Modne dekoracje do pokoju dziecięcego
- Jakie dekoracje na ścianę w pokoju dziecięcym?
- Girlandy, pompony, światełka, cotton balls
- Namioty dla dzieci jako miejsce zabawy i wypoczynku
- Skrzynie na zabawki, czyli porządek musi być
- Ozdoby do pokoju dziecięcego w pastelowych kolorach
Bezpieczny, funkcjonalny i przytulny pokój dziecięcy to nie tylko łóżko, stolik, cztery ściany i kilka półek na zabawki. Aranżując przestrzeń dla dziecka, nie zapominajmy o modnych dodatkach oraz dekoracjach. To właśnie dzięki nim zwykłe pomieszczenie staje się miejscem, w którym maluch będzie chętnie przebywał, dobrze spał i bawił się z radością.
Oryginalne półki na książki i zabawki
Zacznijmy od… ścian. Kiedyś w każdym pokoju dziecięcym musiał znajdować się duży regał z książkami i zabawkami. Dziś trend urządzania przestrzeni całkowicie się odwrócił. Jeden pokaźny mebel zastępujemy niewielkimi półkami wiszącymi, co pozwala uniknąć wizualnego chaosu. Pamiętaj jedynie o tym, aby ich zawartość była zawsze dobrze widoczna – najlepiej nad łóżkiem, stolikiem lub w ich pobliżu – a jednocześnie zawsze pozostawała w zasięgu małych rączek, bez konieczności i ryzyka niebezpiecznego wspinania się po meblach.
Półki na książki i zabawki mogą być również świetnym elementem dekoracyjnym. Pobaw się ich kształtami i zaaranżuj całą ścianę za pomocą półek o ciekawych formach. Domki, chmurki, drzewa, trójkąty czy kwadraty – którą z opcji wybierzesz?
Przeczytaj: Oryginalna półka ścienna – pomysł na dekorację wnętrza
Jakie dekoracje na ścianę w pokoju dziecięcym?
Dekoracje ścienne mają w sobie duży potencjał. Dzięki nim pokój wydaje się cieplejszy, bardziej przytulny, rozkwita kolorami i nabiera niepowtarzalnego charakteru. Pomysłów na udekorowanie ściany jest mnóstwo, ale warto zdecydować się tylko na niewielką ich liczbę. Dlaczego? Zbyt wiele dekoracji „z różnych bajek” będzie generowało bałagan i przytłaczało.
Naklejki, plakaty czy napisy na ścianę powinny pasować do pozostałych elementów wyposażenia pokoju. Spójny wygląd to jedno. Osoby szczególnie zainteresowane aranżacją wnętrz mogą pokusić się o stworzenie pokoju tematycznego dla swojej pociechy. Wiek dziecka nie ma tu znaczenia, choć oczywiście drobiazgowo zaplanowana dżungla, przyjazny las czy podwodne królestwo bardziej ucieszą starsze dziecko niż takie, które dopiero co pojawiło się na świecie. Poczucie estetyki warto jednak kształtować już od pierwszych miesięcy życia, a i rodzicom przyjemniej będzie dbać o dziecko w spersonalizowanej przestrzeni.
Naklejki na ścianę
Jakie naklejki najbardziej przypadną do gustu maluchom? Wiele zależy od pozostałych dekoracji, kolorystyki pokoju i wspomnianego już wieku dziecka. W pokoju dla naprawdę małych pociech sprawdzają się proste figury geometryczne (koła, trójkąty, kwadraty, kropki), ponadczasowe gwiazdki i elementy nawiązujące do świata przyrody, czyli chmurki, kropelki, tęcze i listki. Dla przyszłych miłośników podróży przydadzą się dekoracje prezentujące mapę świata. Ultra modnym rozwiązaniem są także naklejki – kolorowe balony.
W jaki sposób najlepiej rozmieścić naklejki na ścianie? Ozdób nimi całą powierzchnię lub tylko jej część. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w naklejki różnej wielkości. Małe mogą zostać symetrycznie rozmieszczone na całej ścianie, a kilka dużych „rozsypane” nierównomiernie tu i tam.
Plakaty i grafiki
Szukasz prostego i niedrogiego sposobu na to, by dodać zwykłemu pokojowi dziecięcemu intrygującego charakteru? Postaw na plakaty i grafiki! Możesz powiesić je pojedynczo lub skomponować całą ścianę z pomocą kosmicznych planet, kwiatów czy zwierzątek.
Nie wiesz, jak stworzyć domową galerię? Mamy rozwiązanie: Galeria ścienna w mieszkaniu – zasady kompozycji
To najłatwiejszy sposób na odmianę wnętrza dla małego lokatora. W odróżnieniu od tapet, koloru ścian i naklejek bez problemu je zmienisz i dostosujesz do zainteresowań dziecka. Ramkę zawsze można przemalować, a wybór dostępnych grafik przyprawia o zawrót głowy, zarówno tych sklepowych, jak i obrazków do samodzielnego wydruku.
