Ścianki działowe we wnętrzach: ażurowe, drewniane, parawany
- Ścianki działowe – największe zalety
- Najpopularniejsze materiały na ścianki działowe
- Kiedy warto zastanowić się nad wstawieniem ścianki działowej?
Ścianki działowe mogą sprawić, że nawet niewielkie mieszkanie zyska dodatkowe pomieszczenie. I co ważne, wcale nie trzeba planować gruntownego remontu! Ażurowa, drewniana, a może w formie parawanu? Dowiedz się, która ścianka wpasuje się najlepiej w Twoje wnętrze.
Ścianki działowe – największe zalety
Dzięki ściankom działowym zbudujesz poczucie intymności. Wydziel z ich pomocą część sypialną, a ukryjesz łóżko przed wzrokiem gości i zyskasz komfortowy sen. Zaakcentujesz też mini garderobę oraz stworzysz kącik do pracy w salonie. Jeśli w domu pojawi się drugie dziecko, za sprawą ścianek działowych wyznaczysz przestrzeń dla starszaka i miejsce dla malucha.
Aby wstawić ściankę, nie trzeba organizować wielkiego remontu. Ta perspektywa ucieszy osoby, które bronią się przed dużymi zmianami w mieszkaniu, ale lubią niewielkie metamorfozy. Duża liczba rodzajów ścianek, sposobów ich montażu oraz materiałów powodują, że łatwo dopasujesz je do konkretnego wystroju.
Przeczytaj: Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę?
Najpopularniejsze materiały na ścianki działowe
Wśród ścianek działowych możemy wyróżnić kilka typów, które cieszą się popularnością wśród użytkowników. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i słabe punkty – przyjrzyjmy się im dokładniej.
- Ścianki działowe z cegieł
Ich niewątpliwą zaletą jest solidność – na ściance z cegieł swobodnie zawiesisz plakaty, półki, a nawet telewizor. I to bez ryzyka popsucia całej konstrukcji. W przypadku ścianki z cegieł trzeba natomiast uważać na jej wagę. Tworzywo to waży wiele kilogramów i może mocno obciążyć strop – przed zmianą w pomieszczeniu warto sprawdzić jego nośność. Ściankę działową zbudujesz z użyciem zaprawy murarskiej zarówno z pełnych cegieł, jak i z pustaków. Interesującą opcją będzie także beton komórkowy. Gazobeton jest plastyczny, więc spokojnie wykonasz z niego np. ściankę zakończoną łukiem. Pożądany kształt wytniesz za pomocą piły, a poszczególne bloczki, większe od ceglanych, połączysz za pomocą kleju lub pianki.
- Szklane ścianki działowe
Ścianka ze szkła może przybrać formę jednolitej tafli lub kompozycji złożonej ze szklanych pustaków. Układanka z przezroczystych kostek będzie nie tylko interesującym punktem wystroju wnętrza. Posiada ona też szereg praktycznych zalet: przepuszcza promienie słoneczne, doświetlając pomieszczenie; jest wodoodporna i bardzo dobrze wycisza. Często spotyka się ją na styku kuchni i salonu oraz w łazience.
- Ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych
To zdecydowanie najpopularniejszy typ przegrody. Szybkość i łatwość montażu to największe atuty ścianek z płyt. Wystarczy osadzić je na metalowych lub aluminiowych profilach, które tworzą stelaż dla ścianki. Montując przepierzenie z karton-gipsu, nie zapomnij o wełnie izolacyjnej (płyty słabo tłumią dźwięki), a w pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka) o zabezpieczeniu przed wilgocią. Lekkość konstrukcji ma również swoją ciemną stronę – pod zbyt dużym ciężarem dekoracji ścianka może ulec uszkodzeniu.
Ścianka ażurowa – estetyczne dopełnienie wnętrza
Ścianki ażurowe to nic innego jak funkcjonalne dekory, które służą do podziału pomieszczenia na mniejsze części. Najczęściej wykonuje się je z takich tworzyw jak drewno, sklejka, płyta MDF, a nawet aluminiowe płyty kompozytowe. Ich trójwymiarowa budowa sprawia, że przez przepierzenie przepływa wystarczająca ilość światła, a przy tym granica pomiędzy strefami zostaje wyraźnie zaznaczona. Ścianka ażurowa w zmyślny sposób oddzieli salon od kuchni czy łazienkę od sypialni.
W wyciętych wzorach można zamontować taśmy LED, które po zmroku wykreują niezrównane efekty wizualne. Geometryczne lub roślinne wycinanki pod wpływem światła zmieniają się w uporządkowaną układankę lub tajemniczy ogród. Mniej lub bardziej prześwitujące ścianki są łatwe w montażu, a ich instalacja nie zajmuje dużo czasu. Ścianki ażurowe mogą być podwieszane lub łączone za pomocą linek, kołków i profili aluminiowych.
