Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze

Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Pokój ze skosami to spore wyzwanie aranżacyjne. W takim wnętrzu możesz jednak stworzyć naprawdę wyjątkową i klimatyczną przestrzeń. Warto jednak wcześniej poznać kilka wskazówek, które ułatwią Ci zaprojektowanie idealnej przestrzeni. Zobacz, co czeka Cię na początku przygody z aranżacją sypialni, salonu lub garderoby na poddaszu. Zainspiruj się i stwórz pomieszczenie dopasowane do Ciebie.

Adaptacja poddasza – ocieplenie i wentylacja

Kreowanie przytulnego i oryginalnego poddasza warto rozpocząć od adaptacji pomieszczenia „pod skosami”. Przyjmuje się, że użyteczna wysokość takiego wnętrza powinna wynosić minimum 220 cm. Pozostała, niższa część poddasza jest uznawana za tzw. powierzchnię pomocniczą, którą z odrobiną pomysłowości również da się ciekawie zagospodarować.

Podczas adaptacji poddasza warto skorzystać z usług architekta i konstruktora, którzy wskażą, jak przekształcić przestrzeń pod dachem w estetyczne i funkcjonalne wnętrze. Podczas robót nie można zapominać o odpowiednim ociepleniu oraz wykonaniu dodatkowej wentylacji. Poddasze w lecie szybko się nagrzewa, natomiast w zimie prędko wychładza, dlatego zapewne będzie trzeba ułożyć ocieplenie między krokwiami, ewentualnie nad nimi. Inną sprawą jest izolacja przeciwwilgociowa, która powinna znaleźć się pod pokryciem dachu. Trzeba również sprawdzić, czy rynny oraz kominy nie noszą śladów wilgoci.

Przekształcając poddasze w strefę mieszkalną, nie zapominajmy o dużo większym obciążeniu stropu. Ściany działowe, meble, panele i inne elementy wyposażenia sprawiają, że wytrzymałość istniejącego stropu zmniejsza się. W tym wypadku warto zasięgnąć rady konstruktora, który oceni, czy wymiana lub wstawienie nowych belek będą konieczne. To szczególnie ważne, kiedy w domu jest strop drewniany, nieco gorzej radzący sobie z ciężarem niż ceramiczny lub żelbetowy.

Ostatnią kwestią będzie doprowadzenie instalacji na górną kondygnację budynku. Wodno-kanalizacyjnej, jeśli marzy Ci się łazienka na poddaszu, a także grzewczej i elektrycznej, by pomieszczenie pod skosami było właściwie oświetlone i panowała w nim komfortowa temperatura.

Jakie pokoje na poddaszu?

Przy wyborze pomieszczenia należy kierować się dwoma kryteriami: ilością miejsca do dyspozycji oraz możliwościami konstrukcyjnymi poddasza. Nie każde pomieści np. wysokie łóżko kontynentalne, za to dzięki licznym zakamarkom stworzysz na nim domową bibliotekę lub przechowasz sezonowe ozdoby.

Atutem pomieszczenia na poddaszu jest jego odrębność od reszty mieszkania. Dzięki temu hałasy dochodzące z niższej części są mniej słyszalne, co stwarza warunki do wyciszenia i lepszej koncentracji. W przypadku poddasza warto więc postawić na sypialnię lub gabinet. Nietypowe skosy, widoczna więźba dachowa lub wyeksponowane belki sprawiają, że równie dobrym wyborem będzie zaaranżowanie na piętrze nieszablonowego salonu. Z kolei funkcjonalne schowki, półki oraz niskie szafki pomogą zorganizować na poddaszu wymarzoną garderobę. Rodziny z dorastającymi dziećmi zainteresuje opcja urządzenia osobnego pokoju młodzieżowego.

Sypialnia na poddaszu

Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze - zdjęcie 1

Kto z nas nie marzył o tym, by leżąc w łóżku, móc podziwiać nocne niebo? To możliwe dzięki oknom dachowym w sypialni na poddaszu. Jak ją urządzić?

Pomieszczenia na poddaszu bywają nieustawne: są za małe, ciemne lub zbyt wysokie. Posiłkując się określonymi barwami i materiałami wykończeniowymi, można je jednak nieco przemodelować. Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, dlatego jeśli masz do dyspozycji ciemny pokój o niewielkim metrażu, postaw na sprawdzone barwy: biel, szarość, beż i pozostałe rozbielone kolory. Zasada ta dotyczy nie tylko odcieni farb, którymi pomalujesz ściany i sufit, ale także elementów wystroju. Posiadasz zbyt wysokie poddasze? Wizualnie obniżysz je za pomocą ciemniejszych barw i wykorzystując materiały o wyraźnej fakturze. Dla przykładu: zagłówek z drewna mocno skupi na sobie uwagę.

