Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak rozjaśnić pokój?

Jak rozjaśnić pokój?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Czasami rozkład naszego mieszkania skutkuje ciemnym pomieszczeniem, często o wystawie północnej. Jak w łatwy sposób rozjaśnić wnętrze? Co wizualnie może w tym pomóc? Sprawdźmy!

Czy każdy pokój można rozjaśnić?

W przyrodzie wszystko poszukuje światła – doskonałym przykładem są chociażby słoneczniki, które wyciągają główki do słońca. Możliwe, że cała Twoja aktywność życiowa rozgrywa się w jednym, niewielkim i bardzo ciemnym pokoju. To przygnębiająca wizja, prawda? Najciężej funkcjonuje się w pomieszczeniu bez okna, co bezpośrednio wpływa na obniżenie nastroju. Jednak i w takim przypadku można wykorzystać parę sprawdzonych sposobów na rozjaśnienie wnętrza. Jeśli zastosujesz kilka trików, Twój pokój, np. mała sypialnia bez okna, zyska dużo blasku.

Jaki kolor ścian do ciemnego pokoju?

Zapewne zadajesz sobie pytania typu: „Jaki kolor ścian do pokoju od północy wybrać?”. Zmiany w przytłaczająco nieoświetlonym pomieszczeniu zacznij od pozbycia się elementów, które tylko pogłębiają panujące w pokoju ciemności. Zerwij ciemne płytki podłogowe lub wykładzinę oraz boazerię na ścianach. Jeżeli nie masz takiej możliwości, przemaluj je na jasne kolory. Malując ściany w ponurym pokoju, kieruj się naszą ściągą. Jakie barwy wprowadzą do niego odrobinę światła?

  • Biel – to pierwszy i najbardziej oczywisty wybór. Nie musisz obawiać się efektu sterylności jak w laboratorium. Biały kolor jest podstawą wielu przytulnych, emanujących ciepłem aranżacji w stylu skandynawskim, prowansalskim czy angielskim.

  • Postaw na lekko złamaną biel, z domieszką żółtego i kremowości. Dobrą opcją będzie wybór écru, budyniowego, śmietankowego, waniliowego, kości słoniowej i beżu. Zachowasz lekkość pomieszczenia, a przy tym nadasz mu ciekawy charakter. Ciepłe tony na ścianach zostaną dodatkowo podbite, jeśli zainstalujesz w pokoju oświetlenie, którego barwa również będzie daleka od chłodu.

  • Zdecyduj się na optymistyczne i łagodne pastele. Z pomocą pędzla lub wałka szybko wyczarujesz pokój w stylu pastel scandi. Czym charakteryzują się takie wnętrza? Do tradycyjnej bazy w postaci szarości dołączają: subtelny róż, delikatna zieleń i miękki błękit.

  • Niech Twoja ściana rozbłyśnie milionem drobinek! Wnętrzarskim hitem są obecnie farby z migoczącym brokatem, a także te, które zaskakują perłowym wykończeniem. Takie farby pięknie odbijają światło.

Zostań domowym ekspertem od barw! Dowiedz się, jak malować ściany i dobierać kolory

Świetną metodą na błyskawiczne rozjaśnienie wnętrza będzie też tapeta. Połóż ją na jednej ze ścian i nie zapomnij o głównej zasadzie: wzór powinien być utrzymany w świetlistych, lekkich barwach. Najlepiej, gdyby tapeta zawierała błyszczące elementy (np. na krawędziach figur geometrycznych lub brzegach liści w stylu urban jungle).

Jak rozjaśnić pokój? - zdjęcie 1

Oświetlenie do ciemnego pomieszczenia

Wyobraźmy sobie ciemny salon. Jak zmienić jego odbiór na pozytywny, tylko za pomocą oświetlenia? To proste! Wystarczy, że stworzysz kilka scenerii świetlnych, czyli wyposażysz pomieszczenie w różne – pod względem wysokości, mocy i funkcji – źródła światła. Jak taka świetlna metamorfoza pokoju dziennego przebiega w praktyce?

  1. Zacznijmy od oświetlenia sufitowego, które zapewnia światło w całym pomieszczeniu, dając wrażenie przestronności. Zazwyczaj w tej roli występują lampy wiszące – żyrandol lub plafon – umieszczone w centralnym punkcie sufitu. Jest to tzw. oświetlenie ogólne. A co z oświetleniem listwowym na suficie? Na pewno optycznie powiększa ono pokój, za to niekoniecznie pasuje do retro wnętrz.

  2. Oświetlenie zadaniowe – nazywane inaczej kierunkowym – ułatwia wykonywanie konkretnej czynności. Dla przykładu: skupione światło lampy stojącej, którą umieścimy koło kanapy rozświetli nasze miejsce do czytania lub pracy na laptopie.

