Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Aneks sypialny w salonie – rozwiązanie do kawalerki

Aneks sypialny w salonie – rozwiązanie do kawalerki
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności. Trudno ją sobie zapewnić w kawalerce, gdzie często nie ma miejsca na wydzielenie osobnej przestrzeni do spania. Jak wykorzystać dostępne miejsce, przygotować aneks sypialny nawet na najmniejszym metrażu i zaaranżować spójną przestrzeń? Podpowiadamy!

Salon w kawalerce – jak zagospodarować przestrzeń?

Małe pomieszczenie nie musi równać się chaotycznie urządzonemu i brzydkiemu wnętrzu. Kieruj się sprawdzonymi radami, a estetyczny i funkcjonalny pokój dzienny w kawalerce będzie na wyciągnięcie ręki. Jakie są główne zasady urządzania małego salonu w bloku?

  1. Wybierz kompaktowe meble wielofunkcyjne. Spełnią one swoją rolę, a przy tym nie zagracą przestrzeni.

  2. Ogranicz liczbę dekoracji. Zdecyduj się na kilka grafik, poduszek lub dywaników.

  3. Unikaj nadmiaru roślin. Doniczki na parapecie zastąp zielonymi kompozycjami w wiszących kulach i lasem w słoiku. 

  4. Postaw na jasną kolorystykę. Świetliste barwy optycznie powiększą pokój dzienny.

  5. Inspiruj się określonymi stylami aranżacji wnętrz. Mały salon w stylu nowoczesnym, skandynawskim, industrialnym i eko to zawsze dobry pomysł.

Aneks sypialny w salonie – odrobina cennej prywatności

Przearanżowanie pokoju dziennego może przybrać dwie formy: podkreślenia strefy sypialnianej lub oddzielenia fragmentu z łóżkiem od reszty pokoju. Dzięki różnym zabiegom uzyskamy bardziej otwartą lub zamkniętą aranżację. Ważne jest jednak, aby łóżko znalazło się w najciemniejszym miejscu salonu, z dala od ciągów komunikacyjnych. To gwarancja spokojnego snu i relaksu w dzień.

Dwie powierzchnie – przeznaczoną do spania i tę, w której toczy się dość hałaśliwe, codzienne życie – oddzielisz za pomocą kilku patentów: drzwi przesuwnych, parawanu, ścianki działowej i mebli. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych rozwiązań.

  • Sypialnia za przeszklonymi drzwiami

Atutem takiej konstrukcji jest fakt, że poprzez szkło do kącika sypialnego będzie docierać światło, jednak zostanie ono przefiltrowane, co da tak potrzebną prywatność. Przeszklenia tłumią też hałasy. Na rynku spotkamy wiele modeli takiego rozwiązania – od szyb matowych i piaskowanych, do wybarwionych na różne kolory.

  • Sypialnia za meblem

Wybierz taki, który możesz swobodnie ustawić pod kątem 90° do ściany i zasłonić nim łóżko. Do takiego celu przyda się regał lub szafa – oba zastąpią ściankę działową. Jeżeli chodzi o regał, zdecyduj się na taki o lekkiej, ażurowej konstrukcji. Kiedy poukładasz na nim książki, zyskasz biblioteczkę. Jeśli umieścisz na nim inne przedmioty, przestrzeń do przechowywania w niewielkim salonie znacząco się zwiększy.

Niska ścianka, wykonana np. z płyt kartonowo-gipsowych, z powodzeniem ukryje całe łóżko. Jaka jest jej przewaga nad ścianką doprowadzoną aż do sufitu? Istnieje kilka korzyści z jej postawienia: około metrowa ścianka nie zabiera światła i nie przytłacza wizualnie salonu. Stwarza również przestrzeń do powieszenia telewizora, półki, ozdobnego lustra czy plakatów.

  • Sypialnia za parawanem

Największymi zaletami przegrody są jej nieduży ciężar oraz łatwość przenoszenia. Z pomocą parawanu – bambusowego, drewnianego lub bawełnianego – w jednej chwili wyczarujesz kącik sypialny w niedużym salonie, a gdy parawan nie będzie już potrzebny, bez trudu go schowasz. Potrzebujesz szybkiej metamorfozy wnętrza? Postaw na parawan!

