Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pokój gamingowy, czyli urządzamy kącik gracza

Pokój gamingowy, czyli urządzamy kącik gracza
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Popularność gier komputerowych nie maleje, więc coraz częściej w pokojach nastolatków pojawiają się futurystyczne kąciki z komputerem lub konsolą. Jak zaplanować taką przestrzeń, aby była nie tylko osadzona w trendach, ale również pozwalała na wielogodzinną, wygodną i ergonomiczną rozrywkę? Poznaj nasze pomysły na pokój gamingowy.

Pokój gamingowy a pokój młodzieżowy

Mieć własny mały pokój gamingowy, przeznaczony tylko do rozgrywek na komputerze to marzenie niejednego nastolatka. Na często niewielkim metrażu ciężko jednak wygospodarować osobną przestrzeń na wirtualne rozrywki – w młodzieżowym pokoju młodzi ludzie również śpią, odrabiają lekcje lub spędzają czas z przyjaciółmi. Dobrym rozwiązaniem może być wydzielenie strefy z urządzeniami – komputerem i konsolą – od pozostałej części pokoju. Jak to zrobić? Symboliczną granicę może wyznaczyć fototapeta nawiązująca do ulubionego gatunku gier lub ciemna ściana z geometrycznym malunkiem. Nie zapominajmy o wyciszeniu. W zachowaniu dźwiękowej szczelności pomogą pianki akustyczne lub panele pochłaniające hałasy.

Czego nie może zabraknąć w pokoju gracza?

Aspekt wizualny kącika gamingowego jest bardzo ważny, podobnie jak wydajność zakupionego sprzętu. Skupmy się jednak przede wszystkim na takiej aranżacji pokoju, w którym młody dorosły ma właściwe warunki do grania – miejsce wyciszone, doświetlone, zdrowe dla oczu i bezpieczne dla kręgosłupa. Przyjrzyjmy się temu, jakie wytyczne powinno spełniać idealne stanowisko komputerowe. Jakie meble do pokoju gamingowego warto kupić?

Pokój gamingowy - zdjęcie 1

Krzesło i biurko gamingowe

Kiedy wizualizujemy sobie gaming room, przed oczami pewnie staje nam obraz nastolatka operującego myszką i klawiaturą, który siedzi przed monitorem na wyprofilowanym fotelu. Gdzieś pod biurkiem znajduje się jednostka centralna, a na blacie lub przytwierdzone do ściany widzimy głośniki z muzyką i słuchawki zachwycające przestrzennością dźwięku. Jeśli jesteśmy fanami grania na konsoli, to wiemy, że pomieszczenie będzie wyglądać nieco inaczej: wygodna kanapa, naprzeciwko niej telewizor na szafce RTV i nieodłączne pady, a nawet gogle VR. I w jednym i w drugim przypadku kluczem do sukcesu jest poprawne ustawienie biurka i mebla, na którym nastolatek będzie spędzał długie godziny. Mówimy tutaj o fotelu o skóropodobnym wykończeniu i intensywnej barwie czy miękkiej sofie.

Jakie są najważniejsze zasady ustawienia biurka i wyboru krzesła gamingowego?

  1. Odpowiednia wysokość – ten parametr powinien być bezwzględnie dopasowany do wzrostu osoby siedzącej (zazwyczaj jest to ok. 70 cm). Wskazówka: nastolatek nie może się garbić, a kiedy siedzi na fotelu, jego przedramiona powinny spoczywać na podłokietnikach pod kątem prostym. Natomiast uda muszą być ułożone równolegle do podłogi.

  2. W kontekście fotela gamingowego pamiętaj o regulowanym zagłówku – ochrona szyjnego odcinka kręgosłupa jest bardzo istotna. Jeśli chcesz dodatkowo stabilizować odcinek lędźwiowy, upewnij się, że fotel posiada w tym miejscu podpórkę.

  3. Nie bez znaczenia jest także szerokość biurka. Zbyt duża spowoduje, że na blacie dość szybko zacznie tworzyć się bałagan, a za wąskie biurko nie pomieści wszystkich koniecznych sprzętów (w tym nawet kilku monitorów!), szklanek z napojami i przekąsek umilających rozgrywkę.

