Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak zaplanować oświetlenie?
  2. Jakie oświetlenie sufitowe i ścienne?
  3. Oświetlenie lustra łazienkowego
  4. Oświetlenie miejscowe
  5. Nietypowe oświetlenie łazienki

Światło, zarówno dzienne, jak i sztuczne, ma olbrzymie znaczenie we wszystkich pomieszczeniach – decyduje o ich wyglądzie oraz komforcie użytkowania. Pod tym względem łazienka jest szczególnie skomplikowana (bo spełnia bardzo wiele ról) i dlatego nad jej projektem należy się pochylić, żeby finalnie uzyskać jak najlepsze efekty.

Jak zaplanować oświetlenie?

Myśląc o rozmieszczeniu punktów świetlnych w łazience, zawsze miej w głowie liczbę mnogą. Nie wystarczy jedna mocna lampa główna, która oświetli całe pomieszczenie. To rozwiązanie z reguły musiało wystarczyć mieszkańcom PRL-owskich bloków z wielkiej płyty. Ty musisz postawić na wygodę i bezpieczeństwo domowników. Dlatego też oprócz oświetlenia sufitowego, zastanów się co najmniej nad delikatnym światłem przy prysznicu czy wannie, a także wyraźnym światłem przy głównym lustrze.

Pamiętaj, że oświetlenie nadaje klimat całemu pomieszczeniu. Dobierz odpowiednio jego rodzaj (LED, żarówki zwykłe czy mleczne, świetlówki kompaktowe itp.) oraz formę (kształt lampy, umiejscowienie listwy, rozmieszczenie świateł punkowych) do wystroju łazienki.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? - zdjęcie 1

Wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na to, żeby obudowa była łatwa do czyszczenia oraz możliwie wodoszczelna. To ważne w pomieszczeniu, gdzie często mamy do czynienia z dużą ilością pary wodnej oraz prawdopodobieństwem bezpośredniego kontaktu z wodą (zachlapanie). Pamiętaj również, żeby unikać zwykłych świetlówek, ponieważ barwa ich światła jest zupełnie nienaturalna, a przez to niekorzystnie oddaje koloryt cery, na przykład w czasie robienia makijażu.

Jakie oświetlenie sufitowe i ścienne?

Zanim przedstawimy Ci konkretne propozycje na oświetlenie łazienki, podziel swoje pomieszczenie na odpowiednie strefy: główną (oświetlenie górne), funkcyjną (oświetlenie boczne, np. kabiny prysznicowej) oraz dodatkową (oświetlenie dekoracyjne).

W przypadku głównego oświetlenia łazienki, sprawdzą się:

  • plafony – do klasycznych łazienek,
  • reflektory (z większą ilością żarówek) – by rozświetlić ciemne wnętrza,
  • halogeny – tu szczególnie uważaj na barwę ich światła,
  • eleganckie lampy wiszące – na przykład idealnie pasujące do przestrzeni w stylu glamour.

Strefa funkcyjna oznacza konieczność doświetlenia lustra, umywalki, wanny lub prysznica. W tym przypadku najczęściej stosuje się m.in.:

  • kinkiety (lampy do łazienki nad lustro, umywalkę),
  • oświetlenie punktowe LED np. w suficie podwieszanym (doświetlenie dwóch umywalek w dużej łazience).

Oświetlenie dekoracyjne:

  • oprawy do zabudowy LED (np. przy wannie),
  • plafony ze światłami kierunkowymi,
  • paski LED lub gotowe moduły (często ze sterownikiem RGB, dającym możliwość regulacji natężenia oraz koloru światła).

W nowoczesnych, większych wnętrzach zabaw się formą oświetlenia. W tym celu możesz między innymi wykorzystać oprawy do zabudowy LED w formie cienkich pasków, które doświetlają kabinę prysznicową i jedną, ciągłą linią przecinają łazienkę aż do przeciwległej ściany.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli masz mniejszą łazienkę, skup się na odpowiednio jasnym świetle głównym oraz perfekcyjnie dobranym oświetleniu lustra i kabiny prysznicowej lub wanny. Możesz pominąć oświetlenie dekoracyjne, bo w tym przypadku liczy się prostota i funkcjonalność."]

