Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Japandi – połączenie japońskiej harmonii ze stylem skandynawskim

Japandi – połączenie japońskiej harmonii ze stylem skandynawskim
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Lubisz aranżacje w stylu minimalistycznym, ale brakuje Ci w nich przytulności sprzyjającej wypoczynkowi? W 2021 roku królować będą wnętrza japandi, łączące skandynawskie hygge i japońskie ikigai. To styl dla osób, które nie tylko cenią piękne wnętrza, ale chcą też w nich pięknie mieszkać.

Jak uzupełniają się style japoński i scandi?

Chociaż geograficznie Japonia i Dania są sobie dość odległe, to te dwie kultury łączy podobna filozofia życia i podejście do projektowania wnętrz. Skandynawowie i Japończycy doceniają codzienność, prostotę form, funkcjonalność oraz stonowaną kolorystykę.

Styl japoński to przede wszystkim umiłowanie harmonii, które przejawia się w uporządkowanych i minimalistycznych wnętrzach. Nie ma tu zbędnych dekoracji i przedmiotów. Klimat budują naturalne materiały, światło, kolory ziemi oraz funkcjonalne wyposażenie. Styl skandynawski, choć także ascetyczny, jest mniej restrykcyjny. Do wnętrz wybierane są wygodne drewniane meble, piękne lampy, kominki, a także tekstylne dekoracje: poduszki, narzuty, koce.

Japandi powstało z połączenia tych dwóch stylów, wprowadzając do japońskich surowych wnętrz odrobinę łagodności.

Przeczytaj artykuł Łazienka w stylu japońskim i poznaj jeszcze więcej pomysłów aranżacyjnych prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japandi - zdjęcie 1

Japońskie wnętrza

W japońskich wnętrzach nie ma miejsca na bałagan, dlatego postanowiliśmy opis tego stylu również uporządkować i zaprezentować w przejrzystych punktach:

1.      Natura na kilka sposobów

Zacznijmy od przestrzeni – domu w stylu japońskim stawia się na przeszklenia i duże okna, by harmonijnie połączyć wnętrza z ogrodem i zapewnić naturalne światło. Umiłowanie przyrody wyraża się też w materiałach, które dominują w tej stylistyce. Są to drewniane drzwi, ramy, parawany i meble, wykonane najczęściej z czerwonej sosny, klonu, cyprysu oraz dodatki z bambusa. Ważna jest też kolorystyka kojarząca się z naturą i ziemią, czyli brązy, szarości, czernie w połączeniu z bielą i uzupełnione np. zielenią. Kontakt z przyrodą gwarantują też odpowiednio dobrane rośliny. Do japońskich wnętrz pasują: bambusy, storczyki, drzewka bonsai.

2.      Dodatki bez bałaganu

Japończycy wierzą, że porządek w domu to także porządek w życiu i spokój w głowie. Dlatego też liczbę dodatków ograniczyli do minimum. Tworząc wnętrze w stylu japońskim, zdecyduj się na jedną wyrazistą dekorację. Może być to minimalistyczny wazon z suszonymi kłosami, obraz lub rysunek z egzotycznymi motywami.

3.      Otwarta przestrzeń

Aranżacje w stylu japońskim opierają się na otwartych przestrzeniach. Jeśli chcesz jednak wydzielić pewne strefy, możesz zastosować elementy, które utrzymają wrażenie lekkości, a jednocześnie zagwarantują intymność. Mowa tutaj o przesuwnych drzwiach i ścianach, lekkich zasłonach i parawanach

Aranżacje w stylu japońskim zgodne są z filozofią ikigai, która opiera się na kilku zasadach m.in. szukaniu szczęścia tu i teraz, zachowaniu spokoju oraz czerpania pełnymi garściami z natury. Ważne jest też, by odnaleźć swoją oazę spokoju, którą może być pięknie i harmonijnie urządzone mieszkanie.

Przeczytaj: Japoński styl wabi sabi – prostota i piękno

Styl skandynawski 

Styl skandynawski zwany w skrócie scandi, podobnie jak styl japoński wiąże się z pewną filozofią. Mowa tutaj o hygge, czyli duńskim podejściu do życia, które opiera się na zachowaniu dystansu do siebie i otoczenia, spokoju, celebrowaniu wspólnego czasu w domu i byciu blisko natury. Tym zasadom podporządkowane są aranżacje w stylu scandi, w których stosuje się:

-   Proste w formie, a jednocześnie funkcjonalne meble, takie jak: regały z półkami otwartymi,
     szafy na nóżkach, drewniane stoły, sofy o opływowych kształtach.