  4. Ustaw wszystkie ekrany w taki sposób, aby na monitor czy telewizor nie padało światło. To na pewno nie przysłuży się prawdziwemu graczowi. Świetlne refleksy mogą nawet uniemożliwić dostrzeżenie czegokolwiek na monitorze lub telewizorze. Ewentualnie zainwestuj w rolety zaciemniające.

  5. Zadbaj o właściwe odstępy. Dla przykładu: kanapę od telewizora z konsolą powinno dzielić od 90 do nawet 350 cm (odpowiednio: 43 i 82 cale po przekątnej). Sprawdź też, czy oczy znajdują się minimum 50 cm, a maksymalnie 70 cm od monitora.

Pokój gamingowy 2

Oświetlenie gaming roomu

Wrogiem zwycięskich rozgrywek na komputerze, oczywiście oprócz innych graczy i małej ilości czasu, jest… światło padające z okna. Naturalne nasłonecznienie zakłóca komfort grania, ponieważ pod wpływem refleksów gracz mruży oczy, a i to nie pomaga w zachowaniu wyraźnego obrazu. Czy to oznacza, że w gamingowym pokoju światło nie jest mile widziane? Absolutnie nie! W pokoju gracza możemy postawić na futurystyczne akcenty świetlne w formie:

  • geometrycznej, fantazyjnie połamanej lampki biurkowej;

  • taśm LED, które mogą ciągnąć się przez cały pokój, a na pewno ozdobią brzeg biurka, półki i przestrzeń dookoła telewizora z konsolą;

  • rozproszonych kolorowych świateł, które wyglądają świetnie również w połączeniu z emanującym blaskiem sufitem napinanym.

Nowoczesne, trochę neonowe, intensywnie kolorowe światło pozwala zmienić zwykły, młodzieżowy pokój w „jaskinię gracza”. Lampki i listwy LED to jednak nie wszystko. Światło uatrakcyjniające granie może płynąć także z samego sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które da się zaprogramować w taki sposób, by pulsowały wieloma kolorami w wybranej przez nas sekwencji. Do takich urządzeń należą przede wszystkim: głośniki, gamingowa klawiatura, mysz i sama stacja główna, która często oprócz barwnego panelu ma też przezroczyste boki. Słowem, wszystko gra i… świeci!

Dodatki i gadżety do pokoju gamingowego

Pokój gracza nie może obyć się bez gadżetów gamingowych. Gracze to zazwyczaj osoby bardzo zaangażowane w swoje hobby, które na różne sposoby pokazują przywiązanie do społeczności: kupując wszelkiego rodzaju figurki, maskotki czy wieszając plakaty. Bardzo popularne są tzw. Funky Pop’y, czyli miniaturowe, słodkie laleczki przedstawiające bohaterów znanych z gier, filmów i komiksów. Ciekawe mini rzeźby umieszcza się również w pudełkach z edycjami kolekcjonerskimi gier. Dobrze jest je odpowiednio wyeksponować na półce lub w regale w futurystycznym stylu rodem z „Cyberpunka”. Gadżety gamingowe do pokoju – na które się zdecydować? Odpowiedź jest prosta: grunt, żeby wszystko pasowało tematycznie do wnętrza.

Przeczytaj: Oryginalna półka ścienna - pomysł na dekorację wnętrza

Jak w takim razie wygląda przepis na komfortowy, a przy tym efektowny pokój gracza? Wydziel strefę do grania z całości pokoju, wyposaż ją nie tylko w konieczne sprzęty, ale i ergonomiczny fotel, odpowiednie biurko gamingowe czy kanapę. Dodaj odrobinę neonowego, nowoczesnego i przepływającego przez kącik gamingowy światła. Pamiętaj o ulubionych charakterach, w których najczęściej się wcielasz – przywołaj ich wizerunek w formie plakatów czy figurek. I gotowe, oto pokój, który pokocha każdy, nie tylko „niedzielny” gracz!