Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Zmywarka nie pobiera wody

Zmywarka nie pobiera wody
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Zmywarka nie pobiera wody? Bez paniki! Być może masz do czynienia z drobną usterką, którą naprawisz własnoręcznie, bez pomocy fachowca. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego zmywarka nie działa prawidłowo, jak uporać się z awarią zmywarki i jak dbać o urządzenie, żeby uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości.

Zmywarka – podstawowe informacje

Zanim postawisz wstępną diagnozę, zapoznaj się z budową i schematem działania zmywarki. Dysponując podstawową wiedzą na temat urządzenia, łatwiej ustalisz przyczynę problemu i usuniesz usterkę.

Budowa zmywarki

Wyposażenie standardowej zmywarki, czy to wolnostojącej, czy to do zabudowy, obejmuje:

  • grzałkę, która podgrzewa wodę,
  • obrotowe ramiona rozpylaczy, spryskujące naczynia wodą,
  • pompę myjącą z silnikiem, która wtłacza wodę pod ciśnieniem do ramion rozpylaczy,
  • pojemnik na kostki, płyny i nabłyszczacz,
  • filtry oczyszczające wodę i zatrzymujące większe odpadki, chroniąc układ przed zatkaniem,
  • dopływ i odpływ wody.

Jak działa zmywarka?

Po uruchomieniu zmywarki woda zostaje pobrana do umieszczonego na dnie zbiornika i podgrzana do pożądanej temperatury. Następnie pompa myjąca wtłacza wodę do ramion rozpylaczy, które spryskują naczynia i usuwają z nich zabrudzenia. W odpowiednim momencie klapka dozownika detergentu unosi się i do komory dodana zostaje tabletka myjąca lub inny środek czyszczący. Na dalszym etapie następuje kilkukrotne filtrowanie wody i płukanie naczyń. Po końcowym płukaniu woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, a w zmywarce rozpoczyna się ostatnia faza programu, czyli suszenie. 

Zmywarka nie pobiera wody - zdjęcie 1

Zalety korzystania ze zmywarki

Sprawnie działająca zmywarka to szereg korzyści:

  • Wygoda i oszczędność czasu – wraz z pojawianiem się zmywarki znika problem brudnych, zalegających w zlewie naczyń. Zamiast spędzać wieczory na szorowaniu zaschniętych patelni i garnków, możesz spożytkować ten czas w znacznie przyjemniejszy sposób.
  • Mniejsze zużycie wody i energii = więcej pieniędzy w portfelu – korzystając ze zmywarki, zużywasz mniej wody niż podczas mycia ręcznego. Dzięki systemowi filtrów zmywarka może pracować w obiegu zamkniętym, czyli korzystać z tej samej wody przez cały cykl mycia. Urządzenia nowej generacji, takie jak zmywarki Bosch z technologią ActiveWater, są też wysoko energooszczędne. Ogromne udogodnienie stanowi czujnik AquaSensor, który dostosowuje zużycie wody do rodzaju i stopnia zabrudzenia naczyń. 
  • Dokładne umycie naczyń w odpowiedniej temperaturze wody – zmywarka pozwala umyć naczynia w wysokiej temperaturze, której nie sposób osiągnąć, myjąc naczynia ręcznie. Dzięki temu talerze, szklanki i patelnie są zawsze idealnie czyste.

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Po czym poznać, że zmywarka nie pobiera wody?

Przejdźmy do konkretów – jak rozpoznać, że zmywarka nie pobiera wody? Najczęściej po wybraniu programu zmywarka uruchamia się na krótką chwilę (wydaje charakterystyczne odgłosy), po czym przerywa pracę i wyświetla kod błędu. Ponieważ kody różnią się w zależności od producenta sprzętu, każdy z nich wymaga indywidualnego sprawdzenia. W niektórych przypadkach uruchomieniu zmywarki mogą towarzyszyć niepokojące dźwięki: głośne piszczenie, buczenie lub syczenie.

Jeśli problem dotyczy świeżo zainstalowanej zmywarki, zacznij od sprawdzenia, czy podłączono ją we właściwy sposób. Upewnij się, że ciśnienie wody jest prawidłowe, zawór został odkręcony, a węże doprowadzające wodę nie są zagięte, skręcone lub uszkodzone.

Zmywarka może nie pobierać wody również z innych, trudniejszych do zdiagnozowania przyczyn. Oto najczęstsze powody, dla których praca urządzenia zostaje zakłócona. 

Zablokowany płaszcz wodny

Płaszcz wodny odpowiada za przepływ wody w zmywarce i utrzymanie odpowiedniego poziomu jej zasolenia. Składa się z wąskich kanalików, w których lubią osadzać się resztki detergentów, drobiny jedzenia i kamień, dlatego po dłuższym okresie użytkowania może ulec zatkaniu. Transport wody do spryskiwaczy zostaje wówczas wstrzymany. Na szczęście usunięcie usterki nie jest trudne; wystarczy wyjąć płaszcz wodny, oczyścić go odpowiednim preparatem (najlepiej do czyszczenia zmywarek) i zamontować z powrotem. Ponieważ płaszcz wodny znajduje się z boku zmywarki, aby się do niego dostać, należy wysunąć i odłączyć urządzenie, a następnie zdemontować lewą ściankę. Jeśli zauważysz, że płaszcz wodny jest pęknięty, niezwłocznie wymień go na nowy.

