Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak wygłuszyć ściany we wnętrzu?

Jak wygłuszyć ściany we wnętrzu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nawet najlepiej urządzone mieszkanie jest niekomfortowe, jeśli codziennie narażony jesteś na szum jeżdżących samochodów lub głośne rozmowy sąsiadów. Jak wygłuszyć ściany, jeśli nie masz żadnego wpływu na poziom docierającego do Ciebie hałasu? Poniższe podpowiedzi naszych ekspertów zastosuj w praktyce.

Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu w mieszkaniu?

Na początek kilka faktów, które mogą Cię zaskoczyć. Jaki jest dopuszczalny, czyli taki, który nam nie szkodzi, poziom hałasu w mieszkaniu? W Polskiej Normie PN-B-02151/02 czytamy, że w budynkach mieszkalnych to 40 decybeli w dzień oraz 30 decybeli w nocy. Natomiast w kuchni i pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia sanitarne, te wartości są wyższe i wynoszą odpowiednio 45 i 35 decybeli.

Jaka to głośność? Dla porównania dwie wartości:

  1. Szum odkurzacza to 60 decybeli.
  2. Jeśli natomiast znajdziesz się w środku lasu w zimowy bezwietrzny dzień, będzie to tylko 26,8 decybela — marzenie, prawda?

Co więcej, naukowcy przekonują, że jeśli zwiększymy dźwięk o 8 decybeli, to subiektywnie czujemy, jakby było dwa razy głośniej.

Kolejny mało znany fakt: z permanentnym hałasem dochodzącym od imprezowych sąsiadów czy z klubu znajdującego się na parterze budynku, w którym mieszkasz, możesz walczyć, ale policja nic tu nie wskóra. W takiej sytuacji zgłoś się do powiatowego oddziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Jak wyciszyć ściany?

Jeśli mieszkasz w bloku, możesz borykać się z problemem niechcianych dźwięków przedostających się przez ściany, drzwi, okna i kratki wentylacyjne. Są to nie tylko rozmowy sąsiadów, ale też szum komunikacji miejskiej. Z uciążliwymi współmieszkańcami możesz negocjować, ale nie pozbędziesz się dźwięków związanych z życiem codziennym. Wówczas staniesz przed wyzwaniem: jak wygłuszyć ściany.

Wygłuszanie ścian - 1

Tapety akustyczne

Jeśli Twoim problem jest hałas uderzeniowy (powstający na skutek chodzenia) lub zależy Ci na zniwelowaniu pogłosu tudzież izolacji termicznej, wypróbuj tapety akustyczne. Sprawdzą się w sypialni, salonie, holu, domowej salce kinowej i pokojach wewnętrznych (czyli takich, które nie sąsiadują bezpośrednio ze ścianą sąsiadów).

Tapeta akustyczna różni się od zwykłej zastosowanym materiałem. Na rynku dostępne są modele wykonane z włókna szklanego z dodatkową włókniną akustyczną.

Wskazówka: Czy wiesz, że możesz kupić też tapety akustyczne do samodzielnego malowania? To świetny sposób nie tylko na wyciszenie, ale też personalizację wnętrza. Możesz pomalować je na dowolny kolor pasujący do Twojej aranżacji.

Panele ścienne korkowe, piankowe, akustyczne

Panele ścienne kojarzą Ci się z kiczowatą boazerią modną w latach 80. i 90.? We współczesnych projektach wnętrz wróciły w nowoczesnej odsłonie jako panele drewniane, gipsowe czy też ze szkła. Dostępne są też panele o właściwościach akustycznych, korygujących właściwości dźwiękowe pomieszczenia:

  1. Panele piankowe (poliuretanowe), które najlepiej wyciszają i izolują. Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z pianki poliuretanowej.
  2. Panele akustyczne drewniane poprawiające akustykę pomieszczenia, ale też stanowiące oryginalny element dekoracyjny.
  3. Panele w formie korka akustycznego dobrze izolującego i wyciszającego pomieszczenie. Co więcej, na rynku dostępne są panele wykonane z materiału pozostającego po produkcji korków do win, dzięki czemu jest to ekologiczne rozwiązanie.

Wygłuszanie ścian - 2

Wskazówka: Panele akustyczne drewniane pięknie wyglądać będą na ścianie za telewizorem lub kanapą oraz na fragmencie ściany za łóżkiem. Zamontuj je na przykład na wysokości zagłówka. Panele piankowe występują natomiast w całej palecie barw. Z łatwością dopasujesz je do każdego stylu pomieszczenia i sprawisz, że będą unikatową dekoracją wnętrza.

Sufit podwieszany

Dobrym sposobem na to, by stylowo wygłuszyć ścianę w reprezentacyjnych pomieszczeniach jest sufit podwieszany. Niweluje on dźwięki związane z chodzeniem, zapewnia izolację akustyczną oraz jest ciekawym elementem dekoracyjnym.

Najczęściej tego typu sufit wykonany jest z wełny mineralnej i wykończony płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi do profili CD. Pamiętaj, że sufit podwieszany zmniejsza przestrzeń (zajmuje minimum 5 cm wysokości), dlatego nie sprawdzi się w bardzo niskich pomieszczeniach.

To też Cię zainteresuje: Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje?

Maty wygłuszające

Na rynku znajdziesz sporo specjalistycznych mat wygłuszających stworzonych z myślą o studiach nagrań czy innych przestrzeniach związanych z muzyką, w których ważna jest odpowiednia akustyka. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup tego materiału, zwróć uwagę na inne modele — te przeznaczone do tłumienia hałasu w domu. Są to:

  1. Maty wygłuszające butylowe mające świetne właściwości tłumienia hałasu. Co więcej, są łatwe w montażu (bez konieczności podgrzewania) i wytrzymałe.
  2. Maty bitumiczne o nieco gorszych parametrach dźwiękoszczelności, ale to dobra tańsza alternatywa. Materiał ten wymaga podgrzania przed montażem.

Wygłuszanie ścian - 3

Gdzie najczęściej występuje problem z hałasem?

Hałas bytowy, czyli związany z dźwiękami od sąsiadów to częsty problem mieszkańców bloku. W tych lokalach przegrody wewnętrzne takie jak ściany i stropy niestety nie mają dobrej dźwiękoizolacyjności. Docierają więc do nas dźwięki powietrzne z mieszkań obok i ponad nami.

Jeśli natomiast słyszysz hałas z restauracji, która znajduje się wiele pięter nad lub pod Twoim mieszkaniem, wówczas przyczyną może być konstrukcja podłogi w tymże lokalu usługowym. Na permanentny hałas bytowy są też narażeni lokatorzy mieszkań znajdujących się na najwyższych piętrach i przy windzie.

W domach jednorodzinnych występuje natomiast problem z hałasem pogłosowym, zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon i jadalnię, gdzie jest twarde wykończenie pomieszczeń i otwarty korytarz.

Hałas dotyczy też mieszkańców zabudowy bliźniaczej lub szeregowej, w przypadku, gdy deweloper zastosuje ścianę oddzielającą dwa lokale z pustaków ceramicznych lub silikatowych, które nie spełniają wymagań związanych z odpowiednią akustyką.

Choć może Ci się wydawać, że nie słyszysz już tych permanentnych szumów w mieszkaniu, to naukowcy przekonują, że fizjologicznie nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do hałasu. Dlatego sprawa tego, jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada nie powinna być przez Ciebie bagatelizowana. Od komfortu akustycznego zależy bowiem Twoja dobra koncentracja, zdrowy sen i kondycja psychiczna. Nie zaniedbuj tego!