Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Ogród na dachu – jak go założyć i pielęgnować?

Ogród na dachu – jak go założyć i pielęgnować?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Ogrody na dachu są coraz popularniejsze w polskich miastach. Tu każdy skrawek zieleni pozwalającej na relaks jest na wagę złota. Można je zaaranżować na dachu bloku, ale sprawdzą się też jako efektowne wykończenie zewnętrzne domu, garażu lub altany. Czy poradzisz sobie jednak z samodzielnym założeniem zielonego dachu? Czytaj dalej i poznaj wskazówki praktyków.

Jak założyć ogród na dachu?

Optymalnie byłoby zaplanować zielony dach już na etapie projektu budynku. Wówczas z łatwością uwzględnisz dodatkowe obciążenia w postaci warstw drenażu, podłoża i roślinności, deszczu, a zimą też zalegającego śniegu.

Jeśli chcesz założyć ogród na starym dachu, nic straconego. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi badanie nośności dachu.

Uwaga! Nie zapomnij też o izolacji i zabezpieczeniu dachu, bo oprócz wymienionych obciążeń, musisz uwzględnić też system korzeniowy roślin.

Jeszcze jedna techniczna uwaga: taras pod chmurką może powstać na płaskim dachu lub skośnym – do około 25% spadku.

Warstwy ogrodu dachowego

Wybrałeś już miejsce dla Twojego ogrodu na dachu? Czas podjąć wyzwanie, czyli ułożyć odpowiednie warstwy. Choć nie jest to proste zadanie, możesz go wykonać samodzielnie, kierując się wskazówkami ekspertów. Na rynku dostępne są też gotowe rozwiązania systemowe, które ułatwią Ci pracę. Pamiętaj, że odpowiednie położenie kolejnych warstw umożliwia roślinom prawidłowy wzrost i utrzymanie dachu jako stabilnej konstrukcji, która nie wpłynie na temperaturę czy wilgotność wnętrza budynku. Jakie zatem warstwy należy ułożyć? Poniżej wyjaśniamy to krok po kroku.

Warstwa hydroizolacyjna

Jak sama nazwa wskazuje, warstwa hydroizolacyjna dachu zielonego chroni go przed dostaniem się wody i przeciekaniem. Do jej wykonania stosuje się najczęściej: folię na bazie kauczuku syntetycznego (EPDM), warstwy papy bitumicznej lub folię PCV.

Wskazówka: Tę warstwę ułóż na całej powierzchni dachu, również tam, gdzie nie ma roślin.

Warstwa ochronna

Już we wstępnej części artykułu wspominaliśmy o tym, jak ważne jest uwzględnienie systemu korzeniowego przy tworzeniu zielonego dachu. Warstwa ochronna też jest z tym związana i ma zabezpieczyć hydroizolację przed ewentualnym przebiciem przez korzenie roślin.

Wskazówka: Do wykonania warstwy ochronnej zastosuj geowłókninę.

Warstwa drenażowa i filtrująca

Drenaż ma za zadanie odprowadzić zalegającą wodę. Wykonuje się go najczęściej z:

·      keramzytu,

·      żwiru,

·      gryzu,

·      maty drenującej,

·      maty kubełkowej.

Natomiast warstwa filtrująca zielonego dachu chroni zarówno drenaż, jak i głębsze warstwy przed zanieczyszczeniami. Najczęściej tworzy się ją z geowłókniny.

Wskazówka: Wybierz odpowiedni rodzaj geowłókniny. W zależności od rodzaju dachu będzie to geowłóknina chłonno-ochronna (dach z klasycznym układem) lub strukturalna z polipropylenu (dach o układzie odwróconym).

Podłoże, czyli warstwa wegetacyjna

Ta warstwa dachu zielonego wykonywana jest z mieszanki humusu oraz materiałów takich jak keramzyt czy żwir. Jej grubość dobierz do rodzaju roślin, które będziesz sadzić:

-     rośliny ekstensywne: 10-20 cm,

-     rośliny intensywne (byliny, trawy ozdobne, niewielkie krzewy, zioła): 20-35 cm.

Wskazówka: Pamiętaj, że substrat wegetacyjny powinien być odporny na deptanie, nie mieć chwastów i pozwalać roślinom szybko się ukorzenić. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki zarówno do roślin ekstensywnych jak i intensywnych.

Ogród na dachu – jak go założyć i pielęgnować? - zdjęcie 2

Jakie rośliny do ogrodu na dachu?

W przydomowym ogrodzie na dachu uprawia się z reguły jeden z dwóch typów roślinności:

-     Gatunki ekstensywne, czyli łatwe w utrzymaniu i odporne na okresową suszę.

-     Gatunki intensywne, wymagające dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, zdecyduj się na roślinność intensywną. W przypadku gdy zielony dach jest dla Ciebie eksperymentem i nigdy wcześniej nie zajmowałeś się ogrodnictwem, postaw na bezpieczną alternatywę, czyli rośliny ekstensywne.

Uwaga! Przydomowe ogrody na dachu nie są dostosowane do tego, żeby sadzić w nich drzewa lub większe krzewy. Tego typu roślinność stosuje się m.in. na dachach nowoczesnych apartamentowców lub instytucji publicznych.

Dach intensywny – rośliny

Jak już wspominaliśmy wcześniej, uprawa tego typu roślin wiąże się w pierwszej kolejności z przygotowaniem grubszej warstwy podłoża. Gatunki intensywne stosowane do obsadzenia zielonego dachu to:

·      byliny,

·      zioła,

·      trawy ozdobne,

·      niskie krzewy.

Należy je regularnie podlewać i nawozić.

Dach ekstensywny – rośliny

Te gatunki mają niezbyt głęboki system korzeniowy, dlatego warstwa wegetacyjna nie musi być tak gruba jak w przypadku roślin intensywnych. Są łatwe w uprawie i nawet jeśli nie masz doświadczenia, raczej ich nie przesuszysz. Zaliczamy do nich:

·      mchy,

·      rojniki,

·      rozchodniki,

·      trawę użytkową,

·      rumianek pospolity,

·      driakiew kaukaską.

Ogród na dachu – jak go założyć i pielęgnować? - zdjęcie 1

Pielęgnacja zielonego dachu

Nawet jeśli wybierzesz na swój zielony dach mniej wymagające rośliny, to pamiętaj, że przez pierwsze 3 lata trzeba je intensywniej pielęgnować, pielić i podlewać w trakcie suszy (ale niezbyt obficie, by na dachu nie pojawiło się za dużo chwastów i siewek). Co więcej, w okresie zimy młode nasadzenia okrywaj włókniną.

Po tym czasie ogród będzie już samowystarczalną konstrukcją i oprócz sezonowych kontroli, nie będzie trzeba go kosić ani przycinać.

Warto też wiedzieć, że jeżeli zdecydujesz się na trawnik, będziesz mieć więcej pracy. Ten typ podłoża musi być regularnie nawadniany, nawożony, koszony, plewiony i grabiony. Dobrą alternatywą dla zabieganych są np. mchy.

Przeczytaj: Aranżacja tarasu na przyjęcie w ogrodzie

Jeśli zdecydujesz się na ogród na dachu, zyskasz nie tylko prywatną oazę zieleni, ale dołożysz też cegiełkę do tego, by Twoje miasto było bardziej ekologiczne. Jak podkreślają eksperci, taka zieleń na dachach bloków oraz roślinność w miejskich parkach i na ulicach nie tylko oczyszczają powietrze, ale też schładzają podczas gorących dni. Zatem plan na najbliższy czas: zrobić coś dla siebie i środowiska – zaaranżować zielony dach.