Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Łazienka w stylu japońskim

Łazienka w stylu japońskim
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Łazienka w stylu japońskim zachwyca prostotą i funkcjonalnością. To miejsce stworzone do relaksu, które pozwala zachować higienę ciała i umysłu. Jak urządzić łazienkę w duchu zen? Zapraszamy w fascynującą podróż po japońskich wnętrzach!

Styl japoński – czym się charakteryzuje?

Tradycyjne japońskie domy to budowle oparte na lekkim drewnianym szkielecie. Dzięki przesuwnym ściankom z papieru (Shōji) i lekkim meblom pozwalają dowolnie zmieniać układ i funkcję pomieszczeń. Dobytek Japończyków jest skromny i ogranicza się do najpotrzebniejszych przedmiotów. Ascetyczne podejście do aranżacji ma podłoże w filozofii buddyzmu, która uczy, że wszystko przemija, a jedyną stałą w życiu jest zmiana. Nie bez znaczenia pozostają trudne uwarunkowania geograficzne. Narażeni na częste trzęsienia ziemi Japończycy, wyspecjalizowali się w stawianiu domów o prostej i niedrogiej konstrukcji, które łatwo odbudować.

Bardzo ważną rolę w życiu Japończyków odgrywa natura. Zamiast usilnie się od niej odgradzać, mieszkańcy wyspy żyją ze światem przyrody w niezakłóconej harmonii. W tradycyjnym japońskim domu nie brakuje więc naturalnych materiałów, a dzięki specyficznej konstrukcji budynków wnętrze i zewnętrze swobodnie się przenikają.

W japońskich wnętrzach panuje idealna harmonia. Każdy element wystroju ma swoją funkcję i symbolikę, a domowników łączy z przedmiotami emocjonalna więź. Zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi, stare, nadgryzione zębem czasu przedmioty zasługują na szczególny szacunek. Zamiast wyrzucić uszkodzone rzeczy, Japończycy wolą je naprawiać. Rozsądek nakazuje więc, aby otaczać się przedmiotami dobrej jakości, które są wykonane starannie i z naturalnych materiałów. Dzięki temu można odnawiać je i reperować nieskończoną ilość razy.

Przeczytaj: Japoński styl wabi-sabi – prostota i piękno

Harmonijny charakter japońskich wnętrz to zasługa jasnej i spokojnej palety barw. Styl japoński wybiera kojące, ciepłe kolory, które występują w naturze: kamienne szarości, łagodne beże i brązy, złamane odcienie bieli i delikatne żółcienie.

Łazienka w stylu japońskim - zdjęcie 1

Łazienka w stylu japońskim

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w japońskim domu. Sama kąpiel jest dla Japończyków czymś więcej niż zabiegiem higienicznym – to relaksujący rytuał, który pozwala oczyścić ciało i umysł. Co ciekawe, japońskie łazienki nigdy nie łączą się z toaletą. W efekcie bliżej im do eleganckich salonów kąpielowych niż zwykłych pomieszczeń sanitarnych.

Przeczytaj: Łazienka w stylu SPA

W japońskich łazienkach prysznic i wanna są umiejscowione obok siebie, tworząc wspólną i wygodną strefę kąpielową. Zazwyczaj mieszczą się w oddzielnym pomieszczeniu, które – dla wygody – w całości wykłada się płytkami lub innym wodoodpornym materiałem. Urządzając łazienkę w stylu japońskim, zadbaj o wizualnie oddzielenie strefy kąpielowej od toalety i kącika z umywalką. Wykorzystaj do tego celu szklaną ściankę lub drzwi przesuwne, które przypominają parawan.

Łazienka w stylu japońskim - zdjęcie 2

W japońskiej łazience, podobnie jak w innych pomieszczeniach, dominują naturalne materiały. W niektórych domach wciąż spotkać można drewnianą wannę, która – bardziej niż do mycia – służy domownikom do relaksu. Urządzając wnętrze w stylu japońskim, zrezygnuj z połyskujących laminatów na rzecz drewna i kamienia albo ich wiernych imitacji.