Zmywarka nie pobiera wody - zdjęcie 2

Zepsuty programator

Zdarza się, że zmywarka nie pobiera wody, bo uszkodzony jest programator (moduł sterujący). Urządzenie nie otrzymuje wówczas odpowiednich poleceń. Zamiast uruchomić wybrany program, zmienia go i wysyła błędny komunikat do elektrozaworu. W konsekwencji zmywarka wstrzymuje pracę. Zepsuty programator należy wymienić – aby dostać się do tego elementu, trzeba rozkręcić drzwiczki zmywarki.

Zabrudzone styki przełącznika

Za awarię mogą odpowiadać zabrudzone styki przełącznika, który łączy się z pływakiem. Ten element wyposażenia zabezpiecza zmywarkę przed zalaniem. Jeśli na stykach zalega brud, prawidłowe działanie pływaka zostaje zaburzone. Tym samym urządzenie wysyła błędną informację o ryzyku przelania. Z tej przyczyny zmywarka nie pobiera wody i wstrzymuje pracę. W celu naprawienia usterki, należy odłączyć mechanizm na końcu pływaka i ostrożnie go wyczyścić. Aby dostać się do urządzenia, musisz obrócić zmywarkę do góry nogami i zdemontować podstawę; pływak znajduje się bowiem na samym dnie zmywarki.

Zepsuty elektrozawór

Elektrozawór znajduje się na końcu węża dopływowego. Po uruchomieniu zmywarki powinien otworzyć się, umożliwiając pobór wody. Aby sprawdzić, czy działa prawidłowo, należy odłączyć zmywarkę i podać napięcie bezpośrednio do elektrozaworu. Jeśli spusty pozostaną zamknięte, oznacza to, że urządzenie jest zepsute i należy je wymienić. 

Problemy ze zmywarką

Zmywarka nie pobiera wody - zdjęcie 3

Uszkodzenia i awarie

Jak łatwo zauważyć, niektóre awarie i usterki mogą być spowodowane zwykłym zaniedbaniem. Nieprawidłowe użytkowanie zmywarki, brak podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zła konserwacja – to wszystko obniża skuteczność urządzenia i skraca jego żywotność. Oto popularne problemy, których z łatwością unikniesz, jeśli prawidłowo zadbasz o zmywarkę:

  • Nierozpuszczony detergent w komorze dozowania – jeśli naczynia są źle ułożone, mogą zablokować klapkę dozownika detergentu. Tym samym tabletka nie ma szans rozpuścić się w całości.
  • Zmywarka nie odprowadza wody – przyczyną problemu może być zatkany filtr lub wąż odpływowy. Pamiętaj więc, żeby usuwać resztki jedzenia z naczyń, zanim załadujesz je do zmywarki.
  • Niepożądane odgłosy przy pracy – dziwne dźwięki, które wydaje zmywarka, mogą być spowodowane złym ułożeniem naczyń.
  • Silne pienienie w zmywarce – może pojawić się, jeśli przed załadowaniem naczyń do zmywarki umyjesz je ręcznie (stosując dużą ilość płynu).
  • Niewysuszone naczynia – przyczyn problemu może być kilka: naczynia zostały nieprawidłowo ułożone w koszu (nachodzą na siebie, jest ich za dużo, nie są ustawione pod kątem), nastąpiła awaria elementu grzewczego, użyto niewystarczającej ilości środka nabłyszczającego lub wspomagającego wysychanie. Naczynia plastikowe często nie schną, ponieważ plastik nie absorbuje ciepła. Jeżeli masz dużo plastikowych naczyń, warto kupić zmywarkę marki Bosch z funkcją Suszenie Extra.
  • Osad lub kamień w zmywarce i na naczyniach / matowienie szkła. Aby pozbyć się problemu, należy wprowadzić odpowiednie ustawienia systemu zmiękczania wody. Jeżeli stosujesz tabletki 3w1, pamiętaj o dodaniu płynu nabłyszczającego i specjalnej soli do zmywarek.
  • Niedomyte naczynia – to skutek nieprawidłowego ustawienia naczyń, źle dobranego programu lub zastosowania niewystarczającej ilości detergentu.
  • Rdza na przedmiotach i we wnętrzu zmywarki – by uniknąć rdzawych śladów, opłucz sztućce z resztek jedzenia, zanim wsadzisz je do zmywarki. Uważaj zwłaszcza na sól, cytrynę, ocet, ketchup i majonez.

Prawidłowe czyszczenie zmywarki

Zmywarka nie pobiera wody - zdjęcie 4

Jak prawidłowo dbać o zmywarkę? Raz na jakiś czas należy starannie wyczyścić urządzenia – przetrzeć drzwiczki i ścianki, udrożnić dysze ramion spryskujących, umyć uszczelki, prowadnice i resztę zakamarków, w których lubi gromadzić się brud. Pamiętaj, aby doprowadzić do porządku nie tylko środek, ale również zewnętrzne elementy urządzenia (w tym okolice panelu sterującego).

Na co dzień stosuj sól do zmywarki, która zmiękcza wodę i ogranicza osadzanie się kamienia. Raz na pół roku wyczyść zmywarkę specjalnym środkiem odkamieniającym, a po każdych 10-20 cyklach zmywania umyj wszystkie filtry.