Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Styl eklektyczny w mieszkaniu

Styl eklektyczny w mieszkaniu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Eklektyzm – skąd wziął się we wnętrzach?

Eklektyczne wnętrza, czyli jakie?

Styl eklektyczny w salonie

Jak dbać o meble drewniane i antyczne?

Eklektyzm to połączenie kolorów, faktur i elementów z różnych stylistyk aranżacyjnych. Jednak pamiętaj: całość nie może być przypadkowa i chaotyczna. Czym więc kierować się przy takiej aranżacji wnętrza? Oto kilka wskazówek, dzięki którym w Twoim mieszkaniu znajdzie się miejsce zarówno na pamiątki z podróży, jak i designerskie lampy. Gotowy na to kreatywne wyzwanie?

Eklektyzm – skąd wziął się we wnętrzach?

Pochodzenie nurtu eklektycznego, tak samo jak i sam styl, jest różnorodne. Estetyka ta rozwijała się od drugiej połowy XIX wieku równolegle w Niemczech, Francji i Anglii. Początkowo eklektyzm czerpał z filozofii historyzmu, sięgając np. do epoki romantyzmu, która wiązała się m.in. z poszukiwaniem kulturowych korzeni różnych narodowości. Następnie inspirowano się formami neogotyku, neorokoka, neorenesansu oraz neobaroku. W końcu styl ten uporządkowano i np. w architekturze przejawiał się z sięganiem do elementów renesansowych.

Ważnym elementem eklektyzmu było tworzenie mebli – z jednej strony wierne odwzorowywanie modeli z dawnych epok, z drugiej natomiast łączenie różnych estetyk z nowymi formami.

Obecnie ze stylu eklektycznego czerpią nie tylko projektanci wnętrz czy architekci, ale też muzycy, pisarze i osoby związane z modą.  Estetyka ta ewoluuje i bardzo modną jej odmianą jest kamp, czyli tworzenie w stylu świadomego kiczu, gdzie królują motywy kwiatowe i zwierzęce, róż oraz rozmaite portrety.

Eklektyczne wnętrza, czyli jakie?

Eklektyzm - zdjęcie 1

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy, sięgając do etymologii słowa eklektyzm, które wywodzi się z języka greckiego i oznacza „wybierający”. W eklektycznym wnętrzu chodzi więc o wybieranie spośród wielu możliwości. Ta mnogość opcji to znak naszych czasów, bo jak pisała Szymborska: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”, co przysparzało jej dylematów i bólu głowy: „Jak ja to ustawię, gdzie ja to położę”. Podobny ból głowy będą mieć też na początku osoby, które zdecydują się na eklektyczną aranżację w swoim domu. Drogowskazami, które sprawią, że nie pogubisz się w tej różnorodności, są zasady i sprawdzone połączenia. Pozwolą Ci one stworzyć wnętrza w stylu eklektycznym, które jednocześnie zachowują równowagę i harmonię.

Oto kilka najważniejszych wskazówek:

  • W mieszkaniach z historią ten styl pozwala na zachowanie dawnego klimatu miejsca przy jednoczesnym wprowadzaniu świeżych akcentów.

  • Stare i nowe meble – w eklektycznych wnętrzach możesz połączyć antyczne meble w stylu ludwika ze współczesnymi modelami. Jednocześnie pamiętaj, że stare meble to też modele pochodzące np. z lat 60. XX wieku, które dobrze prezentują się w towarzystwie nowoczesnej skandynawskiej zabudowy.

  • Poszukaj analogii. Wracając do literackich porównań, pamiętaj, że w tym „eklektycznym szaleństwie musi być jakaś metoda”, która pozwoli Ci uniknąć bałaganu aranżacyjnego. Szukaj wspólnego mianownika, np. podobny styl poduszek i zasłon, dopasowanie kolorystyczne, ten sam materiał.

  • Neutralne tło.  Z uwagi na to, że eklektyzm wiąże się z łączeniem różnych kolorów i faktur, tło do tych eksperymentów powinno być jednolite, najlepiej jasne (np. białe, beżowe).

  • Nie zapomnij o tekstyliach. Wzorzyste i kolorowe materiały to wizytówka stylu eklektycznego. W Twoim salonie musisz znaleźć miejsce m.in. na zasłony, ozdobne poduchy oraz dywany.

  • Stosuj kontrapunkt. Postaw na jeden element, który będzie rzucał się w oczy w danej aranżacji, np. dywan z orientalnym wzorem, kanapa o oryginalnej tapicerce etc.  

Szukasz pomysłu na ożywienie wnętrza? Przeczytaj artykuł: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby

Styl eklektyczny w salonie

Jeśli boisz się postawić na styl eklektyczny w całym domu, zacznij od salonu, do którego zawsze pasuje tego typu aranżacja. Pamiętaj jednak, żeby stosować się do zasad, czyli zachować proporcje, dbać o kolorystyczną jednorodność, postawić na neutralne tło.

