Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Sufit napinany – rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz

Sufit napinany – rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Sufity napinane są stosunkowo nowym trendem we wnętrzach. Dzięki nowatorskiej technice naciągania powłoki PCV, mamy możliwość uzyskania idealnie prostego, jednolitego sufitu. Sprawdź, czym jest sufit napisany, jakie są jego wady i zalety oraz w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej.

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany możemy śmiało nazwać następcą sufitu podwieszanego z płyt kartonowo-gipsowych osadzanych na specjalnych profilach. Sufit napinany od podwieszanego odróżnia nie tylko zastosowany materiał, ale też metoda montażu. Elastyczna folia z tworzywa sztucznego zostaje napięta na całym suficie, a następnie podgrzana, by zmienić się w idealnie gładką, błyszczącą powierzchnię. Łatwość instalacji sprawia, że sufit naciągany można zrobić samodzielnie i to w kilkanaście godzin, zmieniając całkowicie wygląd pomieszczenia. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

  • Krok pierwszy: etapem wstępnym jest zmierzenie ścian i przekątnych, by specjaliści mogli przygotować i wyciąć odpowiednio duży materiał. Każda płachta wyposażona jest w gumowe zaczepy (harpuny).

  • Krok drugi: montaż listew z aluminium dookoła pokoju, a następnie zamocowanie materiału w narożniku po przekątnej. Potem zaczepiamy klamrę w narożniku i znów po jego przekątnej, by powłoki oparły swój ciężar na klamrach. Kiedy ułożymy folię w listwach, używamy nagrzewnicy gazowej rozgrzanej do temperatury 70°C. Sufit rozciąga się (zazwyczaj jest on zmniejszony o kilka lub kilkanaście procent w stosunku do powierzchni sufitu pomieszczenia), a później kurczy. Nieskazitelna tafla gotowa!

  • Krok trzeci: ostatni etap polega na umieszczeniu listew maskujących w przestrzeni między ścianą a sufitem. Zabieg ten pozwoli utrzymać czystość sufitu – teraz wystarczy tylko odkurzać go od czasu do czasu.

Sufit napinany pełni też funkcję maskującą, ukrywając popękany tynk, nieestetyczne rury, krzywy strop czy czujniki dymu, a przy tym skutecznie wygłusza pomieszczenie.

Sufit napinany w salonie

Sufit napinany – rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz - zdjęcie 1

Sufit naciągany przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom niebanalnych rozwiązań we wnętrzach. Sufity napinane wykonuje się w dowolnych kolorach i z wybranym przez klienta nadrukiem, który może równie dobrze pochodzić z rodzinnego albumu, jak i z banku profesjonalnych zdjęć. Folia występuje w wersji matowej, błyszczącej, półmatowej i satynowej.

Do nowoczesnych salonów najczęściej wybieramy trzy rodzaje sufitu napinanego:

  1. Sufit czarny w błyszczącym wydaniu. Nieskazitelnie równa i gładka powierzchnia. Odbijając meble i dodatki stojące na podłodze, zadziała niczym lustro, a przez to podwyższy optycznie wnętrze. Klasyczny, elegancki kolor polubi się z wyposażeniem ze szkła i metalu.

  2. Sufit imitujący nocne niebo. Materiał w ciemnych barwach, ozdobiony wieloma lampkami lub taśmą LED, pozwala przenieść odrobinę kosmosu do domu lub mieszkania. Niewielkie świetlne punkty naśladujące gwiazdy wniosą do pomieszczenia powiew romantyzmu, zachwycając przy tym swoją nowoczesnością.

  3. Sufit 3D to niezastąpiony sposób na wywołanie wrażenia przestronności. Geometryczne, kwiatowe lub orientalne kształty, unosząc się nad głowami domowników, wywołają piorunujący efekt i sprawią, że cały salon zyska głębię.

Sufit napinany – rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz - zdjęcie 2

Przeczytaj: Nowoczesny salon – jak go urządzić i pomalować?

Sufit napinany w łazience

Jeśli wykańczasz lub remontujesz łazienkę, warto rozważyć zainstalowanie w niej sufitu napinanego. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wybór modelu w kolorze białym, który nie tylko rozjaśni wnętrze, ale dodatkowo kojarzy się z czystością. Na suficie mogą zagościć też motywy wodne w formie ławicy kolorowych rybek lub innych morskich stworzeń.

Nie mniej ważne są względy praktyczne: sufit naciągany jest odporny na wilgoć, przez co nie gromadzą się na nim bakterie i nie pojawia pleśń. Także w sytuacjach awaryjnych, np. kiedy sąsiad z góry zaleje łazienkę, zacieki na suficie nie będą widoczne. To zasługa jednej z zalet sufitu napinanego – wodoodporności. Cena za 1m2 białego i matowego sufitu rozpoczyna się już od 100 zł. W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów koszty oczywiście rosną.

Przeczytaj: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Oświetlenie sufitu napinanego

Najczęściej spotykanym rodzajem oświetlenia w suficie napinanym są taśmy LED. Kiedy zamontujemy taśmę w pasach co kilkanaście centymetrów pod folią przezroczystą, w jasnym kolorze lub z nadrukiem, sufit będzie świecił całą powierzchnią. W ten sposób zyskamy równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Taśmy mogą zostać zamocowane również jedynie na obwodzie sufitu, gdzie światło będzie najmocniejsze, łagodnie rozpraszając się do środka. Jeszcze inną metodą na efektowną dekorację będzie oświetlenie punktowe, przydatne szczególnie wtedy, gdy chcemy stworzyć iluzję gwiaździstego nieba. Na suficie zostaną naniesione punkty odpowiadające poszczególnym gwiazdozbiorom. W następnym kroku fachowcy zamontują lampki w wyznaczonych miejscach.

Sufit podwieszany – do jakich wnętrz pasuje? - zdjęcie 3

Wady sufitu napinanego

Poznaliśmy już zalety sufitów naciąganych, ale czy mają one konkretne wady? Jak sprawdzić, czy taki sufit sprawdzi się we wnętrzu? Przed jego zakupem weź pod uwagę poniższe kwestie.

  • Wielkość pomieszczenia – jeśli pokój jest większy niż 20 m2, materiał może zacząć rozciągać się pod własnym ciężarem, w wyniku czego folia zacznie się marszczyć, a efekt lustrzanej tafli zniknie w mgnieniu oka. W dużych pomieszczeniach konieczne jest także zamontowanie kilku powłok, co psuje wizualny porządek.

  • Wysokość mebli – sufity napinane nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dbając o odpowiednią odległość powłok od wystających elementów wyposażenia, unikniemy rozdarcia materiału.

  • Moc oświetlenia sufitu – punkty świetlne mocniejsze niż 40W mogą powodować odbarwianie się folii. Również przewody powinny zostać zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury, np. za pomocą pierścieni termoizolacyjnych.

  • Rodzaj materiału – powłoki wykonane z PCV nie są ekologiczne. Osoby, którym leży na sercu dobro planety, powinny szukać sprawdzonych producentów posiadających odpowiednie atesty.

Myślisz o odmianie swojego wnętrza? Chcesz wykorzystać nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne, które gwarantuje imponujący efekt? Sufit napinany jest właśnie dla Ciebie! Sufit naciągany wykonany z barwnej folii, z interesującym nadrukiem bądź podświetlony taśmami LED to doskonały wybór dla niemal każdego pomieszczenia.