Przeczytaj: Trendy aranżacji ścian w salonie w 2020 roku
Drewniane ścianki działowe
Drewno jako naturalne, przyjazne człowiekowi tworzywo świetnie nadaje się do separowania stref w mieszkaniach w stylu eko i skandynawskim. Wtedy warto zainwestować jedynie w impregnat (chroniący drewno przed wilgocią) oraz podkreślić usłojenie za pomocą lakierobejcy. We wnętrzach w stylu rustykalnym, prowansalskim i angielskim ściankę działową z drewna można śmiało ozdobić techniką decoupage. Z kolei nowoczesne mieszkania wykorzystują drewniane ścianki działowe jako dominantę stylistyczną – polecamy pomalować je na mocny, głęboko nasycony kolor.
Innym ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się w kawalerkach, jest ściana skonstruowana z cienkich, pionowych deseczek. Aneks sypialny wyodrębniony w salonie za pomocą lamelek odpowiada na potrzebę intymności. Ażurową przesłonę stworzysz z wykorzystaniem wyrzynarki. Samodzielna praca nie jest jednak normą – większość drewnianych ścianek sprzedaje się wraz z instrukcją montażu.
Jakie drewno na ściankę wybrać? Faworytami w tej kategorii są buk i sosna. Zwróć jedynie uwagę na to, by wybrana partia była sucha, co przełoży się na solidność ściany oraz brak rys i ubytków. Wadami drewnianych ścianek działowych są: dość mała trwałość, podatność na ogień i niska izolacja akustyczna.
Parawan jako ścianka działowa
Mimo że słowo parawan oznacza „przeciw wiatrowi”, ten rodzaj lekkiej przegrody spotykamy coraz częściej w pomieszczeniach. Ścianki działowe parawanowe składają się zazwyczaj od trzech do nawet ośmiu paneli. Prostokątne skrzydła wykonuje się przede wszystkim z następujących tworzyw: drewna, bambusa, wikliny, słomek, tkaniny, papieru lub rattanu.
Ścianki działowe-parawany, oprócz walorów dekoracyjnych, pełnią funkcje użytkowe: dzielą pomieszczenie na dwie (lub więcej) części, a także przesłaniają fragmenty mieszkania, które chcielibyśmy ukryć, np. rurki, kable czy kaloryfer. Przenośne ściany powinny komponować się z wystrojem danego pomieszczenia. Dla przykładu:
-
do wnętrza w stylu loftowym czy industrialnym wstaw parawan z dwustronnym fotonadrukiem;
-
sypialnię orientalną doskonale uzupełnią parawany podłogowe, ozdobione charakterystyczną kratką, z okienkami wypełnionymi papierem ryżowym;
-
w pokój w stylu japandi – łączący japońskie wpływy ze skandynawską estetyką – wpiszą się panele z krajobrazem malowanym piórkiem czy nadrukiem z kwiatami wiśni. W ten sposób uzyskasz mini garderobę w azjatyckim duchu.
Kiedy warto zastanowić się nad wstawieniem ścianki działowej?
O ściankach działowych różnego typu wiemy już całkiem sporo. Jakie okoliczności sprzyjają postawieniu takiej przegrody? Możemy wymienić przynajmniej kilka sytuacji:
-
Gdy nie chcesz lub nie planujesz poważnego remontu, a potrzebujesz osobnej przestrzeni.
-
Gdy myślisz o wydzieleniu części sypialnej w salonie, strefy z wanną w łazience czy kącika biurowego w pokoju dziennym.
-
Gdy planujesz oddzielić salon od kuchni. Dzięki ściankom ażurowym nie stracisz poczucia dużej przestrzeni w otwartym wnętrzu.
Przeczytaj: Kuchnia z salonem - aranżacje aneksu
-
Jeśli zamieniasz jedno duże pomieszczenie w dwa mniejsze. To rozwiązanie przyda się podczas aranżacji pokoju dziecięcego. Z pomocą ścianek działowych stworzysz strefy odpowiadające potrzebom każdego z rodzeństwa.
-
Gdy potrzebujesz zasłony, która zapewni Ci niezbędną prywatność na małym balkonie. Wykorzystaj do tego celu parawan i oszczędź sobie kosztownych przeróbek.
Jesteśmy pewni, że zamieszczone w artykule rady pomogą Ci stworzyć przemyślaną i funkcjonalną przestrzeń. Ścianki działowe to idealny sposób na stworzenie dodatkowego pomieszczenia w nawet niewielkim wnętrzu.