Napis na ścianie
Jeszcze zanim dziecko nauczy się czytać, można śmiało wzbogacić jego przestrzeń o napis na ścianie. Może on przybrać różne formy:
- plakatów w ramce,
- naklejek na ścianę,
- przestrzennych – drewnianych lub szytych – liter w różnych kolorach i o fantazyjnych kształtach.
Imię malucha to jednak nie wszystko. Równie dobrze w pokoju dziecięcym może pojawić się dowolne słowo lub sentencja, która podkreśli ciepły, domowy charakter wnętrza, w języku polskim lub angielskim. Np. „Pokój księżniczki”, „Śpij słodko”, „Love”, „Sweet baby”, „I love You to the Moon and back again” lub “Family”.
Potrzebujesz pomysłu? Zajrzyj tutaj: Napisy na ścianę do domu – inspiracje
Girlandy, pompony, światełka, cotton balls
Przytulność powinna być drugim imieniem dziecięcego pokoju. Wszystkie zawieszone na sznurku dekoracje były kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla świąt czy przyjęć urodzinowych. Dziś są nieodłącznym elementem codziennego wystroju miejsca, gdzie maluch śpi, odpoczywa i zdobywa nowe doświadczenia, jednak nadal mocno kojarzą się z ciepłem i radością. Girlandy, pompony i cotton ballsy zaintrygują dziecko poprzez ciekawe kształty i faktury. Zawieś dekoracje pod sufitem, nad łóżkiem, otocz nimi elementy wyposażenia (np. ramę łóżka) lub udekoruj okno. Lampki w formie świetlistych kul z powodzeniem zastąpią tradycyjną lampkę nocną, a nastrojowe światło pomoże maluchowi w zaśnięciu.
Zapoznaj się z artykułem: Aranżacja tarasu na przyjęcie w ogrodzie
Namioty dla dzieci jako miejsce do zabawy i wypoczynku
Zabawa i wypoczynek – w każdym pokoju dziecięcym powinno pojawić się miejsce, gdzie Twoje dziecko będzie mogło bawić się w ciszy i spokoju, pooglądać lub poczytać książeczki, ukryć się lub nawet zdrzemnąć. Współcześnie bez problemu można kupić gotowy namiot tipi. Ten dodatek wykonany z przyjaznych dzieciom materiałów można ustawić w przytulnym, bezpiecznym kącie lub w centrum pokoju. I to niekoniecznie w indiańskim stylu, bo kącik do wypoczynku i gier można zaaranżować też samodzielnie. Wystarczy, że nałożysz tkaninę lub koc na cztery kije i mocno zwiążesz. Nie zapomnij o zrobieniu wejścia. Pamiętasz bazę z koca narzuconego na stół? To miejsce było doskonałą kryjówką i pozwalało na takie zabawy w domu, w jakie na co dzień można się było bawić jedynie na dworze.
Skrzynie na zabawki, czyli porządek musi być
Wyposażenie pokoju powinno nie tylko bawić, ale i pomagać w kształtowaniu u dziecka dobrych nawyków. Tę rolę może spełniać m.in. schowek na zabawki, który jest zarazem efektownym i estetycznym elementem dekoracyjnym. Powinien spełniać dwa warunki: być niski i w zasięgu małych rączek dziecka. Wtedy maluch bez problemu będzie samodzielnie chować w nim swoje zabawki. Skrzynie drewniane, z tworzyw sztucznych, stojące i na kółkach umożliwią utrzymanie porządku w dziecięcej przestrzeni.
Ozdoby do pokoju dziecięcego w pastelowych kolorach
Na koniec warto wspomnieć o kolorach w dziecięcym pokoju – są jego nieodłączną częścią. Przestrzeń malucha po prostu powinna być pełna barw. Jak jednak nie dopuścić do wielobarwnego przeładowania pokoju, które może utrudniać dziecku skupienie czy dobry sen? Mając na względzie szczególnie maluszki, warto zdecydować się na bardziej neutralne, pastelowe i stonowane odcienie:
- pudrowego, przykurzonego różu,
- szarości,
- jasnej zieleni,
- błękitu, z uwzględnieniem obecnego w trendach baby blue.
Intensywne kolory sprawdzą się z kolei w roli mocnych, ale wyłącznie akcentów. Zarówno nasycone barwy (granat, brąz, musztardowy), jak i subtelne pastele idealnie skomponują się z bielą mebelków i dodatków. Odpowiednio dobrane kolory, zaaranżowanie miejsc sprzyjających zabawie, relaksowi i utrzymaniu porządku oraz niebanalne dekoracje – raz, dwa, trzy, modny pokój dziecięcy masz już Ty!