Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Styl kolonialny: jak dobrać egzotyczne meble?

Styl kolonialny: jak dobrać egzotyczne meble?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się, czy styl kolonialny będzie dla Ciebie odpowiedni? To styl podróżników-kolekcjonerów, którzy cenią sobie przywożenie pamiątek z różnych wypraw, a co za tym idzie, lubią otaczać się pięknymi przedmiotami.

Afryka, Indie, Polinezja, Ameryka Południowa, Chiny i Japonia – w XIX wieku angielskie wpływy sięgały naprawdę daleko. W brytyjskich koloniach pełen elegancji styl wiktoriański zmieniał się pod wpływem miejscowych kultur. Zamknij oczy i wyobraź sobie palmy za oknem i zaglądające do środka liście bananowca. Poprzez gorące powietrze docierają do Ciebie odgłosy egzotycznych zwierząt. Czas przenieść się na XIX-wieczną plantację.

Cechy stylu kolonialnego

Styl kolonialny możemy śmiało nazwać połączeniem elegancji z orientalnymi elementami, inspirowanymi afrykańskimi, indyjskimi, amerykańskimi czy japońskimi wnętrzami. Ważną rolę w budowaniu egzotycznego klimatu odgrywają naturalne materiały i wąska paleta użytych kolorów.

  • W pomieszczeniach w stylu kolonialnym – szczególnie na ścianach – dominują stonowane barwy: czekoladowy brąz, wanilia, czysta biel, kremowy i kość słoniowa. W towarzystwie ciemnych mebli i jasnych tekstyliów nawet tak żywe kolory jak czerwień, pomarańcz, róż czy żółć poczują się dobrze.

  • W kolonialnym salonie nie może zabraknąć drewna w kilku postaciach. Oprócz solidnych mebli powinien pojawić się jeden z symboli tego stylu – wiatrak sufitowy, który bardzo mocno kojarzy się z zamorskimi posiadłościami. Zamiast firanek czy zasłon zamontuj bambusowe rolety. Przesłona okienna zrobiona z patyczków (zwróć uwagę na to, jak łatwo je wyczyścić) posiada mechanizm sznurkowy lub wygodnie zwija się od dołu do góry.

Więcej o pomysłach na dekoracje okien przeczytasz w artykule: Aranżacja okien w salonie.

Kwiatowe motywy zdobiące kolonialne wnętrza, podobnie jak drewno, ocieplają pomieszczenie. Wygodne siedziska i floralne obicia nadają pokojom lekkości. Pomyśl o poduszkach i zasłonach w kwiaty. Możesz zainspirować się dziedzictwem Azji – orientalne wzory kwiatowe przełamią surowość wyposażenia stylizowanego na wiktoriańskie.

Do pokoi w stylu kolonialnym warto dobrać odpowiednie oświetlenie, czyli klasyczne lampy z abażurami. Te wykonane z rattanu będą świetnie komponować się z ażurowymi parawanami. Może wprowadzisz je także do swojej sypialni?

Salon w stylu kolonialnym

Styl kolonialny - zdjęcie 1

Meble kolonialne – dlaczego wydają się nam tak charakterystyczne? Są ciężkie, solidne, a nawet niewielka ich liczba wypełni cały pokój, dlatego zachowaj umiar i wybierz jedynie kilka.

Historia wyposażenia w stylu kolonialnym jest bardzo ciekawa. Kiedy brytyjscy wojskowi, kupcy i urzędnicy przenosili swój dobytek ze Starego Kontynentu, wiele rzeczy zostało zniszczonych w transporcie lub zbutwiało z powodu dużej wilgotności panującej w Indiach, Tajlandii czy Indonezji. Pojawiła się więc potrzeba sprawienia sobie nowych mebli, które będą współgrać z trudnym klimatem. Brytyjczycy zlecili ich wykonanie lokalnym rzemieślnikom, a ci zrobili to we własnym, orientalnym stylu. Dlatego kolonialne meble są ciemne, ażurowe, bogato zdobione i wykonane z egzotycznych materiałów: teku, mahoniu, palisandru, hebanu czy bambusa.

W kolonialnym salonie musi pojawić się ogromne biurko – centrum dowodzenia każdego miłośnika przygód i wielbiciela egzotycznej elegancji. Lupy, ozdobne przyciski do papieru i modele żaglowców to dodatki, które nadadzą pokojowi dziennemu kolonialnego charakteru. Do biurka wykonanego z wytrzymałego i ciemnego drewna dobierz fotel z rattanu lub taki ze skórzaną tapicerką, pikowaniem i wysokimi podłokietnikami. Podczas aranżacji salonu nie można zapomnieć o okazałym globusie ustawionym na honorowym miejscu. Nie tylko prześledzisz na nim drogę, którą pokonywali Anglicy do nowego domu, ale i zaplanujesz własne podróże.

Chcesz, aby Twój salon stał się jeszcze bardziej kolonialny? Zamień wełniany dywan na ten upleciony z sizalu lub juty. Pamiętaj, że powinien posiadać orientalny wzór. Uzupełnij wnętrze o stolik kawowy z egzotycznego drewna. Wąska konsola, czyli stolik do ustawienia pod lustrem oraz komoda z mnóstwem szufladek idealnie wpasują się w klimat angielskiej kolonii.