Wskazówka: intensywne kolory doskonale będą prezentować się na pionowych płaszczyznach, unikaj ich za to na skosach – mogą wywołać wrażenie przytłoczenia.

Przeczytaj: Trendy aranżacji ścian w salonie w 2020 roku

Najważniejszy mebel w sypialni na poddaszu? Zdecydowanie wygodne łóżko. Zadbaj o to, aby można było dojść do niego z trzech stron: z lewej, prawej i przeciwnej do wezgłowia. Jeśli jest to niemożliwe, wybierz niższe łóżko japońskie lub ułóż materac na niewysokich paletach. Meble powinny znajdować się raczej pod ścianami. Jeśli jednak na przeszkodzie staną skosy, wysuń łóżko bardziej na środek pokoju, a powstałą wolną przestrzeń przeznacz na schowek.

Pokoje młodzieżowe na poddaszu

Pokoje młodzieżowe pełnią wiele funkcji naraz: są miejscem odpoczynku, zabawy, odrabiania lekcji, spotkań z przyjaciółmi i przechowywania skarbów. Poddasze, ze względu na liczne zakamarki i obecność skosów, jak mało które pomieszczenie w domu nadaje się do zamieszkania przez nastolatków, które bardzo potrzebują miejsca do ukrycia się przed światem. Należy jedynie pamiętać, aby wymiary mebli dostosować do wzrostu dorastającego dziecka i wysokości wnętrza ze skosami.

Wskazówka: Ustaw biurko pod oknem dachowym – wpadające przez nie światło zdecydowanie ułatwi naukę.

Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze - zdjęcie 2

Pokój ze skosami, czyli salon na poddaszu

Nic tak nie dodaje blasku pokojowi dziennemu jak naturalne źródła światła. Im więcej okien połaciowych, tym lepiej! Światło słoneczne powinno być obecne na poddaszu przez minimum 4 godziny dziennie. Jeżeli chodzi o rodzaj osłony, dobrym wyborem będą rolety plisowane, które zwijają się na całej długości, a swoim wyglądem przypominające harmonijkę.

Jak zaaranżować okna w salonie? Postaw na sprawdzone rozwiązania!

Do rozjaśnienia salonu na poddaszu wykorzystaj różnorodne źródła światła – jeśli wnętrze jest wysokie, z powodzeniem zamontujesz w nim efektowny żyrandol. Zadbaj też o niższe partie pomieszczenia – skosy ozdobią halogeny lub lampki LED, a podłogę doświetli lampa stojąca o ciepłej barwie. To sprawdzony przepis na równomierne oświetlenie salonu.

Przeczytaj: Jak zaprojektować oświetlenie salonu?

Wysokie poddasze stwarza też okazję do wydzielenia z niego antresoli. Dodatkowa przestrzeń do pracy, domowa biblioteczka, a może… sypialnia dla gości? Antresola sprawdzi się we wszystkich trzech rolach. Ustaw pod nią kanapę, fotele czy stolik kawowy, a wnętrze zyska na funkcjonalności. Nie zapomnij o podkreśleniu charakteru miejsca, np. poprzez pomalowanie słupa podtrzymującego dach na intensywny kolor. Będzie on stanowił przeciwwagę dla jednolitych kolorystycznie mebli.

Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze - zdjęcie 3

Garderoba na poddaszu

Chcesz zaadaptować część poddasza tuż obok sypialni? Zdecyduj się na meble na wymiar, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Kieruj się specyficznym układem wnętrza: pod najniższym skosem powinny znaleźć się zamykane półki i wysuwane kosze (m.in. na buty). W miarę wzrostu wysokości ściany kolankowej, pojawia się miejsce na okazalsze komody. Porządek utrzymasz w nich dzięki organizerom – w koszach i pudełkach przechowasz bieliznę, biżuterię czy miękkie swetry, którym nie służy pobyt na wieszakach. W najwyższym punkcie poddasza warto ustawić dużą szafę z drążkami. Umieść je na kilku wysokościach, aby pomieściły zarówno płaszcze i sukienki, jak i marynarki czy spodnie. W miarę możliwości postaw na drzwi przesuwne w szafie, zaoszczędzisz w ten sposób kolejne cenne centymetry. W środku modułowej, a przy tym ułożonej schodkowo garderoby zmieścisz też deskę do prasowania, odkurzacz czy walizki.

Poddasze to miejsce z jednej strony trudne do aranżacji, z drugiej – niezwykle przytulne i dające spore pole do popisu. Tylko tutaj możesz też oglądać gwiazdy leżąc wygodnie w łóżku. Czy to wystarczająca zachęta?