Łazienka w stylu morskim
- Styl marynistyczny – najważniejsze wyróżniki
- Wnętrze marynistyczne – o czym pamiętać?
- Łazienka w stylu morskim – jak ukryć sprzęt AGD?
- Dekoracje marynistyczne w łazience
- Oświetlenie łazienki w stylu marynistycznym
Styl marynistyczny to idealny wybór do łazienki. W tym pomieszczeniu mile widziane są wszelkie motywy związane z morzem, plażą czy żeglugą, a także błękitne i granatowe akcenty. Jak urządzić łazienkę w stylu morskim? Podpowiadamy!
Styl marynistyczny – najważniejsze wyróżniki
Styl marynistyczny, nazywany morskim lub żeglarskim, wnosi do wnętrza wakacyjną, beztroską atmosferę. To jeden z trzech – obok hamptons i coastal – popularnych stylów aranżacyjnych, które wyrastają z inspiracji nadmorskim krajobrazem. Co je łączy, a co różni?
Wszystkie trzy style bazują na podobnych kolorach i materiałach. We wnętrzach inspirowanych morzem przeważają biele, beże i różne odcienie niebieskiego – od pastelowych błękitów, przez lazur, po dostojny granat. Meble są wykonane z drewna i bardzo często malowane na biało. Do popularnych materiałów należą również rattan, trawa morska, juta i wiklina.
Przeczytaj: Mieszkanie w stylu marynistycznym
Różnica tkwi w szczegółach. Styl marynistyczny – w przeciwieństwie do hamptons i coastal – traktuje nadmorskie inspiracje bardzo dosłownie. Jego znakiem rozpoznawczym są elementy kojarzone z morzem i żeglugą, takie jak kotwice, stery okrętowe, latarnie morskie, wiosła, grube liny, kompasy, mapy, ale też rozgwiazdy, muszle czy ryby. Podczas gdy styl hamptons i coastal operują wyłącznie jasną, rozbieloną paletą kolorów, we wnętrzach marynistycznych mile widziane są mocniejsze akcenty. W aranżacjach bardzo często pojawia się czerwień, a także wzór granatowo-białych pasów, który nawiązuje do ubioru francuskich marynarzy.
Wnętrze marynistyczne – o czym pamiętać?
Jednym z wyznaczników stylu marynistycznego jest charakterystyczna paleta barw – oparta na bielach, błękitach i granatach. Jeśli dopiero planujesz remont łazienki, koniecznie sięgnij po materiały i wyposażenie w tej kolorystyce. Nie musisz wykładać całego pomieszczenia niebieskimi płytkami – znacznie lepiej sprawdzi się biała baza, którą urozmaicisz morskimi elementami. Styl marynistyczny obroni się również w łazience beżowej (to przecież kolor piasku), wyłożonej płytkami imitującymi drewno, a nawet szarymi. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich mebli i dodatków.
Nadmorski klimat wprowadzisz do łazienki za pomocą drewnianych elementów – czy to w naturalnym kolorze, czy to malowanych na biało. Dobrym wyborem będą meble i dekoracje z surowego drewna, które wygląda na stare, spalone słońcem i wypłukane przez wodę. W łazience w stylu marynistycznym mogą też zagościć lekkie akcesoria z wikliny i rattanu, dekoracje z grubego sznura i niebiesko-czerwone tekstylia.
Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie szklanego panelu z wodnym akcentem. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w małych łazienkach – optycznie powiększy wnętrze i nada mu głębi.
Przeczytaj: Łazienka w stylu SPA
Łazienka w stylu morskim – jak ukryć sprzęt AGD?
Styl marynistyczny czuje się najlepiej w otoczeniu tradycyjnych mebli i sprzętów. Nowoczesne urządzenia, takie jak pralka i suszarka, mogą kłócić się z jego charakterem, dlatego warto ukryć je w zabudowie. Polecamy to rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych łazienek.
Jeśli chcesz oszczędzić miejsce, ustaw suszarkę na pralce (to możliwe dzięki specjalnemu łącznikowi). Do niewielkiej łazienki możesz też wybrać pralko-suszarkę, czyli urządzenie 2w1. Sprzęty nowej generacji, takie jak pralko-suszarki Bosch z serii 6, nie tylko skutecznie piorą i suszą ubrania, ale też oferuję funkcję odświeżania parą. Dzięki tej technologii szybko wygładzisz tkaninę i usuniesz z niej przykry zapach, a to wszystko bez użycia proszku i płynu!
Do łazienki w stylu marynistycznym warto dobrać pasującą armaturę. W tak zaaranżowanym wnętrzu pięknie zaprezentują się baterie w stylu retro, najlepiej w kolorze złotym. Zrezygnuj jednak z baterii z dwoma kurkami – są efektowne, ale wyjątkowo nieekonomiczne. Znacznie lepiej sprawdzą się modele jednouchwytowe, w których za mieszanie ciepłej i zimnej wody odpowiada wewnętrzny mechanizm.
Przeczytaj: Jak oszczędzać wodę w domu?
Dekoracje marynistyczne w łazience
Aranżując łazienkę w stylu marynistycznym, staraj się zachować umiar. Morskie akcenty są mile widziane, ale ich zbyt duża ilość może upodobnić wnętrze do sklepu z pamiątkami. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup praktycznych dodatków, które równie dobrze odnajdą się w aranżacji w stylu scandi czy rustykalnym.
Jako dekoracja łazienki w stylu morskim świetnie sprawdzą się:
-
kosze wiklinowe do przechowywania brudnej bielizny, kosmetyków czy biżuterii,
-
ręczniki i dywaniki łazienkowe w kolorze niebieskim lub zdobione motywem granatowo-białych pasów,
-
zasłonka prysznicowa z morskim akcentem (np. konturem statku albo kotwicą),
-
lustro w drewnianej ramie,
-
taboret z surowego drewna,
-
wieszaki na ręczniki i uchwyty z morskim motywem.
Dodatkowo we wnętrzu mogą pojawić się obrazki o tematyce morskiej, misy i słoiki z muszelkami lub elementy inspirowane żeglugą (m.in. miniaturowy drewniany ster albo latarnia morska).
Przeczytaj: Jak urządzić małą łazienkę?
Oświetlenie łazienki w stylu marynistycznym
Przy wyborze oświetlenia do łazienki w stylu marynistycznym kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością. W tym pomieszczenia oprócz głównego źródła światła potrzebne będzie światło punktowe – mocniejsze przy umywalce, a delikatniejsze nad prysznicem lub wanną.
Jako oświetlenie sufitowe świetnie sprawdzą się plafony i lampy wiszące w stylu marynistycznym – inspirowane starymi lampami okrętowymi. Nad prysznic i wannę wybierz natomiast wodoszczelne oprawy oświetleniowe, najlepiej wpuszczane w sufit. Strefę z umywalką mogą urozmaicić dekoracyjne kinkiety z metalowym lub szklanym kloszem.
Łazienka w stylu marynistycznym to idealne miejsce do relaksu. Dzięki jasnej palecie kolorów i morskim akcentom pozwala cieszyć się wakacjami przez okrągły rok. Chcesz urządzić łazienkę w stylu morskim? Nasze inspiracje i wskazówki na pewno ułatwią Ci to zadanie!