Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Renowacja i cyklinowanie podłogi drewnianej

Renowacja i cyklinowanie podłogi drewnianej
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Drewniana podłoga jest pięknym elementem wystroju każdego pomieszczenia. Należy jednak regularnie o nią dbać, by dobrze wyglądała i służyła przez długie lata. Dlatego od czasu do czasu warto przeprowadzać jej renowację lub cyklinowanie. Zobacz, jak to zrobić i kiedy potrzeba profesjonalnej ekipy, a kiedy można wykonać to samodzielnie.

Samodzielna renowacja podłogi czy specjalistyczna ekipa?

Drewniana podłoga jest nie tylko wyjątkowo estetyczną powierzchnią, ale również trwałą. Drewno to materiał, który ma długą żywotność, a w przypadku podłóg nie wymaga częstych wymian. By przywrócić drewnianej podłodze olśniewający wygląd, bardzo często wystarczy jedynie jej odnowienie. Czy renowacja podłogi drewnianej może odbyć się przy pomocy własnych rąk, czy konieczne będzie wezwanie fachowców?

Odnawianie drewnianej podłogi zależy od stopnia zużycia i uszkodzenia podłogi. Jeżeli parkiet lub deski są mocno zniszczone, widać na nich pęknięcia i rysy, wskazane jest cyklinowanie podłogi drewnianej. Zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna za pomocą cykliniarki bezpieczniej zostawić doświadczonym osobom. Cyklinowanie paneli drewnianych czy parkietu nie należy nowiem do najłatwiejszych zadań. Jeżeli jednak Twoja posadzka posiada tylko drobne, płytkie rysy, nie widać pleśni na drewnie ani jego butwienia, a materiał jest w dobrym stanie i chcesz po prostu odświeżyć jego wygląd, renowację możesz wykonać samodzielnie. Do zapełnienia małych ubytków sprawdzą się dostępne na rynku „uzupełniacze” do drewna – na przykład szpachla. Wybór jest duży, ale pamiętaj, by dobierać specyfik najlepiej pasujący do typu oraz koloru Twojej podłogi. W ten sposób zachowa ona wizualną spójność.

Kiedy należy przeprowadzić renowację podłogi?

Dobry moment na renowację podłogi drewnianej jest wtedy, gdy zamiast cieszyć oczy, jej wygląd ewidentnie się pogarsza. Warto co jakiś czas przyglądnąć się drewnu, żeby móc ocenić z bliska jego stan i zauważyć uszkodzenia, które są naturalnym skutkiem jego użytkowania. Im szybciej naprawi się uszczerbek w drewnie, tym lepiej – zapobiegnie to jego powiększaniu się.

Oprócz płytkich ubytków i uszkodzeń w drewnie, znakiem świadczącym o konieczności renowacji podłogi są zarysowania. Najczęściej pojawiają się w tzw. ciągach komunikacyjnych, czyli przestrzeniach domu, po których dużo się stąpa. Rysy mogą też być oczywiście skutkiem uszkodzenia drewna przez przesuwanie ciężkich mebli czy upadające ostre przedmioty. Kolejnym powodem do renowacji są miejsca na powierzchni podłogi, które przez użytkowanie stały się surowym odsłoniętym drewnem.

Renowacja i cyklinowanie podłogi drewnianej - zdjęcie 1

Renowacja bez cyklinowania

Jak dokonać renowacji podłogi drewnianej bez cyklinowania? Oprócz własnych rąk, niezbędna będzie również szlifierka elektryczna lub po prostu papier ścierny. Na początku należy usunąć z drewna stare powłoki lakieru lub farby, używając do tego gruboziarnistego papieru ściernego. Wraz z pozbywaniem się warstw drewna, trzeba stopniowo zmieniać papier ścierny na taki o mniejszym uziarnieniu. Podczas szlifowania delikatnie wyrównuj niewielkie uszkodzenia i wszystkie rysy. Ostatnie szlifowanie podłogi drewnianej wykonaj papierem drobnoziarnistym – dzięki użyciu różnej gradacji, powierzchnia podłogi będzie równomiernie zeszlifowana. Tak zmatowione drewno należy odpylić, wypełnić ubytki niewyrównane podczas szlifowania, a na końcu umyć.

Renowacja i cyklinowanie podłogi drewnianej - zdjęcie 2

Wyschnięta podłoga jest gotowa do lakierowania, olejowania lub malowania. Te prace również możesz wykonać samodzielnie. Lakier zabezpiecza drewno, gdyż dzięki niemu staje się ono twardsze i odporniejsze na uszkodzenia. Ponieważ jest bezbarwny, na podłodze pięknie prezentuje się usłojenie drewna. Właściwością oleju jest to, że głęboko wnika strukturę drewna i chroni je przed wilgocią, grzybami oraz szkodnikami. Zaolejowana podłoga nie jest jednak tak twarda, jak ta pokryta lakierem. Olej sprawdza się do podłóg narażonych na działanie wilgoci, jak kuchnia czy łazienka z drewnem. Minusem jego zastosowania jest nieco trudniejsze utrzymanie takiej powierzchni w czystości, wyższa cena specyfiku i konieczność powtarzania olejowania co kilka lat. Bezbarwny olej i lakier podkreślą naturalny kolor drewna i uwydatnią jego strukturę. Co do malowania podłogi farbą – przed użyciem farby olejnej lub farby akrylowej, warto położyć na drewno podkład pod farbę, aby zwiększyć jej przyczepność. Malowanie starej drewnianej podłogi bez cyklinowania przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli zrobisz to dokładnie i zgodnie z zaleceniami.

Niezależnie od tego, którego środka użyjesz, zabezpieczy on podłogę przed nowymi zarysowaniami, zwiększy żywotność drewna oraz nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Jak dbać o drewnianą podłogę na co dzień?

Podłoga z drewna to taki element wykończenia mieszkania lub domu, który należy odpowiednio pielęgnować – wówczas zachowa swój urok, estetykę i jakość przez wiele lat. W jaki sposób dbać o drewnianą podłogę dobrze i skutecznie?

Z pewnością nie zdziwimy Cię, że należy ją regularnie odkurzać. Odkurzacze marki Bosch sprawdzą się do tego idealnie. Szczególnie wygodnym modelem jest bezprzewodowy akumulatorowy odkurzacz Unlimited Bosch Serie | 6, który dzięki swojej niskiej wadze i kompaktowej konstrukcji pozwala na swobodne odkurzanie przy minimalnym wysiłku. Dotrzesz nim nawet do trudnodostępnych miejsc na drewnianej podłodze, dzięki cyfrowemu silnikowi odkurzanie będzie niezwykle efektywne, a dodatkowo z łatwością przechowasz go nawet w małej szafie.

Renowacja i cyklinowanie podłogi drewnianej - zdjęcie 3

Drewnianą podłogę należy również myć odpowiednimi preparatami, które są delikatne i przeznaczone do takich właśnie powierzchni. Użycie nabłyszczających środków pozwoli wydobyć z drewna jego wizualne walory. W przypadku powstania uszkodzeń czy rys, warto zadbać o nie jak najszybciej, by uniknąć ich powiększania i pogłębiania się.

Każdej drewnianej podłodze przyda się po pewnym czasie odświeżenie. Renowacja i cyklinowanie podłogi wymagają uwagi i czasu, jednak efekty tych działań z pewnością Cię zadowolą. Niewielkim nakładem pracy możesz sprawić, że Twoja drewniana podłoga będzie wyglądać jak nowa.