Nie zapomnij też o ekonomii. Piękne światło zwykłych żarówek i ozdobnych „Edisonów” ma swoją cenę. Ze względu na to, że takie oświetlenie przetwarza zaledwie 5% dostarczonej energii elektrycznej w światło, a resztę w ciepło, trudno mówić o działaniu proekologicznym oraz uzasadnieniu budżetowym. Dla wszystkich patrzących uważnie na wydatki (a pamiętać musisz, że oświetlenie zużywa około 1/3 energii elektrycznej w statystycznym domu), najlepszym rozwiązaniem są nowoczesne lampy LED-owe. Mają ogromną trwałość (świecą nawet 35-50 tysięcy godzin) i bez trudu można dobrać ich barwę do swoich potrzeb. A jeśli już o barwach światła mowa, to musisz wiedzieć, że temperaturę barwową światła podaje się Kelwinach [K]. Żebyś wiedział, jak je rozróżnić – zapamiętaj poniższe przykłady.

poniżej 2000 K – ogień w kominku, świeczka – maksymalnie ciepła barwa światła.

2200 K – światło o bardzo ciepłej barwie, wyłącznie o funkcji ozdobnej; idealne do pomieszczeń/stref relaksu; wyciszające, powoduje senność.

2800 K – tradycyjna żarówka; barwa światła w sam raz do mieszkań i domów – tworzy przyjemny, ciepły nastrój.

4000 K – światło słoneczne, nazywane też „dziennym”; barwa przyjemna dla oczu; pasuje niemal do każdego pomieszczenia, pozwala na naturalne oddanie kolorów.

6000 K – światło białe; nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń urządzonych w bardzo jasnych kolorach; bardzo elegancka i dekoracyjna barwa, często używana w taśmach LED, które służą do dekoracji.

10 000 K i więcej – barwa światła wpadająca w niebieski; pełni funkcję ozdobną.

Oświetlenie lustra łazienkowego

Łazienka to miejsce relaksu oraz dbania o swój wygląd. Zarówno do jednego, jak i drugiego potrzebujesz odpowiedniego światła. Relaksem zajmiemy się za chwilę, a teraz skupmy się na tym, co i jak widzimy w lustrze. W świecie wizażu profesjonalny makijażysta wykorzystuje światło jako narzędzie pracy. Niczym malarz musi doskonale widzieć kolory, ich wzajemną grę i faktury, by dobrać makijaż do rodzaju i koloru skóry. Rzadko może pracować przy dziennym świetle, jakie najlepiej oddaje kolor cery, musi więc rekompensować sobie jego brak przy pomocy technologii. A skoro przy technice jesteśmy, warto zadać sobie ważne pytanie: Jakie światło do makijażu jest najlepsze? Kwestia ta ma znacznie nie tylko w studio, ale przede wszystkim w domowym zaciszu.

Weź pod uwagę, czy w Twojej łazience znajduje się okno i czy dzięki niemu w okolice lustra dociera światło dzienne. Jeśli tak, to sprawdź, czy twarz osoby stojącej przed lustrem jest równomiernie oświetlona czy też światło pada z jednej strony. Oba warunki spełnione – świetnie! Zarówno o poranku jak i w ciągu dnia możesz więc cieszyć się naturalnym światłem w czasie zabiegów kosmetycznych. Światło dzienne jednak nie pomoże Ci po zmroku, w trakcie przygotowywania makijażu wieczorowego, wymagającego dodatkowej precyzji. W tym celu zadbaj o symetryczne oświetlenie obszaru przed lustrem (nie samego lustra, od którego światło się będzie odbijać i utrudniać zabiegi kosmetyczne), jakie da łagodne, bezcieniowe światło. Idealną sytuacją jest, gdy źródło światła znajduje się na wysokości twarzy. Z pomocą przychodzą więc oprawy ze szkła lub tworzywa sztucznego silnie rozpraszające światło (tzw. „mleczne” oraz modne lustra z wbudowanymi listwami LED, jakie można spotkać w różnych kształtach (np. ramki wokół całego lustra czy dwa panele po obu stronach).

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? - zdjęcie 2

Takie częściowe oświetlenie, czyli indywidualne oświetlenie samego lustra, jest wielofunkcyjne. Pozwala doskonale doświetlić lustro, ale także umożliwia pozostawienie w wygaszonej łazience jedynie częściowego oświetlenia. To sprawia, że przedmioty w niej są widoczne, ale całość pozostaje w delikatnym półmroku. Czyż nie jest to doskonała sceneria do relaksującej kąpieli w wannie?