Kolejna porcja wskazówek czeka na Ciebie w artykule: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby.

Mieszkanie w stylu kolonialnym

Styl kolonialny - zdjęcie 2

Pozostałe pomieszczenia w domu można równie łatwo urządzić w stylu kolonialnym. Zacznijmy od sypialni, na środku której stanie ogromne łóżko z baldachimem.

Cieniutka bawełna, tiul, muślin lub organza, imitująca moskitierę, otoczy łóżko zwiewną mgiełką. We współczesnym mieszkaniu baldachim nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, czyli ochrony przed owadami, ale pozwala wyczarować w sypialni klimat „Pożegnania z Afryką”. Baldachim jednak nie jest tylko dekoracją, ponieważ ogranicza dopływ hałasu i chroni przed zbyt intensywnym światłem słonecznym. Pierz go regularnie, wykorzystując programy do bardzo delikatnych tkanin i jedwabiu, dostępnych np. w pralkach marki Bosch. Technologia ActiveOxygen pomoże Ci wyczyścić baldachim w higieniczny sposób. Ciemne meble, framugi i okiennice oraz jasne tkaniny to pożądane w stylu kolonialnym wnętrzarskie połączenie.

Gra kontrastami (jasne – ciemne) już za Tobą? Nie zapomnij o ciężkiej szafie i solidnej skrzyni przy łóżku, w której pomieścisz kilka zmian pościeli i narzut. Figurki afrykańskich wojowników na komodzie przeniosą Cię w czasie, a ażurowy parawan doskonale będzie się komponował z łóżkiem z baldachimem. Powycinana w fantazyjne wzory mikrościanka dodatkowo wydzieli w pokoju kilka stref, np. przeznaczoną do odpoczynku i do dbania o urodę.

Urządzając kolonialną kuchnię, postaw na kilka sprawdzonych trików:

  • Wybieraj jedynie zabudowane, nierzucające się w oczy AGD. Przeczytaj cenną poradę, z której dowiesz się, co warto ukryć, a co pokazać w kuchni.

  • Zdecyduj się na białe szafki, które stworzą bazę dla reszty wyposażenia.

  • Rozważ zakup ciemnych, drewnianych blatów, które będą komponować się z grafikami na ścianach. Pomyśl o tych z afrykańskimi motywami: ornamentami, wizerunkami zwierząt itp.

Dekoracje w stylu kolonialnym

Jak stworzyć wnętrze w stylu kolonialnym na naszej szerokości geograficznej? Metraż przeciętnego polskiego domu jest zdecydowanie mniejszy niż przestrzeń, którą dysponowali brytyjscy kolonizatorzy. Egzotyczny, a przy tym elegancki styl możesz wykreować za pomocą samych dodatków. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Wzbogać wnętrza, ustawiając na meblach ceramiczne wazy, solidne misy i rzeźbione figurki z drewna sandałowego lub imitacji kości słoniowej.

Przeczytaj także: Dodatki do domu, które odmienią każde wnętrze – propozycje i inspiracje

Co może pojawić się na ścianach? Zawieś na nich etniczne kilimy i indiańskie amulety, które według niektórych wprowadzają szczęście i harmonię do domu. Dobry sen mają z kolei gwarantować inne, niezwykle dekoracyjne elementy, które również odwołują się do sztuki rdzennych mieszkańców Ameryki, czyli łapacze snów. Wyraziste maski afrykańskich szamanów wprowadzą do pokoju nutę egzotyki.

Podróżnik-kolekcjoner zakocha się w postarzanej, lekko wyblakłej mapie, idealnej do planowania dalekich i bliskich podróży. Na każdą wyprawę trzeba się jednak spakować. Wysłużona walizka z metalowymi okuciami i uchwytami zamieni zwykły salon w ten utrzymany w stylu kolonialnym.

Styl kolonialny - zdjęcie 3

Interesujesz się kulturą Indii? W Twoim kolonialnym domu powinno znaleźć się miejsce na posążki Buddy czy słoni. Z kolei lampy i świeczniki zbudowane z wielu kolorowych szkiełek rozmigocą każde pomieszczenie. Orientalny klimat uzyskasz też za pomocą kadzidełek lub olejków eterycznych o cięższych, korzennych nutach.

Nie zapominaj o tym, że angielskie wpływy sięgały także do Chin. Ryciny z kolorowymi smokami, papierowe lampiony, dzwonki bujające się na wietrze czy kolekcja porcelany to przepis na udaną metamorfozę wnętrza.

Co z poduszkami, narzutami czy obiciami mebli? Użyj zwierzęcych motywów: lamparcich lub lwich cętek oraz tygrysich pasków. W tym miejscu trzeba koniecznie wspomnieć o paisley, czyli ozdobnej, skręconej łezce. To wzór, który Anglicy sprowadzili z Indii, a który został wymyślony już w starożytnej Persji. Indyjska, wygięta kropla może ozdobić abażur lub dywan.

Styl kolonialny nie mógłby istnieć bez nasyconej, tropikalnej zieleni! Drzewka palmowe, storczyk, monstera o dużych i dekoracyjnych liściach, indyjska jukka czy jaśmin. Te rośliny, w połączeniu z ciemnymi meblami, pozwolą wykreować kolonialny klimat nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.