Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć?

Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nadmierna wilgoć w domu może pojawić się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Zawilgocenie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także elementy wyposażenia mieszkania. Na szczęście często wystarczy tylko kilka zmian, by poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, gdzie wilgoć zbiera się najczęściej, czyli w kuchni i łazience.

Wilgoć w mieszkaniu – skąd się bierze?

Istnieje kilka głównych przyczyn, przez które wilgoć w domu nie jest odpowiednio odprowadzana z pomieszczeń, czego pierwszym sygnałem są zaparowane okna.

  • Najpopularniejszym powodem pojawiania się wilgoci jest suszenie ubrań na rozkładanej suszarce, najczęściej w pokoju dziennym. Taki sposób na suchą odzież nie tylko psuje estetykę wnętrza, ale i może powodować pojawienie się pleśni. Dobrym rozwiązaniem byłoby wygospodarowanie miejsca na osobną pralnię już na etapie planowania domu.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę w czasie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim?

  • W kuchni generatorem wilgoci jest już sam proces gotowania. Jeżeli w tym pomieszczeniu nie ma okapu lub jest on wadliwy, wilgoć również nie ma szans zostać odprowadzona we właściwy sposób.

  • Dlaczego poziom wilgotności powietrza może znacząco się zwiększać? Duże znaczenie mają zbyt szczelne okna, przez które para wodna nie może wydostać się na zewnątrz. Kłopot stanowi też zła wentylacja pomieszczeń – szczególnie zimą trudno zadbać o odpowiednie, częste wietrzenie.

  • Ostatnią przyczyną pojawiania się wilgoci jest wybór nieodpowiedniej farby. Warto zaopatrzyć się w taką przeznaczoną do kuchni i łazienki, czyli miejsc, w których pary wodnej jest zwykle bardzo dużo. Na rynku dostępne są farby z mikrocząsteczkami srebra, które są odporne na wilgoć, tworzą barierę przed rozwojem bakterii i grzybów, a dodatkowo łatwo się je czyści.

Gromadząca się w łazience i w kuchni wilgoć może spowodować pojawienie się ognisk chorobotwórczej pleśni. Zbyt duża wilgoć jest też przyczyną nieprzyjemnego, stęchłego zapachu prania, które nie ma szans dobrze i szybko wyschnąć. Wilgoć w domu ma też negatywny wpływ na drewniane meble i podłogi, które pod wpływem pęcznienia ulegają deformacji.

Woda na oknach – jak się jej pozbyć?

Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć? - zdjęcie 1

Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się wilgoci z domu. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Wietrz wszystkie pomieszczenia przynajmniej raz dziennie.

  2. Zadbaj o nawiewniki w oknach lub rozważ ich wymianę na modele z możliwością rozszczelnienia.

  3. Co pewien czas urządź generalny test drożności kratek wentylacyjnych. W razie konieczności usuń powstałe przeszkody.

  4. Podczas gotowania nie zapominaj o włączaniu okapu, który pochłonie nadmiar pary wodnej.

  5. Stosuj pochłaniacze wilgoci, także te, które możesz wykonać w domu.

  6. Sprawdź, czy instalacje odpowiedzialnie za ogrzewanie działają prawidłowo. Zwróć uwagę na tzw. mostki cieplne, czyli miejsca, które na skutek niewłaściwej izolacji termicznej stają się chłodne i podatne na kondensację pary wodnej.

  7. Odkurzaj regularnie, by pozbyć się zarodników pleśni, jeśli taka już się pojawi.

  8. Jeżeli powyższe sposoby nie pomagają, konieczna może być likwidacja grzyba środkami grzybobójczymi (po wcześniejszym zeskrobaniu wierzchniej warstwy pleśni i skuciu tynku) lub za pomocą ozonowania – skutecznej metody odkażania powierzchni.

Domowe sposoby na wilgoć

Czy w walce z wilgocią jesteśmy całkowicie bezbronni? Na szczęście nie. Istnieją domowe metody poradzenia sobie ze skroploną parą wodną – poznaj kilka z nich.

