Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zaprojektować oświetlenie salonu?

Jak zaprojektować oświetlenie salonu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Salon nie bez powodu nazywany jest „sercem domu”. Światło jest jego nieodłącznym elementem, tworzącym nastrój i dodającym charakteru. Można zastosować oświetlenie funkcjonalne oraz dekoracyjne. Dlatego montaż, ustawienie i wygląd lamp do salonu powinny być dobrze przemyślane. Przeczytaj, jak oświetlić swój salon!

Oświetlenie funkcjonalne musi sprostać wielu różnorakim zadaniom. Inne będzie oświetlenie fotela do czytania książki, a inne stołu do spożywania rodzinnych posiłków. Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie wyeksponować atrakcyjne elementy – meble, pamiątki z podróży czy rodzinną porcelanę. Aby światło w salonie tworzyło spójną oświetleniową koncepcję, musi łączyć wszystkie wymienione wyżej role.

Oświetlenie w salonie – zasady projektowania światła

Wpływ na samopoczucie użytkownika i charakter pomieszczenia ma barwa światła, którą daje wybrane do salonu oświetlenie. Barwę światła, czyli temperaturę barwową wyrażaną w kelwinach [K], odczytasz na opakowaniu każdej żarówki. Im wartość jest niższa, tym światło jest bardziej żółte, cieplejsze. Światło ciepłe ma mniej niż 3 300 K, światło neutralne do 5 300 K, a zimne – powyżej 5 300 K.

Więcej o temperaturze barwowej światła dowiesz się z artykułu Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Jaka barwa będzie najlepsza do salonu, którego główną funkcją jest umożliwianie odpoczynku i relaksu po męczącym dniu? Przytulność i odprężenie zapewnią żarówki o ciepłej barwie światła. Sprawdzą się one nie tylko jako sufitowe oświetlenie salonu, ale również jako oświetlenie mebli, na przykład pod postacią pasów LED. Takie oświetlenie pomoże Ci pełnej zaprezentować piękne bryły i faktury mebli oraz umieszczone na nich dekoracje. Lampy LED sufitowe zachwycają mnogością form i kolorów, dlatego z pewnością wybierzesz model najbardziej pasujący do Twojego salonu i gustu. Możesz zdecydować się na lampy ścienne, lampy wiszące, plafony czy też lampy podłogowe. Lampa nad stół będzie dobrą decyzją, jeśli potrzebujesz dodatkowego oświetlenia miejsca do pracy, hobby lub kolacji.

Jak zaprojektować oświetlenie salonu - zdjęcie 1

Jeśli stół do wspólnych posiłków z rodziną znajduje się w kuchni, przeczytaj artykuł Oświetlenie kuchni – zasady projektowania światła w kuchni.

Nowoczesne lampy do salonu

Wyboru nowoczesnych lamp jest co niemiara. Dopasuj je do aranżacji swojego salonu, aby zachować estetyczną ciągłość. Na sklepowych półkach znajdziesz lampy z drewnem, z brązu, kryształu, betonu, a nawet papieru. W pokoju w stylu glamour sprawdzą się ekstrawaganckie, bogato zdobione, błyszczące lampy.

Oświetlenie w stylu vintage powinno łączyć w sobie dawny wygląd z nowoczesnymi trendami. Takie lampy będą dobrze wyglądać w mocno stylizowanych wnętrzach, jak i w tych minimalistycznych. Lampy skandynawskie cechuje prosta i surowa forma, naturalne materiały oraz jednobarwność. Postaw na wiklinowe klosze oraz drewniane elementy lamp stojących lub stołowych. Salon w trendzie boho będzie współgrał z lampami w różnych kolorach, z materiałowymi kloszami, ze wzorami etnicznymi bądź roślinnymi. Boho salon to synonim różnobarwności i przytulności.

Przeczytaj także: Mieszkanie w stylu boho.

Oświetlenie do salonu w stylu nowoczesnym jest eleganckie i atrakcyjne w formie – dowiedz się jak urządzić nowoczesny salon. Kusi Cię luksusowa aranżacja? Zwróć uwagę na żyrandol do salonu, który wprowadzi tam wiele blasku. W wersji zmodernizowanej może posiadać jedynie żarówki.

Jak zaprojektować oświetlenie salonu - zdjęcie 2

Ważną cechą jest także energooszczędność oświetlenia salonu, dlatego zamiast zwykłych żarówek i halogenów postaw na żarówki LED. W porównaniu do żarówek tradycyjnych możesz oszczędzić aż 90% energii, a porównując je do halogenów – 60%. Żarówki LED mają także 50 razy dłuższą żywotność niż żarówki tradycyjne. Pamiętaj także, że im mniej światła w konkretnej części salonu, tym barwa żarówki LED powinna być cieplejsza. Dzięki temu kolory ścian Twojego salonu będą wyglądały naturalnie.

Więcej o połączeniu światła i kolorów na ścianach dowiesz się z artykułu Światło dzienne a kolory w mieszkaniu.

Aby pokój dzienny wyglądał jeszcze bardziej naturalnie, sprawdź, jak aranżacja okien w salonie zapewnia dopływ światła dziennego, kiedy wszystkie lampy są wyłączone.

Oświetlenie sufitowe LED

Oświetlenie sufitowe LED ma wiele zalet, nie tylko wspomnianą energooszczędność. Jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawiera rtęci. Nie ma też żarnika, jak zwykłe żarówki, który mógłby się przepalić – są wyjątkowo trwałe. Technologia LED w salonie jest już niemal standardem – to nowoczesne rozwiązanie zyskało ogromną popularność. Oświetlenie LED może być połączone w system inteligentnego sterowania. Pozwala to na indywidualne ustawienia, kontrolę barwy oraz intensywności światła. Steruje się nimi za pomocą pilota, a nawet smartfona. Oświetlenie LED występuje także w formie spotów, doskonale radzących sobie z doświetleniem kierunkowym (na przykład obrazów czy półek).

Jak zaprojektować oświetlenie salonu - zdjęcie 3

Istnieje też możliwość wbudowania oprawy LED w sufit, ale również w ścianę, a nawet podłogę. Całe okablowanie jest wówczas ukryte. Takie punkty świetlne mają minimalistyczną postać oczek i zajmują niewiele miejsca. Będą świetnym rozwiązaniem do małych salonów, gdzie powieszenie dużych zwisających lamp jest utrudnione. Odnośnie do małych salonów – ich sprzątanie utrudnia odkurzacz o dużych gabarytach, którym ciężko jest manewrować na małej powierzchni i między meblami. Prawda? Bezprzewodowy odkurzacz Bosch Athlet rozwiązuje te problemy.

Pamiętaj, że odpowiedni wybór oświetlenia do pokoju dziennego pozwala również na jego optyczne powiększenie. Punkty świetlne (na przykład kinkiety skierowane na sufit) sprawią, że pomieszczenie wydawać się będzie wyższe. Rzuć nowe światło na swój salon!