Oświetlenie lustra to także doskonała alternatywa dla rodziców, których pociechy już zamieszkują osobny pokój, lecz jeszcze nieco obawiają się samotnych, nocnych wypraw do ciemnej łazienki. Zostawiając delikatne oświetlenie (na przykład właśnie to w okolicy lustra), łatwo zapewnić maluchom spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że oświetlenie lustra w łazience musi mieć najlepiej neutralną, dzienną barwę światła (mieszczącą się w zakresie 4000-5500 K). Tego rodzaju światło gwarantuje naturalny wygląd skóry, a tym samym umożliwia przygotowanie dobrego makijażu oraz ułatwia wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne. 

Skomplikowane klosze czy ozdobne abażury to często rozwiązania piękne, ale zawsze – mało praktyczne. Po pierwsze będziesz mieć problem z codziennym utrzymaniem ich czystości, a po drugie oświetlenie z takiego źródła ma różne strefy intensywności i często (szczególnie w przypadku modnych kloszy z samego drutu) może również razić użytkownika lustra, co uniemożliwi sprawny makijaż czy perfekcyjne golenie. 

Oświetlenie miejscowe

Design wanny lub kabiny prysznicowej często decyduje o charakterze całej łazienki. Warto pamiętać, że również te elementy można ciekawie podświetlić, by dodatkowo zaakcentować ich piękno. W tym przypadku sprawdzi się szczególnie delikatne, miejscowe oświetlenie łazienkowe. Wannę możesz doświetlić wiszącymi lampami, halogenami znajdującymi się w suficie podwieszanym lub taśmą LED-ową zamontowaną w jej zabudowie.

Miejscowe oświetlenie łazienki uzyskasz także dzięki efektownym stojącym lampom – polecanym przede wszystkim do dużych luksusowych łazienek. To idealne rozwiązanie dla miłośników długich lektur w kąpieli. Jednak nie musisz się martwić, jeśli masz mniejszą łazienkę – pamiętaj jedynie na etapie planowania, by punk świetlny umieszczony został w dogodnym dla Ciebie miejscu, aby potem cieszyć się doskonałym oświetleniem przy czytaniu. 

Sprawdź więcej naszych porad, jak urządzić małą łazienkę

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? - zdjęcie 3

W każdej łazience pamiętaj o maksymalnym bezpieczeństwie wszystkich elementów oświetlenia przy wannie i kabinie prysznicowej, gdzie istnieje możliwość ich zachlapania. Jeśli nie jesteś pewien – skonsultuj się z doświadczonym elektrykiem. To nie tylko kwestia sieci elektrycznej w Twojej łazience, ale przede wszystkim zdrowia i życia domowników. 

Nietypowe oświetlenie łazienki

Dobierając oświetlenie łazienkowe, możesz pokusić się też o odrobinę ekstrawagancji, szczególnie, gdy tworzysz przestrzeń w stylu glamour. Niezbędnym elementem eklektycznych aranżacji będą świece zapachowe lub lampiony oraz kryształowe żyrandole glamour. Wiele delikatnych punktów świetlnych pozwoli Ci rozświetlić przestrzeń, rozpocząć magiczną grę świateł odbijających się w lustrach oraz połyskujących powierzchniach mebli i ozdób, a także podkreślić wybrane przez Ciebie obszary łazienki, na które chcesz zwrócić szczególną uwagę – na przykład niesamowitą wannę. 

Dowiedz się, jak urządzić łazienkę w stylu glamour

Oświetlenie łazienkowe może być też mniej oczywiste. Oryginalnym rozwiązaniem są podświetlane meble, LED-y w fugach między płytkami lub też podświetlane grafiki na ścianie. Dzięki tym elementom oświetlenie łazienkowe będzie wyjątkowe, a Twoja przestrzeń zyska niepowtarzalny charakter.

Jeśli często gubisz w łazience biżuterię czy wsuwki do włosów, podświetlana podłoga (wokół wanny czy przy szafce po umywalką) zdecydowanie ułatwi Ci życie. Teraz już żaden przypadkiem strącony z łazienkowej szafki kolczyk nie umknie Twojej uwadze!

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? - zdjęcie 4

Planując oświetlenie łazienki, pamiętaj o tym, że to miejsce, łączące na co dzień dwie zupełnie różne role. Z jednej strony to pomieszczenie, w którym Ty i pozostali domownicy podajecie się zabiegom higienicznym i kosmetycznym. Wymaga więc dokładnego, jasnego światła, jakie zapewni komfort i bezpieczeństwo. Z drugiej łazienka jest również dla wielu osób strefą relaksu i wyciszenia. Zadbaj więc o to, żeby delikatne, punktowo usytuowane światło pomagało Wam się rozluźnić oraz zrelaksować.