Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Ogrzewanie podłogowe – typy. Jakie są wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe – typy. Jakie są wady i zalety
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz częstszym rozwiązaniem w polskich domach. „Podłogówka” zaczyna funkcjonować jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania za pomocą grzejników. Ten typ zaopatrywania mieszkania w ciepło najczęściej stosowany jest w korytarzach, łazienkach i kuchniach, ale trend powoli zaczyna dotyczyć całości budynku.

Ogrzewanie podłogowe – rodzaje

Na rynku funkcjonują różne rodzaje instalacji ogrzewania podłogowego. Wśród nich znajduje się ogrzewanie wodne, powietrzne i elektryczne. Warto poznać wszystkie typy i możliwości, które ze sobą niosą.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ten typ ogrzewania działa na prostej zasadzie: w podłodze umieszcza się specjalne elementy grzejne. Kiedy płynie przez nie prąd, elementy nagrzewają się i oddają ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie to nie wymaga montażu kotła grzewczego czy instalacji centralnego ogrzewania. Jego główną częścią są:

  • kable grzewcze, które układa się jeszcze przed wylaniem betonu, w ściśle określonych przez producenta odstępach;

  • maty grzewcze – układa się je bezpośrednio pod płytkami, mocując w warstwie kleju lub wylewki samopoziomującej. Przybierają formę pasów siatki, w które wpleciono kable grzejne;

  • folie grzejne – są dostępne w zestawach i zbudowane z drutów aluminiowych zatopionych w poliestrze; można z nich budować całe grzewcze moduły.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Jeśli chcemy zainstalować ten typ ogrzewania, czyli rury z metalu lub tworzywa sztucznego zalane jastrychem, ważny jest dostęp do instalacji centralnego ogrzewania. Ogrzewanie wodne może być zasilane alternatywnymi źródłami ciepła: kolektorami słonecznymi i energią geotermalną.

System rur grzejnych, składający się z dwóch obwodów grzewczych, powinien zostać umieszczony na warstwie izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej (w wypadku podłoża przylegającego do gruntu). W miejscach, w których mamy do czynienia z ucieczką ciepła, wodne ogrzewanie podłogowe może nie wystarczyć i konieczne będzie dogrzewanie wnętrza grzejnikami. Wodny rodzaj ogrzewania jest też wrażliwy na ewentualne zamarzanie rur, dlatego trzeba też stale utrzymywać w domu temperaturę wyższą niż 5°C.

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

Nieco mniej popularny typ ogrzewania podłogowego. Szwedzka metoda uzyskiwania i rozprowadzania ciepła polega na tym, że nagrzane powietrze przepływa przez kanały, umieszczone bezpośrednio w fundamentach domu lub w samej podłodze. Ogrzewanie to może korzystać z każdego źródła energii; nie ma też ryzyka pęknięcia rury i zniszczenia podłogi.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe – typy. Jakie są wady i zalety - zdjęcie 1

Powyższe metody dostarczania ciepła różnią się przede wszystkim sposobem rozprowadzania energii cieplnej. W przypadku „podłogówki” mamy do czynienia głównie z promieniowaniem, czyli procesem, w którym element o wyższej temperaturze wydziela ciepło, a pozostałe części wyposażenia pochłaniają je i w konsekwencji stają się cieplejsze. Grzejniki działają na zasadzie konwekcji, czyli ruchów ogrzanego powietrza.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ogrzewanie podłogowe jest przyjaźniejsze dla alergików (mniejsza cyrkulacja powietrza to mniejsza ilość wzbijającego się kurzu), zapewnia przyjemny (pionowy) rozkład temperatury oraz nie rzuca się w oczy, za to wymusza użycie materiałów dobrze przewodzących ciepło. Z kolei grzejniki szybko się nagrzewają i szybko przestają grzać. Ponadto nie zawsze dają się zamaskować, a designerskie modele są dużo droższe. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania mieszanego. Dbając o komfort użytkowania, warto zamontować ogrzewanie podłogowe w łazience i kuchni, a w pozostałych pomieszczeniach umieścić grzejniki."]

Ogrzewanie ścienne, sufitowe

Ogrzewanie płaszczyznowe nie kończy się na podłogach – można stosować je również na ścianach oraz sufitach. Gdzie i kiedy warto je zastosować?