Pierwszym, domowym sposobem na wilgoć w mieszkaniu jest podniesienie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Poziom wilgoci można również ograniczyć, montując w łazience czy kuchni domowy pochłaniacz. Działanie urządzenia bazuje na wychwytywaniu z powietrza nadmiaru wilgoci. Podobną funkcję spełniają też osuszacze DIY, np. w postaci soli gruboziarnistej lub sody oczyszczonej, owiniętych gazą i włożonych do miseczki.

W roli sprzymierzeńca w procesie pozbywania się wilgoci mogą wystąpić także kwiaty doniczkowe. Skrzydłokwiat, paproć, storczyk, bluszcz czy oplątwa – te gatunki roślin, zwykle rosnące w tropikalnych rejonach świata, doskonale zmniejszają wilgotność powietrza, a przy tym pełnią funkcję dekoracyjną.

Suszenie prania w mieszkaniu

Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć? - zdjęcie 2

Typowy obrazek z polskiego salonu: na samym środku, bez zważania na funkcjonalność ciągów komunikacyjnych, stoi suszarka z praniem. Mokre ubrania, schnące na tradycyjnej suszarce, przyczyniają się do rozwoju wilgoci w mieszkaniu i pojawianiu się wody na szybach. Oczywiście idealnie byłoby wydzielić jedno z pomieszczeń tylko na czynności związane z praniem i suszeniem. Jednak najczęściej, szczególnie w małych mieszkaniach, jest to niemożliwe. Nie wszyscy dysponują też ogrodem, tarasem czy choćby sporym balkonem, gdzie odzież może wyschnąć w naturalny sposób. Jakie jest zatem najlepsze miejsce na suszenie prania?

Przeczytaj więcej w artykule Pralnia w domu – wady i zalety.

Gdzie suszyć pranie w domu?

Dysponujesz małą łazienką? W zabudowie kuchennej nie ma miejsca na dodatkowe sprzęty? Zależy Ci na czystym i suchym praniu, a nie chcesz zagracać pozostałych pomieszczeń, rozstawiając w nich tradycyjną suszarkę? Eliminację problemu wilgoci w pokojach zapewni suszarka kondensacyjna, którą możesz postawić w dowolnym miejscu, np. na pralce (w słupku) lub zamknąć w szafie. Suszarki kondensacyjne marki Bosch rozwiązują także problem uciążliwego prasowania – dzięki odpowiednim programom oraz specjalnemu wyprofilowaniu bębna większość ubrań nie ma zagnieceń i można je od razu włożyć do szafy, oszczędzając czas i energię.

Przeczytaj: Gdzie ulokować suszarkę, gdy zabraknie miejsca w łazience lub kuchni?

Wilgoć w kuchni – okap kuchenny

Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć? - zdjęcie 3

Chcąc pozbyć się nadmiaru pary wodnej powstałej w trakcie gotowania, warto rozważyć montaż okapu lub pochłaniacza. Okap czy pochłaniacz – czym różnią się te dwa sprzęty? Okap musi być podłączony do rury odprowadzającej wilgoć na zewnątrz lub do przewodu kominowego. Z kolei pochłaniacz nie posiada połączenia z wentylacją. Jest za to wyposażony w filtry węglowe, które niwelują zapachy, ale pozostawiają ciepłe powietrze w środku pomieszczenia.

Okapy skutecznie zwalczają wilgoć. Im większy ciąg, tym urządzenie lepiej radzi sobie z nadmiernie wilgotnym powietrzem, ale i zapachami kuchennymi, kurzem i drobnoustrojami, co dodatkowo zmniejsza ryzyko nasilenia się uczuleń u domowników. Nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania są też inne parametry okapu, np. możliwość regulacji siły świecenia czy opcja łagodnego zapalania i wygaszania światła, dostępne w modelach marki Bosch. Dla fanów cichych, mało widocznych i skutecznie pochłaniających okapów przygotowano inną propozycję, czyli okap szufladowy, niemalże stapiający się z kuchenną zabudową i zwiększający powierzchnię pochłaniającą dopiero po wysunięciu szuflady.

Znasz już przyczyny, które mogą powodować wilgoć na oknach. Teraz czas zmierzyć się z wrogiem i skutecznie przeciwdziałać! Zdecyduj, które porady możesz wprowadzić w życie od razu i zacznij już teraz. Małymi krokami skutecznie wyeliminujesz niechcianą wilgoć.