Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu

Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czym oddzielić kuchnię od salonu?
  2. Część jadalna w salonie
  3. Jakie style się sprawdzą w aneksie kuchennym?
  4. Jakie rozwiązania architektoniczne będą pasować?

Kuchnia otwarta na salon już dawno temu przestała być aranżacyjną nowością, a stała się codziennością w wielu polskich domach. Dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów, jedna przestrzeń może zostać z łatwością podzielona na dwie strefy: przeznaczoną do przygotowania posiłków i tę służącą relaksowi. Zaproponowane rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w małych wnętrzach, optycznie je powiększając.

Czym oddzielić kuchnię od salonu?

Rozgraniczenie kuchni od salonu może przybrać różne formy. Wizualną granicę wyznaczy np. wyspa kuchenna, zwykle znajdująca się na środku pomieszczenia. Tak położony akcent wskazuje na dominującą rolę przestrzeni kuchennej, do której ta wypoczynkowa staje się dodatkiem. Podobną funkcję spełni zabudowa przynależna do salonu i składająca się z zestawu regałów lub szafek. W wypadku ażurowej konstrukcji meblościanki, granica między dwoma obszarami o innych funkcjach stanie się bardzo umowna.

Ciekawym zabiegiem, pomocnym w oddzieleniu kuchni od salonu, jest zastosowanie dwóch rodzajów podłóg. Panele ułożone na różne sposoby, z innego gatunku drewna lub o kontrastowych kolorach już od progu będą wskazywać, do jakich celów służą poszczególne części pomieszczenia. Taki sam efekt przyniesie położenie – w części kuchennej – płytek podłogowych, uzupełnionych w salonie interesującą fakturą parkietu.

Jeśli Twoim celem jest wyraźne wydzielenie dwóch obszarów, najłatwiej zrobić to za pomocą montażu drzwi przesuwnych. Dzięki temu przestrzeń mieszkalna staje się bardziej otwarta, a goście nie będą narażeni na widok kuchennego bałaganu. Drzwi w odpowiednim, pasującym do reszty mieszkania, stylu będą też pełnić funkcję dekoracyjną.

Przeczytaj także, jak utrzymać porządek w domu

Część jadalna w salonie

Sercem każdego pokoju z aneksem kuchennym jest stół. Warto wybrać taki mebel, który będzie w stanie pełnić wiele ról w zależności od okoliczności. Na co dzień kompaktowy, przeznaczony do jedzenia szybkich śniadań i rodzinnych obiadokolacji, w mgnieniu oka (np. podczas większych uroczystości) po rozłożeniu zmienia się w miejsce do biesiadowania.

Nieodłącznymi towarzyszami stołu są krzesła i fotele. Te w nowoczesnej odsłonie charakteryzują się zazwyczaj prostą formą. Wykonane z metalu lub plastiku, często tapicerowane i z wygodnym oparciem doskonale uzupełnią aranżację salonu z jadalnią.

Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu - zdjęcie 1

Niebagatelne znaczenie podczas urządzania części jadalnej ma również oświetlenie. Lampa – pojedyncze źródło światła lub cały pęk lampek – zawieszona nad stołem to czytelny sygnał, że ten fragment pomieszczenia sprzyja spożywaniu posiłków. W zaakcentowaniu obszaru jadalnego pomoże również kolorowy dywan położony pod stołem.

Jeśli aranżacja salonu z aneksem kuchennym nastręcza trudności (małe wymiary lub nieregularny kształt pomieszczenia), wtedy umieszczenie we wnętrzu wielu krzeseł dookoła stołu staje się problematyczne. Rozwiązaniem kwestii jadalni, jako odrębnej przestrzeni, może być zakup narożnika kuchennego. Ten nieco zapomniany typ mebla musi być dopasowany do stojącego przy nim stołu. Narożnik zajmie mniej miejsca niż tradycyjne połączenie stołu i krzeseł, za to pomieści więcej osób oraz zwiększy swobodę ruchów.

Jakie style się sprawdzą w aneksie kuchennym?

Ile osób, tyle opinii na temat tego, w jaki sposób urządzić nowoczesną kuchnię z salonem. U miłośników nowoczesności, we wnętrzach sprawdzą się na pewno fronty o wysokim połysku, obecność szkła i metalu, a także minimalistyczna kuchnia, bazująca na zabudowanych szafkach oraz sprzętach AGD. Nowoczesny wygląd aneksu uzyskasz np. stawiając na blacie robota kuchennego OptiMUM marki Bosch. Jego niebanalne wzornictwo (planetarne mieszadła 3D i unoszone ramię) oraz modny design unowocześnią każdą przestrzeń.

Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu - zdjęcie 2

Koncepcję na aranżację aneksu kuchennego można zbudować też wokół koloru. Barwne szafki czy duża liczba dodatków w energetycznych odcieniach nie tylko ożywią część kuchenną, ale i wyróżnią ją na tle całego mieszkania.

Poznaj więcej naszych pomysłów na urządzenie nowoczesnego salonu

Lubisz styl lat 60.? Opływowe formy, pastelowe barwy, a może drewno oraz wszechobecne bibeloty? Dopasuj wygląd części kuchennej do aranżacji salonu (do większych powierzchni, np. ścian czy dywanu pod stołem) i ciesz się przytulnym wnętrzem o wspólnym mianowniku.

Jakie rozwiązania architektoniczne będą pasować?

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Wykorzystaj elementy, które są już w pomieszczeniu: wnękę (wpasuj tam kuchenną zabudowę) lub łuki i kolumny, w naturalny sposób wyznaczające granicę w pomieszczeniu (gotowanie vs wypoczynek).

Aby współistnienie dwóch stref było bezkolizyjne, a korzystanie z nowoczesnej kuchni z salonem w pełni komfortowe, zatroszcz się o dobre oświetlenie i wentylację aneksu. W przypadku aneksu kuchennego wentylacja jest kluczowym elementem, dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na wydajność okapu lub wyciągu (także tego blatowego). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zapachy z kuchni nie będą rozprzestrzeniać się po całym domu. To także idealne rozwiązanie, gdy chcesz zaskoczyć gości podczas przyjęcia. Odpowiednia wentylacja sprawi, że uczestnicy imprezy z pewnością nie domyślą się, co dla nich przygotowałeś. Z kolei zakup cichej lodówki zaowocuje swobodnym relaksem na kanapie, mimo bliskości urządzeń do gotowania i przechowywania.