Oto kilka sprawdzonych pomysłów, które możesz zastosować w swojej salonowej aranżacji:

  • We wnętrzu, w którym królują antyki, znajdź miejsce na dwa designerskie obiekty, np. lampy.

  • Twój salon połączony jest z jadalnią? Przy drewnianym stole ustaw, obok tradycyjnych krzeseł, nowoczesne modele w jaskrawych kolorach. Możesz też pójść o krok dalej i zdecydować się, by każde krzesło było inne.

Eklektyzm - zdjęcie 2

  • Zgromadziłeś dużo pamiątek z dalekich podróży? Wyeksponuj je na jednej ze ścian w salonie.

  • Estetykę eklektyczną możesz też osiągnąć poprzez łączenie różnych wykończeń, np. retro cegły na ścianie z drewnianą podłogą.

Przeczytaj: Trendy aranżacji ścian w salonie w 2020 roku

Meble eklektyczne

Mówisz meble eklektyczne, myślisz bogato zdobione krzesła, fotele i stoły à la ludwik. Czym charakteryzują się tego typu modele? Oto kilka najważniejszych wyróżników:

  • Zestawianie form, czyli meble z nadstawkami, np. kredensy, sekretarzyki.

  • Urozmaicona ornamentyka. W tego typu meblach występują ozdobne elementy, takie jak toczone nogi, kolumny, półkolumny, listwy, maski zwierząt etc.

  • Pieczołowicie wykonane detale, m.in. mosiężne okucia z motywami roślinnymi lub zwierzęcymi.

  • Ozdobne obicia tapicerskie z aksamitu lub pluszu w intensywnych kolorach: granat, butelkowa zieleń, czerwień.

  • Krzesła wykańczane skórą ozdabianą wzorem.

Meble Ludwik, czyli antyki we wnętrzu

Wróćmy jeszcze na moment do historii stylu eklektycznego, który rozwijał się w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX stulecia. Wówczas mieszczaństwo zachwyciło się drewnianymi ozdobnymi meblami, które, ze względu na rozwój maszyn parowych do obróbki drewna, produkowano na szeroką skalę. Eklektyczne meble były bardzo różne, ale łączyło je zamiłowanie do detali. Jedni projektanci precyzyjnie odwzorowywali historyczne modele, inni natomiast stawiali na innowacyjność i nowatorskie typy. Meble eklektyczne tworzono przede wszystkim z rodzimych gatunków drewna, w Polsce m.in. z dębu, buku, olchy oraz sosny.

Najpopularniejsze w stylu eklektycznym są meble ludwik, które łączy bogata ornamentyka, dobrej jakości drewno i wyjątkowa tapicerka. Różnią się natomiast detalami, w zależności od tego, w którym okresie powstały:

  • Ludwik XIV – dużo rzeźbień i złoceń, powiększone rozmiary.

  • Ludwik XV – mniej masywne, zdobione, z kabriolowymi nóżkami.

  • Ludwik XVI – dekoracyjny styl i proste nóżki.

Obecnie najpopularniejsze meble w tym stylu to fotele ludwik, komody na rzeźbionych nóżkach, szafy, szafeczki oraz konsole.

Eklektyzm - zdjęcie 3

Przeczytaj: Mieszkanie w stylu francuskim

Jak dbać o meble drewniane i antyczne?

Aby meble drewniane były prawdziwą ozdobą Twojego eklektycznego salonu przez wiele lat, musisz o nie odpowiednio zadbać. Pamiętaj o regularnym ścieraniu kurzu za pomocą miękkiej ściereczki, aby nie porysować powierzchni. W przypadku antyków sprawdzi się gąbka z cienkiej skóry owczej lub jagnięcej (tzw. ircha).

Raz lub dwa razy do roku wypoleruj meble za pomocą pasty z wosku pszczelego – ten preparat sprawdzi się w przypadku bardziej wymagających mebli drewnianych, np. lakierowanych, woskowanych czy właśnie antyków.

Środki, którymi czyścisz meble, dobierz przede wszystkim do rodzaju drewna. O konkretne przypadki zapytaj ekspertów. Unikaj pianek i sprayów, gdyż zawierają silikon, który niszczy strukturę mebla.

Pielęgnację antyków możesz powierzyć też specjalistom lub zainwestować w edukację. Na rynku dostępne są książki z profesjonalnymi poradami na temat czyszczenia starych mebli krok po kroku.

Styl eklektyczny to propozycja dla osób, które nie lubią nudy. Eksperci przekonują, że te aranżacje nigdy nie są skończone. Cały czas możesz coś zmieniać, dodawać nowe elementy (np. pamiątki z podróży) i odkładać te, które już Ci się opatrzyły. Dzięki takiemu podejściu wnętrza w Twoim domu będą zawsze świeże i zaskakujące.