, przydatny w sytuacjach, gdy pod płytami trzeba ukryć dodatkową izolację, instalację czy znacząco obniżyć sufit. W takich przypadkach profile główne rozmieszcza się w odstępach co 120 cm, natomiast nośne co 50 cm.

Zalety i wady podwieszanego sufitu

Sufity podwieszane nadają pomieszczeniu nowoczesny charakter, a przy tym są doskonałym sposobem na zamaskowanie niechcianych elementów. Należą do nich m.in. zniszczony czy krzywy sufit oraz kable i instalacje. Montaż płyt kartonowo-gipsowych z odpowiednim oświetleniem poprawi również proporcje zbyt wysokiego pokoju.

Sufity ułożone schodkowo, z efektownymi wycięciami i podkreślającymi kształt konstrukcji lampkami nie tylko stworzą niebywały efekt wizualny, ale i ocieplą oraz wygłuszą salon, kuchnię czy sypialnię. Aby tak się stało, wystarczy wyłożyć sufit wełną mineralną.

Sufity podwieszane to rozwiązanie, które nie jest wolne od wad. Z powodzeniem ukrywają instalacje, ale w przypadku gazowej sufit podwieszany się nie sprawdzi – rury nie mogą zostać zabudowane. Jeśli mieszkamy w domu należącym do starego budownictwa, powinniśmy skontrolować, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie. Podwieszenie sufitu nastręcza trudności także w przypadku tzw. pomieszczeń mokrych, czyli kuchni, łazienki oraz pralni. Upewnijmy się, że użyte do montażu materiały sprawdzą się w warunkach podwyższonej wilgotności.

Podwieszany sufit w salonie

Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje? - zdjęcie 1

Sufit podwieszany w salonie pozwala na swobodną aranżację wnętrza. Możemy zamontować go na całej górnej powierzchni lub jedynie na jej fragmencie. Co powinno o tym zdecydować? Na pewno warto wziąć pod uwagę to, jak skutecznie sufit podwieszany podzieli dostępną przestrzeń – np. na część kuchenną i jadalnianą bądź kuchenną oraz dzienną. Dzięki obniżonemu sufitowi zaakcentujemy konkretne miejsce w salonie z aneksem umieszczając konstrukcję nad stołem, kącikiem wypoczynkowym lub kuchenną wyspą.

Przeczytaj: Urządzanie mieszkania - poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza

Jakie sufity podwieszane pasują do salonu?

  1. Sufity proste, których największym atutem jest uniwersalność. Nienachalne kształty staną się udaną częścią wystroju, a przy tym ukryją konstrukcyjne niedoskonałości wnętrza.

  2. Sufity o falujących, powyginanych liniach – ten rodzaj dynamicznego, wykończenia ożywi uporządkowane mieszkanie o klasycznym charakterze.

  3. Sufity z mniejszym lub większym gzymsem to ciekawe obramowanie salonu. Ich dwupoziomowa budowa sprawia, że są ciekawsze dla oka.

  4. Sufity wyłożone matą lustrzaną, dzięki której optycznie powiększysz pokój. Doskonałe do tego, żeby wydobyć piękno posadzki czy parkietu.

  5. Sufity z kasetonów, czyli lekkich elementów, z których buduje się intrygującą konstrukcję. Mogą występować w formie kubików, nadając wnętrzu trójwymiarowość.

  6. Sufity z wnęką z oświetleniem LED – lampki ledowe poprowadzone po wewnętrznej krawędzi łagodnie doświetlą salon.

Sufit podwieszany w kuchni

Szukasz nowoczesnego oświetlenia kuchni? Wybierz sufit podwieszany, ozdobiony lampami lub taśmami LED. Zdecyduj się na opcję, która w naturalny sposób podkreśli atuty kuchni i odwróci uwagę od jej wad. Zabudowanie sufitu centralnie nad stołem lub wyspą kuchenną stworzy wrażenie spójności – zadbaj o to, by konstrukcja miała identyczne wymiary jak znajdujące się pod nią meble. Podświetlony sufit podwieszany możesz umieścić również tuż nad zabudową szafkową. Takie rozwiązanie sprawi, że blat kuchenny zyska porcję światła, a Ty komfortowe miejsce do przygotowywania posiłków.

Sufit podwieszany w łazience

Podział pomieszczenia na mniejsze przestrzenie ze względu na pełnioną funkcję sprawdzi się też w łazience. Poprzez montaż obniżonego sufitu, np. w formie łuków lub zaokrągleń, z łatwością podzielisz pokój kąpielowy na strefy suchą oraz mokrą. Możesz także – w zależności od własnego pomysłu i sposobu wykonania – optycznie poszerzyć lub wydłużyć wnętrze, a ponadto ukryć nieestetyczne instalacje i rury. Pamiętaj jedynie o tym, by sufit podwieszany był zbudowany z materiałów odpornych na wodę oraz pleśń. To warunek konieczny w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Przeczytaj: Jak wybrać perfekcyjne oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego?

Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje? - zdjęcie 2

Rozłożysty żyrandol, funkcjonalne ledy, a może klimatyczne światła punktowe? Wybierz oświetlenie, które dopełni efektowny wygląd sufitu podwieszanego.

Spoty i światła punktowe

Halogeny lub spoty dające światło w kształcie stożka montuje się bezpośrednio w płytach kartonowo-gipsowych. „Punktówki” nie tylko wtapiają się w całość podwieszanego sufitu, ale i pozwalają na kierowanie strumienia światła w wybranym kierunku i pod dogodnym kątem. To zasługa osadzenia ich w ruchomych oprawach, najczęściej z malowanego proszkowo metalu.

Oświetlenie i taśmy LED

Każdy sufit obniżony – niezależnie od kształtu – polubi się z oświetleniem LED. Sieć małych, ekologicznych w użytkowaniu lampek z jednej strony zachwyca subtelnością, a z drugiej zapewnia właściwą porcję światła. Z kolej taśmy ledowe będą świetnym uzupełnieniem sufitów z gzymsem lub wnęką.

Drewniany sufit podwieszany

Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje? - zdjęcie 3

Chcesz odmienić wygląd pomieszczenia, nieco je obniżyć, a przy tym zachować przytulność drewnianego wykończenia? Sufit podwieszany wpasuje się zarówno w elegancką, jak i rustykalną aranżację bazującą m.in. na drewnianym stropie. Przy tym wyśmienicie odnajdzie się w towarzystwie cegły i naturalnych materiałów. Jednym z najlepszych gatunków drzew do stworzenia drewnianego sufitu będzie sosna – trwała, łatwo dostępna i w ciekawych kolorach. Efekt? Na ażurowej konstrukcji z listewek zawiesisz nie tylko lampy, ale i oko.

Sufit podwieszany to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne i estetyczne. Może posłużyć również jako panel oświetleniowy oraz zamaskować nierówności, rury i kable. W przypadku drewnianej konstrukcji sprawdzi się też jako ozdoba rustykalnego salonu.