  3. Kinkiety i lampy stołowe – nie dość, że zapewniają światło w określonych obszarach, to dodatkowo zwracają uwagę na wybrany fragment salonu, np. obraz, wazon, ozdobną misę z owocami lub tacę ze świecami. Jest to tzw. oświetlenie akcentujące.

  4. Ostatnią kategorią oświetlenia są punkty świetlne, które pełnią funkcję dekoracyjną. Ich rolą jest dostarczanie przyjemnych wrażeń wizualnych poprzez grę światła i cienia na ścianie pokoju dziennego.

Kluczem do perfekcyjnego oświetlenia pokoju są więc warstwy, które tworzymy z poszczególnych lamp: od światła rozproszonego aż do jego cienkiej, ale mocnej wiązki. Dzięki takiemu „zarządzaniu światłem” w całym pomieszczeniu będzie jasno, a my zyskamy możliwość rozjaśniania i ściemniania danych stref, w zależności od potrzeb i pory dnia.

Podczas oświetlania salonu warto zdecydować się na jasne, białe światło – niezbyt zimne, za to bez mocno żółtego poblasku. Ciepłe światło wpływa bardzo dobrze na nasz nastrój: uspokaja, stwarza poczucie bezpieczeństwa, tworzy kameralną atmosferę. Pamiętajmy jednak, że pokoje mają charakter użytkowy, a do wykonywanych w salonie aktywności przyda się jaśniejsze światło. 

Meble do pokoju

Zróżnicowane źródeł światła i jasne ściany to tylko część sposobów na zmianę ciemnego pokoju. Jak rozjaśnić pokój bez okna? Dużą rolę w tym procesie grają też meble. Jakie warunki powinny spełniać, by pomieszczenie wydawało się dużo jaśniejsze?

  • Unikaj wszystkiego, co jest masywne i zabudowane. Zrezygnuj z przepastnych szaf, zamykanych regałów, dużych (wieloosobowych) stołów i meblościanek. Zamiast nich możesz wybrać wyposażenie o perforowanej powierzchni i na cienkich nóżkach, kompaktowe stoliczki, ażurowe i otwarte półki oraz meble modułowe, z których każdy element może funkcjonować oddzielnie. Unikniesz w ten sposób przytłoczenia przestrzeni, które powoduje też jej zaciemnienie.

  • Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest mebel. Odrzuć wszystkie te, które pochłaniają światło i skup się na tworzywach, które je odbijają. Doskonałym wyborem będą powierzchnie szklane, chromowane, plastikowe czy lakierowane. Błyszczące wykończenia są strzałem w dziesiątkę!

  • Przyjrzyj się obiciom swoich mebli, takich jak sofa czy fotel. Ich wykończenie powinno być jasne (białe, beżowe, pastelowe), z równie rozświetlającymi pokój poduszkami, narzutami i pledami. Polecamy meble tapicerowane – na welurze, pluszu i aksamicie światło układa się wyjątkowo malowniczo. Możesz także zainwestować w satynową pościel.

Przeczytaj: Jakie meble do salonu?

Jak rozjaśnić pokój? - zdjęcie 2

Dodatki do ciemnego wnętrza

W pokojach, w których dopływ naturalnego światła jest utrudniony lub w ogóle nie istnieje, bardzo dużo zależy od dodatków. Oczywiście powinny być one jasne. Kremowe dywany, futrzaste poduszki, świeczniki w formie kryształów, obrazy ze świetlistym tłem i lampy z połyskującymi kloszami rozpromienią każdy pokój. Uważaj jedynie na to, by nie zagracić wnętrza. Kieruj się naczelnym hasłem stylu minimalistycznego: im mniej, tym lepiej.

Przejdź do artykułu: Jak urządzić minimalistyczny salon?

Niezastąpionym dodatkiem są lustra, które optycznie powiększają wnętrze i odbijają światło. Pozwól mu swobodnie krążyć po pokoju – wybierz drzwi wykonane ze szkła lub wzbogacone o prześwity (zabudowane ograniczą dostęp światła). Dodatkowo stwórz ścienną galerię, zestawiając ze sobą kilka lusterek: okrągłych, prostokątnych i w kształcie kwiatu; małych i XXL. Jeżeli oprawisz je w delikatną ramę, pomieszczenie zyska dużo lekkości.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Zaproś do wnętrza więcej blasku! Dzięki łagodnym kolorom na ścianach, zróżnicowanym lampom oraz meblom i dodatkom igrającym ze światłem nawet ciemny pokój stanie się dużo jaśniejszy.