Podczas wydzielania przestrzeni sypialnej można wykorzystać elementy konstrukcyjne salonu. Szczególnie przydatna będzie wnęka w ścianie, w której umieścisz łóżko. W jaki sposób posłanie zniknie z oczu domownikom i gościom? Tkanina zamocowana na przysufitowej szynie lub zwykłym karniszu szybko zasłoni nieuporządkowaną pościel, a przy tym nada pokojowi nieco teatralny charakter. Kurtyna powinna sięgać do samej podłogi. W sypialni oddzielonej zasłoną materiał może pełnić funkcję dekoracyjną – dopasuj go do koloru ścian w pokoju dziennym lub barwy dodatków. Połącz miękkość kotary z cotton ballsami – razem wyczarują przytulną strefę do spania.

Aneks sypialny w salonie - zdjęcie 1

Jak urządzić sypialnię w salonie?

Łączyć czy dzielić? Podczas tworzenia aneksu sypialnego w salonie warto odpowiedzieć sobie na to pytanie. Podpowiadamy:

  • jeżeli sypialnia nie zostanie wyraźnie oddzielona od reszty pokoju, najlepiej urządzić ją w tym samym stylu co salon. W tym przypadku decydująca będzie spójność aranżacji – wybierz jeden styl i konsekwentnie się go trzymaj;

  • jeżeli w salonie pojawiła się ścianka działowa, kotara lub drzwi przesuwne, wtedy możesz zdecydować się na zupełnie inny wystrój. Eklektyzm, czyli łączenie elementów różnych stylów, jest nadal w modzie. Strefę sypialną i wypoczynkową możesz także zaznaczyć, malując ściany na różne kolory. Operuj kontrastami (np. niebieski i żółty) lub stopniuj odcienie tej samej barwy (kanarkowy - miodowy - słomkowy itd.).

Twoja kawalerka jest naprawdę mała? Zrezygnuj z dużego łóżka i spraw sobie sam materac. Spanie blisko podłogi również może być wygodne – świadczy o tym futon, czyli tradycyjne japońskie posłanie. Futon składa się z materaca i kołdry, które za dnia chowa się do szafy i wyciąga dopiero przed snem. Oczami wyobraźni widzimy już, ile cennej przestrzeni można w ten sposób zaoszczędzić.

Przeczytaj: Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę?

Aneks sypialny w salonie - zdjęcie 2

Sypialnia i salon 2w1

Jak wydzielić sypialnię w kawalerce? Proponujemy kilka alternatywnych rozwiązań. Decydujący głos mają tutaj metraż mieszkania i ustawność salonu.

  • Łóżko w szafie

Mebel ten nazywano kiedyś półkotapczanem. Jego uwspółcześniona wersja przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie ciekawe patenty i kochają minimalistyczne wnętrza. W trakcie użytkowania, pełnowymiarowemu łóżku towarzyszą wąskie półki, na których postawisz ulubione przedmioty. Po obudzeniu, dzięki specjalnemu mechanizmowi, złożysz łóżko do wnętrza szafy.

  • Łóżko na antresoli

Spanie „na wysokościach” to nieśmiałe nawiązanie do czasów dzieciństwa, w których każdy z posiadaczy łóżka piętrowego chciał zasypiać „na górze”. Ogromną zaletą antresoli jest całkowita dowolność w aranżacji tej części salonu, która znajduje się pod nią. Na półpiętrze, ze względu na dostępną przestrzeń, umieszcza się najczęściej sam materac. Łóżko na antresoli na pewno urozmaici wygląd pokoju dziennego i pozwoli stworzyć mini sypialnię.

  • Łóżko na podeście

Wydzielenie sypialni w salonie może nastąpić też za sprawą… podestu. Łóżko na podwyższeniu będzie widocznym znakiem, że w tym fragmencie przestrzeni króluje sen i szeroko rozumiany odpoczynek. W podeście swoje miejsce znajdą też liczne szuflady.

  • Rozkładana kanapa w roli łóżka

Jeden mebel, który będzie tak samo użyteczny za dnia, jak i w nocy? Oczywiście, taką rolę spełni rozkładana sofa. Rano wypijesz na niej kawę, po południu usiądą na niej Twoi goście, a wieczorem na kanapie odpłyniesz w świat głębokiego relaksu. Wskazówka: wybierz model, który posiada pojemnik na pościel i kółeczka. Przy sofie ustaw lekki stolik – jego mobilność pomoże Ci w trakcie codziennego rozkładania mebla.

Aranżacja salonu z sypialnią to prawdziwe wyzwanie. Pogodzenie w jednym pokoju chęci aktywnego życia z potrzebą prywatności nie jest łatwe. Jednak dzięki zaprezentowanym rozwiązaniom aneks sypialny już wkrótce może stać się Twoim ulubionym miejscem w mieszkaniu. Sprawdzisz?