Dzięki elementom grzejnym na stałe wbudowanym w ścianę, ciepło swobodnie roznosi się po pomieszczeniu, przez co ograniczane są jego straty. Instalacja ogrzewania ściennego staje się problematyczna przy remontach – łatwo uszkodzić elementy przy pracach wymagających kucia czy wiercenia. Najlepsze efekty w rozprowadzaniu energii cieplnej dają ściany, na których nie wiszą i przy których nie stoją meble – te z zabudową będą gorzej oddawać ciepło.

Ogrzewanie sufitowe można umieszczać w suficie podwieszanym lub w stropie. Pozwala ono na usunięcie z widoku domowników wszystkich grzejników. Montując taki typ ogrzewania, uzyskuje się dużą powierzchnię grzejną. Ogrzewanie sufitowe pozwala również na niczym niezakłócony przepływ ciepła, od sufitu aż do podłogi.

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe – typy. Jakie są wady i zalety - zdjęcie 2

Ogrzewanie podłogowe ma zarówno zalety, jak i wady. Na początek poznajmy korzyści, płynące z jego obecności w domu. Ogrzewanie podłogowe:

  • nie zajmuje tak dużo miejsca w mieszkaniu jak tradycyjne grzejniki. Pozwala na urządzenie wnętrza w dowolnym stylu,

  • za pomocą kabli lub rur rozprowadza ciepło równomiernie po całym pokoju,

  • jest idealne dla alergików (ograniczona ilość kurzu w powietrzu),

  • zapewnia korzystny rozkład temperatury, przyjazny dla ludzkiego organizmu,

  • sprawia, że w pomieszczeniu z ogrzewaniem w podłodze może być kilka stopni mniej niż w pokoju z grzejnikiem, a różnica będzie nieodczuwalna.

Rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Ogrzewanie podłogowe:

  • niejako wymusza wybór materiałów wykończeniowych o wysokim stopniu przewodnictwa cieplnego,

  • wymaga dokładnego zaplanowania aranżacji – po etapie montażu rur czy kabli wprowadzanie zmian nie będzie już możliwe bez zrywania posadzki,

  • cechuje duża bezwładność cieplna – wolno się nagrzewa i wolno stygnie, co utrudnia regulację temperatury,

  • generuje duże koszty eksploatacji.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe

Właściwie każdy rodzaj podłogi nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jednak jeden rodzaj podłogi będzie doskonale przewodzić ciepło, a inny nieco gorzej. Warto zaznaczyć, że posadzka powinna być odporna na wysoką temperaturę, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia powierzchni.

  • Gres, terakota, płytki ceramiczne to materiały, które doskonale przewodzą ciepło i z powodzeniem można kłaść je na podłogę z ogrzewaniem. To zasługa niskiego oporu cieplnego.

  • Panele winylowe, dzięki swojej niewielkiej grubości, błyskawicznie kumulują ciepło. Aby zapobiec jego ucieczce z podłogi, winyle kładzie się na tradycyjne panele, a przy montażu stosuje klej o zwiększonym przewodnictwie cieplnym.

Przeczytaj: Panele i płyty winylowe

  • Podłoga epoksydowa – żywicę stosuje się na podłoże z betonu lub cementu, a w środku zatapia elementy grzejne. Do podłogi epoksydowej pasuje każdy rodzaj ogrzewania.

  • Panele – muszą posiadać certyfikaty odporności na wysokie temperatury. Ciepło najlepiej zniosą panele, które mogą swobodnie pracować, układane jako podłoga pływająca.

Ogrzewanie podłogowe – typy. Jakie są wady i zalety - zdjęcie 3

  • Deska trójwarstwowa – by dobrze przewodziła ciepło, nie może być zbyt gruba.

  • Drewno – ogrzewanie na drewnianej podłodze pełni raczej funkcję pomocniczą dla grzejników. By podłoga nie uległa wypaczeniu, trzeba wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu.

  • Beton – wylewka z tego materiału powinna mieć ok. 7 cm grubości, a sam proces wykańczania podłogi jest bardzo pracochłonny.

Ogrzewanie podłogowe – cena

Cena ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników: jego rodzaju, typu powierzchni, koniecznej instalacji, wyboru elementu grzewczych, a także tego, czy zdecydujemy się na pomoc osób z zewnątrz. Spotkanie z wykonawcami i skrupulatne stworzenie projektu ogrzewania to klucz do zadowolenia z ciepłego domu na co dzień.

Tego typu ogrzewanie ma wiele zalet, lecz także kilka wad. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w tym artykule pomogą Ci podjąć właściwą decyzję, dzięki której będziesz cieszyć się idealną temperaturą, dostosowaną do Twoich preferencji.