Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Piekarnik, który sam się czyści

Piekarnik, który sam się czyści
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Czy istnieje coś takiego jak samoczyszczący piekarnik? Sama zadałam sobie to pytanie i wtedy odkryłam pyrolizę. Nie będę ukrywać, że to informacja trochę zmieniająca życie! Pyroliza to funkcja w piekarnikach marki Bosch, która pozwala zaoszczędzić czas na sprzątanie i umożliwia pozbycie się wszelkich, nawet najgorszych zabrudzeń.

Pyroliza – co to jest i jak działa?

Czym właściwie jest pyroliza? To technologia, która pozwala na dokładne wyczyszczenie wnętrza piekarnika. W trakcie działania pyrolizy urządzenie rozgrzewa się do 500°C, a zabrudzenia i resztki jedzenia zamieniają się w proch. Nam pozostaje jedynie sprzątnąć popiół, który pozostanie po tym procesie.

To bezpieczna metoda – drzwi piekarnika z pyrolizą są wyposażone w specjalną blokadę, w związku z tym nie ma ryzyka, że ktoś (zwłaszcza dzieci!) przypadkowo otworzy piekarnik w trakcie trwania procesu. Wszystko odbywa się automatycznie i nie wymaga dużego wysiłku z naszej strony.

Piekarnik z pyrolizą – instrukcja czyszczenia krok po kroku

Cały proces trwa około 2 godzin, a żeby przebiegł skutecznie i sprawnie musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Krok 1

Zanim włączymy opcję czyszczenia, musimy usunąć widoczne resztki jedzenia – można to zrobić wilgotną szmatką lub ręcznikiem. Wyjmujemy też z piekarnika wszystkie elementy wyposażenia, naczynia i prowadnice.

Piekarnik, który sam się czyści 1

Krok 2

Teraz czas na decyzję. Mamy do wyboru trzy stopnie oczyszczenia: im silniejsze i starsze zabrudzenia, tym wyższy poziom czyszczenia powinniśmy wybrać. Komorę piekarnika wystarczy czyścić co 2–3 miesiące.

Krok 3

Po uruchomieniu procesu warto od czasu do czasu przewietrzyć kuchnię. I bardzo ważne! Drzwi urządzenia można otworzyć, dopiero gdy komora piekarnika wystarczająco ostygnie i zgaśnie symbol blokady.

Piekarnik, który sam się czyści 2

Krok 4

Możemy samodzielnie ustawić czas wykonywania pyrolizy, ale musimy to zrobić, zanim ją uruchomimy. W trakcie trwania procesu już nie da się zmienić ani czasu, ani stopnia oczyszczenia piekarnika.

Krok 5

Kiedy pyroliza się zakończy i piekarnik ostygnie, wystarczy wilgotną ściereczką zetrzeć popiół pozostały w komorze piekarnika oraz na drzwiach urządzenia.

Piekarnik, który sam się czyści 3

Krok 6

Na koniec montujemy prowadnice, wkładamy wyposażenie i naczynia. Nasz piekarnik jest czysty i gotowy do kolejnego użycia!