Jak zadbać o zimowe ubrania latem? Przydatny sprzęt AGD i porady
- Przechowywanie ubrań zimowych – co może pójść nie tak?
- Jak dbać o ubrania zimowe w lecie?
- Krok 1. Pralka w ruch! Solidne czyszczenie po zimie
- Krok 2. Elektryczna suszarka do prania – dla idealnej świeżości po sezonie letnim
- Krok 3. Prasowanie żelazkiem parowym – dla łatwiejszego składania
- Przechowywanie ubrań zimowych – jak i gdzie?
Z nadejściem wiosny grube swetry i płaszcze ustępują miejsca zwiewnym sukienkom i szortom. Jak przygotować sezonową odzież na długie miesiące leżakowania? Gdzie i jak przechowywać ubrania, których nie nosimy? Podpowiadamy!
Przechowywanie ubrań zimowych – co może pójść nie tak?
Błędem, który popełnia wiele osób jest wkładanie do szafy nieświeżych ubrań. Niedoprane płaszcze, kurtki i grube swetry są siedliskiem bakterii i źródłem przykrych zapachów. Nawet jeśli odzież wydaje się czysta, trzeba koniecznie wyprać ją po zimie, a potem dobrze wysuszyć. Odrobina wilgoci wystarczy, aby w szafie pojawił się zapach stęchlizny, a ubrania zostały zaatakowane przez pleśń.
Co jeszcze? W szafach bardzo często panuje duży ścisk, który hamuje swobodny przepływ powietrza i sprzyja powstawaniu uporczywych zagnieceń. Przechowywana w ten sposób odzież mechaci się, brudzi i traci fason.
Dużym zagrożeniem dla przechowywanych ubrań są mole. Niechciani lokatorzy mogą trafić do domu za pośrednictwem przyniesionych z zewnątrz tkanin. Na wszelki wypadek warto umieścić w szafie woreczki z lawendą – jej zapach skutecznie odstraszy szkodniki.
Przeczytaj: Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?
Jak dbać o ubrania zimowe w lecie?
Aby uniknąć wymienionych wyżej problemów, starannie przygotuj odzież na czas leżakowania: zreperuj ją, wypierz i dobrze wysusz. Upewnij się, że ubrania będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Miejsce, w którym planujesz schować swetry, płaszcze oraz kurtki, powinno być suche, przewiewne i osłonięte przed kurzem.
Krok 1. Pralka w ruch! Solidne czyszczenie po zimie
Większość ubrań możesz wyprać samodzielnie. Wyjątek stanowią zimowe płaszcze i niektóre rodzaje kurtek. Zamiast poddawać je ryzykownym eksperymentom, lepiej odnieść odzież do pralni i oddać w ręce fachowców.
W przypadku delikatnych tkanin koniecznie zapoznaj się z informacjami na metce. Pranie kaszmirowych swetrów w zbyt wysokiej temperaturze i przy użyciu niewłaściwego detergentu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Obszernie na ten temat piszemy w artykule Jak pielęgnować wełnę i kaszmir? Trzy proste wskazówki!
Przeczytaj: Jak prać i suszyć delikatne ubrania bez zagnieceń i uszkodzeń.
Stacja pary albo funkcja odświeżania parą dla higieny ubrań zimowych
Nie masz czasu na wielkie pranie, a Twoje ubrania wymagają jedynie lekkiego odświeżenia? Wykorzystaj zalety pary wodnej. Z jej pomocą odświeżysz ubrania szybko, skutecznie i bez użycia detergentów. Cząsteczki pary delikatnie zmiękczają i rozluźniają włókna, zapewniając efekt wyraźnego wygładzenia. Jednocześnie usuwają przykre zapachy i zarazki z tkanin.
Jakiego sprzętu użyć, aby skutecznie zdezynfekować i odświeżyć ubrania? Doskonały efekt uzyskasz, stosując nowoczesne żelazko ze stacją pary, na przykład model ProHygienic marki Bosch. To wszechstronne urządzenie, które łączy zalety tradycyjnego żelazka i parownicy do ubrań. Z jego pomocą wyprasujesz oraz odświeżysz tkaniny bezpośrednio na wieszaku – szybko i wygodnie! Generator pary Bosch zabija aż do 99% bakterii, usuwa przykre zapachy i błyskawicznie rozprawia się z najtrudniejszymi zagnieceniami. A to wszystko bez ryzyka przypalenia ubrań!
Kolejnym urządzeniem, które oferuje funkcję odświeżania parą, jest pralko-suszarka Bosch. Aby usunąć przykrą woń i wygładzić zagniecenia, wystarczy włożyć ubranie do pralki i uruchomić odpowiedni program. Gotowe!