Przeczytaj: Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje

Miejsce otwartych półek powinna zająć zwarta zabudowa, która pozwala utrzymać perfekcyjny porządek. Za jej drzwiczkami ukryjesz nie tylko zapas ręczników i detergentów, ale przede wszystkim nowoczesną pralkę i suszarkę, które nie pasują do ascetycznego wnętrza w stylu japońskim. Jeśli Twoja łazienka jest niewielka, ustaw sprzęty jeden na drugim (używając specjalnego łącznika) lub sięgnij po urządzenie 2w1, czyli pralko-suszarkę.

Naturalne materiały to jedyna ozdoba łazienki w stylu japońskim. Poza tym jest to styl wyjątkowo oszczędny, który wystrzega się zbędnych dekoracji. Dzięki temu pozwala łatwiej skupić myśli, zrelaksować się i wyciszyć.

Japoński styl – płytki ścienne i podłogowe

Urządzając wnętrze, sięgnij po proste płytki w stonowanych kolorach. Bezpiecznym wyborem będą kafelki, które naśladują wygląd naturalnych materiałów: drewna, kamienia lub betonu. Unikaj natomiast dekoracyjnych motywów, nowoczesnych płytek strukturalnych i mozaik w mocnych kolorach – przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego. Paleta kolorów powinna bazować na spokojnych, zgaszonych barwach, takich jak złamane biele, beże, szarości i naturalny brąz drewna.

Lampy japońskie

W tradycyjnych japońskich wnętrzach stosuje się jedno główne źródło światła. Lampy stołowe, podłogowe czy kinkiety stanowią rzadki widok – za doświetlenie pomieszczeń odpowiadają cienkie papierowe ścianki i przepierzenia. Jeśli chcesz urządzić łazienkę w stylu japońskim, zastosuj nieduże i dyskretne oprawy oświetleniowe. Dobrym wyborem będą oprawy podtynkowe, które można ukryć w suficie i wnękach. W oknach powieś natomiast bambusowe rolety lub drewniane żaluzje, które wpisują się doskonale w orientalny wystrój wnętrz.

Przeczytaj: Oświetlenie do łazienki – jakie wybrać?

Ozdoby japońskie

Łazienka w stylu japońskim - zdjęcie 3

Aranżując łazienkę w stylu japońskim, zrezygnuj z niepotrzebnych ozdób. Zamiast tego wykorzystaj dekoracyjny potencjał zwykłych przedmiotów. Przede wszystkim zawieś na ścianie duże lustro (lub kilka luster). Zgodnie z zasadami feng shui to właśnie łazienka jest najlepszym miejscem na ten element wystroju.

W łazience inspirowanej japońskimi wnętrzami nie może zabraknąć roślin. Koniecznie wybierz żywe okazy – styl japoński nie toleruje sztucznych sukulentów i paprotek. Dobrym wyborem będą rośliny orientalne, na przykład drzewko bonsai albo storczyki.

Więcej pomysłów na zielone dekoracje znajdziesz w naszym artykule: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Dobierając akcesoria do łazienki w stylu japońskim, postaw na przedmioty wykonane z naturalnych materiałów. Bambusowe szczoteczki do zębów, drewniane szczotki do masażu czy ceramiczne kubeczki i mydelniczki są przyjemne dla oka, a na dodatek ekologiczne. Tym samym pasują do japońskiej aranżacji znacznie bardziej niż ich plastikowe odpowiedniki.

Japończycy chętnie myją się na siedząco, dlatego w tradycyjnych japońskich łazienkach często pojawia się mały taboret. Śmiało nawiąż do tego zwyczaju, umieszczając we wnętrzu niewielkie siedzisko. Drewniany taboret nie tylko przyda się na co dzień, ale będzie też ciekawą ozdobą łazienki.

Chcesz urządzić łazienkę w stylu japońskim? To nic trudnego! Wystarczy, że zaaranżujesz to wnętrze zgodnie z zasadami minimalizmu oraz wprowadzisz do środka naturalne materiały i orientalne rośliny. Pamiętaj, że japońska łazienka to przede wszystkim miejsce relaksu. Najważniejsze, aby czuć się w niej komfortowo i dobrze!