-     Naturalne, przytulne materiały, czyli drewno w jasnych barwach w zestawieniu z bielonym. Pięknie prezentują się też tekstylia wykonane z lnu i bawełny, a do tego oryginalna ceramika.

-     Przyjemne kolory, które rozjaśniają wnętrza: białe ściany i wyposażenie, w dodatkach natomiast błękity, zielenie, żółcie, czernie.

-     Dodatki tworzące wyjątkowy klimat, czyli poduchy na sofach, zasłony, dywany, które służą domownikom, ale jednocześnie wprowadzają kolor. Wnętrza ożywiają też grafiki w prostych ramach oraz rośliny doniczkowe.

-     Oświetlenie dla dobrego nastroju i by nie poczuć deficytu naturalnego światła, czyli rozmaite lampy: wiszące, stołowe, podłogowe oraz kinkiety.

Przeczytaj: Salon w stylu skandynawskim

Japandi – gdzie będzie pasował?

Japandi musi pasować przede wszystkim do Twojej filozofii życia. Jeśli więc chcesz urządzić mieszkanie w stylu przytulnego minimalizmu, lubisz otaczać się niewielką liczbą funkcjonalnych przedmiotów i kochasz kolory prosto z natury, skorzystaj z tej aranżacji nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Możesz zacząć od urządzenia w ten sposób łazienki, a potem stopniowo wprowadzać styl japandi do całego mieszkania. Gotowe aranżacje i mnóstwo inspiracji znajdziesz w internecie.

Jak już pisaliśmy wcześniej, przestrzeń ma duże znaczenie. Dlatego jeśli jesteś jeszcze przed kupnem mieszkania lub budową domu, a podobają Ci się tego typu aranżacje, pamiętaj, że sprawdzają się one doskonale w jasnych wnętrzach z dużymi oknami lub nowoczesnych minimalistycznych domach typu „stodoła” usytuowanych na skraju lasu.

Japandi - zdjęcie 2

Japandi – jakie kolory i materiały?

Styl japandi to naturalność. Przejawia się ona zarówno w kolorze ścian, jak i materiałach wykończeniowych. Tego typu aranżacje są bardziej stonowane niż powszechnie uwielbiany styl skandynawski, nie ma tutaj też miejsca na urozmaicone kolorowe wzory. Projektanci korzystają więc z palety barw ziemi – szarości, beżów, złamanych bieli, zgaszonych brązów i zieleni. Od surowego stylu japońskiego wnętrza japandi odróżnia wprowadzenie mocnych barw jako kontrapunktu, np. kolorowa orientalna tapeta na jednej ze ścian.

Jeśli chodzi o materiały, to na pierwszym miejscu znajduje się naturalne drewno, z którego wykonane są podłogi, ściany z panelami (w formie minimalistycznej boazerii), niskie meble o prostych liniach oraz obszerne szafy i zabudowy.

Inne materiały stosuje się w dodatkach:

·      doniczki i kosze do przechowywania z terakoty,

·      dekoracje z ceramiki,

·      bambusowe żaluzje,

·      papierowe lampy,

·      gliniane naczynia,

·      tekstylia z bawełny, lnu lub wełny.

Przeczytaj: Kuchnia w stylu skandynawskim

Meble w stylu japandi

W przypadku mebli do salonu wystarczy, że sięgniesz do stylu japońskiego, czyli postawisz na niską ławę drewnianą z dekoracyjnymi poduchami do siedzenia – układ wprost wyjęty z ceremonii picia herbaty. Uzupełnieniem może być sofa o neutralnych wzorach tapicerki, a wokół niej dużo wolnej przestrzeni. W stylu japandi nie ma miejsca na zbyt dużą liczbę mebli, zatem, by nie przytłoczyć wnętrza, wybieraj tylko te funkcjonalne.

Urządzając sypialnię japandi, postaw na niskie drewniane łóżko, proste szafki nocne oraz obszerną szafę z lekkimi przesuwanymi drzwiami.

Na koniec pamiętaj, że meble japońskie są niemalowane (w przeciwieństwie do bielonych scandi), widać na nich fakturę drewna, mogą być naznaczone zębem czasu, jak w przypadku stylu wabi-sabi.

Coco Chanel twierdziła, że „Wnętrze domu jest naturalną projekcją duszy”. Zastanów się zatem, co Ci w duszy gra! Jeśli chcesz uzyskać równowagę, bliskie są Ci postulaty związane z minimalizmem oraz filozofiami hygge i ikigai, postaw na wnętrze w stylu japandi.