Krok 2. Elektryczna suszarka do prania – dla idealnej świeżości po sezonie letnim
Po solidnym czyszczeniu nadchodzi pora na perfekcyjne suszenie. Ubrania, które planujesz schować na wiosnę i lato, nie mogą mieć w sobie ani grama wilgoci. Szczególną czujność zachowaj, susząc grube wielowarstwowe ubrania, np. kurtki puchowe.
Suszenie grubych ubrań na drucianej suszarce zajmuje nawet kilka dni. W tym czasie wyprana odzież zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń, a mieszkanie wypełnia się zapachem wilgoci. Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na tradycyjne metody suszenia, skorzystaj z elektrycznej suszarki na pranie. Urządzenie usuwa nawet najmniejsze zawilgocenie, a wyciągnięte z niego ubrania wyglądają jak w dniu zakupu. Szczególnie dobrze radzi sobie z grubą odzieżą zimową – wystarczą zaledwie 3 godziny, aby wyjąć z suszarki perfekcyjnie suchą i pachnącą kurtkę.
Przeczytaj: Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć?
Krok 3. Prasowanie żelazkiem parowym – dla łatwiejszego składania
Jeśli ubrania nadają się do prasowania, nie zaszkodzi przejechać po nich żelazkiem. Wyprasowana odzież przetrwa lato w dobrej formie, a gdy nadejdą chłodne dni, będzie gotowa do założenia. Prasowanie nie tylko poprawi wygląd ubrań i ułatwi ich późniejsze składanie, ale zapewni im również higieniczną czystość. Wysoka temperatura w połączenie z parą wodną to niezawodny sposób na walkę z bakteriami i zarazkami. Najlepsze rezultaty uzyskasz, korzystając z nowoczesnej stacji pary lub mocnego żelazka parowego.
Przechowywanie ubrań zimowych – jak i gdzie?
Czyste, suche i wyprasowane ubrania są już gotowe na kilka miesięcy leżakowania. Gdzie i jak je przechować, aby dotrwały do jesieni w nienagannym stanie?
Okrycia wierzchnie powinny wisieć w odstępach, tak aby zapewnić swobodny przepływ powietrza i uchronić odzież przed zagnieceniem. Ubrania należy umieścić w materiałowych oddychających pokrowcach, które zabezpieczą tkaniny przed kurzem i niszczeniem.
Swetry, bluzy i ciepłe spodnie wystarczy złożyć, zawinąć w prześcieradło i w takiej formie przechować do kolejnej jesieni. Jeśli planujesz wynieść odzież do piwnicy, umieść ją w szczelnych plastikowych pojemnikach do przechowywania ubrań lub w workach próżniowych. W ten sposób zabezpieczysz tkaniny przed działaniem wilgoci.
Jak składać ubrania? Z pewnością nie upychaj całej zimowej garderoby do jednego worka lub pudełka. Ubrania nie powinny leżeć w ścisku – muszą mieć zapewniony przewiew.
Gdzie przechowywać ubrania? Najlepiej schować odzież w osobnym pomieszczeniu, na przykład garderobie lub piwnicy. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki luksus, umieść ubrania w miejscu, do którego rzadko zaglądasz: na górnych półkach szafy albo w szufladach pod łóżkiem.
Jak dbać o kurtkę puchową?
Jednym z największych wyzwań na etapie porządkowania zimowej garderoby jest pranie kurtek puchowych. Zbyt wysoka temperatura, źle dobrany detergent lub nieumiejętne suszenie mogą zniszczyć delikatną warstwę wypełnienia. W efekcie kurtka straci ładny wygląd, a jej właściwości termoizolacyjne ulegną pogorszeniu.
Jak dbać o kurtki puchowe?
-
Ubrania muszą być prane w niskiej temperaturze i przy małych obrotach.
-
Uniwersalne środki należy zastąpić specjalnym detergentem do odzieży puchowej.
-
Ubrania należy suszyć w suszarce bębnowej lub na płasko.
Więcej porad i podpowiedzi znajdziesz w artykule: Domowe pranie kurtki puchowej, kołdry, śpiwora – jak sobie radzić z trudną tkaniną?
Pielęgnacja kurtek puchowych stanie się znacznie łatwiejsza, jeśli użyjesz odpowiedniego sprzętu. Pralki i suszarki Bosch zadbają o Twoje ubrania z niezwykłą delikatnością dzięki inteligentnym programom oraz innowacyjnej konstrukcji bębna VarioSoft.
Starannie wyczyszczona, poskładana i zabezpieczona odzież przetrwa wiele miesięcy w nienagannym stanie. Jesienią z przyjemnością wyjmiesz ją z szafy, aby przywitać nowy sezon.