Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Las w słoiku — pomysł na ożywienie wnętrza

Las w słoiku — pomysł na ożywienie wnętrza
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Przebywanie w lesie inspiruje i koi nerwy. Mamy pomysł, jak przenieś kawałek tej dzikiej natury do Twoich wnętrz, by również zimą można było korzystać z jej prozdrowotnych właściwości. Rozwiązaniem jest las w słoiku. Sprawdź, jak go zrobić krok po kroku i utrzymać na dłużej.

Co jest potrzebne do lasu w słoiku?

Las w słoiku możesz wykonać samodzielnie. Odpowiednio przygotowany, nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych, a cieszy oko… i raduje duszę. Zanim przystąpisz do działania, skompletuj niezbędne rzeczy: szklane naczynie odpowiedniej wielkości, materiał zapewniający drenaż, podłoże dostosowane do wymagań wybranych gatunków, odpowiednie rośliny.

Zebranie wszystkich potrzebnych rzeczy oraz przeanalizowanie właściwości roślin jest niezbędne do tego, by stworzyć ogród w szkle na lata. Pamiętaj, że kolejnych warstw nie da się potem uzupełnić.

Rośliny do słoika

Podstawowa zasada jest taka, by do ogrodu w szkle wybierać odmiany wolno rosnące lub karłowate. Kompozycja nie może z czasem wyrastać ze słoika, a jedne rośliny nie powinny zdominować drugich. Poznaj 5 najmodniejszych, a jednocześnie najbardziej praktycznych gatunków, które rekomendują floryści:

1. Widliczka przypomina zielone poduchy, dlatego możesz ją stosować w swoich kompozycjach zamiast mchu.

Warunki: ciepłe stanowisko, lekko kwaśne podłoże, drenaż.

Pasuje do: bluszczów, paproci, kolorowych fitonii.

 

2. Bluszcz to niewymagająca roślina, która sprawdzi się w każdej kompozycji.

Warunki: duże zacienienie, przeciętne podłoże.

Pasuje do: mchów, suchych korzeni.

 

3. Skrzydłokwiat mini wybierany jest chętnie do nowoczesnych aranżacji domowych gabinetów i biur. To roślina oczyszczająca powietrze.

Warunki: stanowisko cieniste i półcieniste, wilgotne podłoże.

Pasuje do: bluszczów, paproci, storczyków.

 

4. Figowiec tępy w formie bonsai doskonale czuje się w domowych miniaturowych lasach.

Warunki: jasne, ciepłe stanowisko z rozproszonym światłem, podłoże z warstwą drenażową.

Pasuje do: drobnego żwirku, kamyków, mchów.

 

5. Fitonia ma listki o różnych kolorach, dzięki czemu przełamuje monotonię zieleni w szklanym ogrodzie.

Warunki: cień lub jasne stanowisko, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ziemia o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, drenaż.

Pasuje do: bluszczów, skrzydłokwiatów i innych roślin zielonych.

 

Wskazówka: Zwróć uwagę na to, jak łączysz ze sobą rośliny. Lubiący częste podlewanie bluszcz nie jest dobrym kompanem kaktusa, który woli być przesuszony.

Las w słoiku - 1

Podłoże do lasu w słoiku

Tak jak w przypadku roślin doniczkowych, podłoże dobieraj do wymagań danego gatunku (możesz też zastosować ziemię uniwersalną). Co więcej, do lasu w słoiku dokup: keramzyt ogrodniczy (aby woda nie osadzała się na dnie) oraz węgiel aktywny (zabezpiecza rośliny przed gniciem).

Inne dodatki, które sprawdzą się w lesie w słoiku: kora, rozmaite szyszki, piasek, gałązki, żwirek.

Słoik na las w szkle

Tutaj zasada jest prosta. Jeśli tworzysz las w słoiku z roślin, które lubią wilgoć, wówczas zastosuj naczynie z zamknięciem (korkowym lub szklanym). W przypadku sukulentów słoik powinien być otwarty.

Pojemniki na ogrody w szkle dostępne są w różnych rozmiarach, najpopularniejsze to te od 10 cm do 30 cm. Najczęściej wykonane są z dobrej jakości szkła bezbarwnego.

Jak zrobić las w słoiku – krok po kroku

“Warstwy! Cebula ma warstwy! Dociera? Ogry mają warstwy!” – pamiętacie ten popularny dialog ze „Shreka”? Sprawdza się także w przypadku lasu w słoiku, który… też ma warstwy. Zadbaj odpowiednio o każdą z nich, a Twoja kompozycja będzie cieszyć oko przez długi czas.

Warstwa nr 1: drenaż

Dno Twojego słoika wysyp keramzytem na wysokość około 3-5 centymetrów.

Warstwa nr 2: węgiel aktywny

Keramzyt posyp cienką warstwą węgla aktywnego.

Warstwa nr 3: ziemia

Ilość ziemi dostosuj do wielkości roślin, a także słoika. Wykorzystaj podobne proporcje, jak w przypadku sadzenia roślin doniczkowych.

Warstwa nr 4: rośliny

Zrób wgłębienia i umieść w nich korzenie roślin (pamiętaj, że kluczowym jest ich zakrycie). Posadzone rośliny otocz np. mchem, kamieniami, patyczkami. Ozdób słoik według uznania. Tuż po zasadzeniu podlej rośliny niewielką ilością wody. Odczekaj chwilę i zamknij naczynie.

Las w słoiku - 2

Dbanie o las w szkle – podlewanie, ustawienie

To też Cię zainteresuje: Mieszkanie w stylu boho

Podstawowa zasada: rośliny w słoiku nie lubią pełnego słońca. Znajdź dla nich półciemne lub średnio nasłonecznione miejsce, a odwdzięczą się pięknym wyglądem. Oto wskazówki świetlne związane z poszczególnymi gatunkami:

Najmniej światła: mech, paproć, bluszcz.

Trochę więcej: fitonia, alokazja, filodendron

Najwięcej: fikus, metasekwoja.

Wskazówka: Jeśli bonsai ma za mało światła, zrzuca liście. Spróbuj to zaobserwować.

Pamiętaj też o właściwym podlewaniu – w zależności od rodzaju wybranych roślin. Testem na to, czy Twój las w słoiku nie jest przelany, jest brak obecności skroplonej pary wodnej na ściankach szkła. Jak twierdzą floryści: lepiej przesuszyć niż zalać.

Jeśli wybrałeś opcję z zamkniętym słoikiem, możesz też wdrożyć roślinną profilaktykę. Wietrz przynajmniej raz w tygodniu przez kilka godzin Twój szklany ogród, wówczas rośliny będą mniej podatne na gnicie, a tym samym zostaną z Tobą na dłużej.

Przeczytaj: Zimowa dekoracja salonu – jak przystroić mieszkanie na zimę? 

Wiesz już, jak zrobić las w słoiku, czas zaaranżować go w mieszkaniu. Możesz ustawić Twój miniaturowy ogród na komodzie, parapecie okna zlokalizowanego od północnej strony lub nawet w łazience. Niech ta kompozycja będzie pięknie wyeksponowana. Jednocześnie zagwarantuj roślinom odpowiednie warunki związane z nasłonecznieniem i wilgotnością.