Lamele w aranżacji wnętrz – jak je wykorzystać?

Lamele w aranżacji wnętrz – jak je wykorzystać?

Lamele dekoracyjne, czyli „przestrzenne listewki” to oryginalny sposób na ozdobienie ściany w nowoczesnym salonie. Jeśli znudziły Ci się tapety, farby, tapicerka, sprawdź ten sposób wykańczania powierzchni. Choć od kilku sezonów lamele są jedną z najbardziej pożądanych dekoracji we wnętrzach, nie są jeszcze powszechnie stosowane. Dlatego wybierając lamele dekoracyjne, Twoje wnętrze nabierze oryginalności.

Czym są lamele dekoracyjne?

Prawdopodobnie znasz już to rozwiązanie, ale być może nie wiesz, jak się nazywa. Najprościej tłumacząc, lamele dekoracyjne to pionowe deski wykonane z drewna lub fornirowanej płyty MDF, pomiędzy którymi umieszczone są kontrastujące kolorystycznie profile. Najbardziej popularne są lamele z drewna dębowego, jesionowego lub sosnowego, choć w aranżacjach możesz spotkać się też z lamelami aluminiowymi, wykonanymi z PCV lub imitującymi beton.

Lamele w salonie możesz wykonać z listew, które sprzedawane są na sztuki lub z gotowych płyt zawierających od kilku do kilkunastu elementów. To drugie rozwiązanie pozwoli Ci na łatwiejszy montaż np. tylko za pomocą kleju montażowego.

Wskazówka: Lamele z płyty MDF (np. z fornirem z dębu) zastosuj w miejscach, gdzie panuje większa wilgotność np. w łazience lub kuchni.

Jakie są parametry lameli? Najczęściej znajdziemy modele o długości 200–275 cm, szerokości 3 cm i głębokości 4 cm. Należy zamontować je poziomo lub pionowo, zachowując jednakowe odległości między listewkami.

Zalety lameli, czyli dlaczego warto umieścić je we wnętrzach?

Lamele to rozwiązanie uniwersalne – pasują niemal do każdego wnętrza w nowoczesnym stylu. Oto kilka pomysłów, jak możesz zastosować je w swoim domu:

  • lamele w salonie np. na ścianie telewizyjnej,
  • lamele w sypialni np. jako przedłużenie tapicerowanego zagłówka,
  • drewniane lamele do szarej łazienki w celu jej ożywienia.

Lamele w aranżacji wnętrz

Wskazówka: Zastosuj lamele tylko na fragmencie ściany, by Twoja aranżacja nie była zbyt przytłaczająca.

Powierzchnie z lameli są dobrym sposobem na organizację różnych stref funkcjonalnych np. umieść je na ścianie, do której przylega biurko, w celu wydzielenia części biurowej w salonie.

Drewniane lamele ocieplą surowe wnętrza i sprawią, że nawet minimalistyczny salon będzie przytulny. Co więcej, niektóre modele mają też właściwości wygłuszające i dzięki nim skorygujesz akustykę pomieszczeń. Rekomendowane są do dużych otwartych przestrzeni, w których wyciszą hałasy i wyeliminują męczący pogłos.

Przeczytaj: Jak wygłuszyć ściany we wnętrzu?

Z czym łączyć lamele dekoracyjne?

Tak jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, ściany z lameli pasują niemal do każdego salonu, ale szczególnie dobrze wyglądają w tych trzech stylach: skandynawskim, japandi i industrialnym.

Odpowiednio dobrane świetnie skomponują się z dekoracjami i wyposażeniem wykonanym z betonu, kamienia, drewna, szkła oraz stali.

Lamele będą też doskonałym tłem dla zielonych roślin doniczkowych, świeżych kwiatów i innych motywów florystycznych.

Wskazówka: Aby lamele w salonie zawsze wyglądały pięknie, należy czyścić je regularnie szczotką, miotełką do kurzu lub odkurzaczem z wąską końcówką.

Lamele na suficie – hit czy kit?

Zdecydowanie hit i to o wielu zastosowaniach. Po pierwsze dzięki lamelom na suficie skorygujesz optycznie wysokie pomieszczenie, nadając mu przytulności i redukując pogłos.

Po drugie lamele na suficie są świetnym sposobem na oddzielenie stref funkcjonalnych np. umieszczone na suficie w łazience, tworzą linię oddzielająca przestrzeń kąpielową od reszty pomieszczenia.

Takie wykończenie sufitu to też sposób na nudę, przykładowo lamele w wersji z ciemniejszego drewna ożywią salon utrzymany w białej kolorystyce.

Ściana z lameli jako wizualna przegroda

Lamele w sypialni

Możesz umieścić lamele w salonie na ścianie i w ten sposób wizualnie wydzielić różne przestrzenie albo pójść o krok dalej i zastosować je w formie ścianki ażurowej. Jak to zrobić? Oto dwie praktyczne wskazówki: 

  1. Ścianka ażurowa z jasnych mniejszych lameli sprawdzi się do oddzielenia małych kuchni od części salonowej.
  2. Ścianka ażurowa z ciemnych i większych lameli rekomendowana jest do mieszkań o dużym metrażu.

Ażurowa ściana z lameli świetnie sprawdzi się do zaakcentowania przestrzeni biurowej lub kinowej w salonie, wydzielenia strefy prysznicowej w łazience oraz garderoby w sypialni.

Tutaj znajdziesz więcej pomysłów aranżacyjnych: Ściana telewizyjna – pomysły na aranżacje

Lamele na schodach

Do całej gamy zastosowań lameli dekoracyjnych dorzucamy jeszcze opcję ze schodami. Odpowiednio przytwierdzona ścianka o konstrukcji lamelowej może pełnić funkcję bezpiecznej balustrady.

Lamele można też umieścić na całej ścianie znajdującej się wzdłuż schodów, kiedy podzielone są one na dwie części.

Ile kosztują lamele w salonie?

Ściana z lameli jako wizualna przegroda

Myślisz, że lamele w salonie to spora inwestycja? Mamy dobrą wiadomość – na rynku znajdziesz tego typu dekorację na każdą kieszeń. Koszt ostatecznie zależeć będzie od rozmiarów, zastosowanego materiału i wykończenia.

Lamele dekoracyjne dostępne są w wersji na sztuki i ich cena mieści się w przedziale 20–40 zł za jedną listewkę. Jak zatem łatwo policzyć, inwestycja związana z wykończeniem fragmentu ściany będzie Cię kosztować kilkaset złotych.

Wskazówka: Jeśli zależy Ci na lamelach drewnianych, ale masz ograniczony budżet, postaw na modele sosnowe, które są tańsze od bukowych lub bambusowych.

Innym wariantem może być inwestycja w całe panele ścienne z lameli i tu koszt jest podobny – za aranżacje fragmentu ściany zapłacisz kilkaset złotych. To dobra opcja, jeśli chcesz samodzielnie zamontować tę dekorację na większej powierzchni.

Na koniec dobra wiadomość: lamele możesz zastosować nie tylko na etapie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim, ale też uwzględnić je w projekcie, gdy remontujesz salon. Zatem przystępna cena, intuicyjny montaż i uniwersalność sprawiają, że łatwo zaprzyjaźnisz się z tym elementem dekoracji wnętrz.

Data publikacji: 2022-05-05