Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak go łączyć?

Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak go łączyć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Mocny i elegancki granat coraz częściej pojawia się w aranżacjach wnętrz. Odpowiednio wykorzystany i zestawiony nada wnętrzu wyrazistego, atrakcyjnego charakteru. Podpowiadamy, w jaki sposób oswoić granat we wnętrzach.

Symbolika koloru granatowego

Każdy kolor, oprócz walorów dekoracyjnych, niesie ze sobą kulturowe znaczenie. Kolor ten kojarzy się z barwą nieboskłonu i morza. Granatowe ubrania noszą przywódcy i osoby, które mogą pochwalić się odwagą – nie bez powodu w języku angielskim granatowy nosi nazwę navy blue, od mundurów Królewskiej Marynarki Wojennej.

Ten ciemny odcień niebieskiego kojarzy się z elegancją, spokojem i klasą. Zawiera też w sobie nutę sekretnego powabu. Ze względu na duże pochłanianie światła, granatowy bywa czasem trudny we wnętrzarskiej „obsłudze”, ale warto wprowadzić go do mieszkania czy domu przynajmniej z paru powodów. Gabinet, w którym zagości kolor granatowy, będzie sprzyjać skupieniu, a sypialnia dzięki niebieskiemu odcieniowi stanie się oazą relaksu.

Jak wprowadzić granat do wnętrz?

Granatowy, w zależności od metrażu, przeznaczenia pokoju i gustu właścicieli, może zaistnieć w mieszkaniu w kilku formach: ciemnoniebieskich mebli, wyrazistych dodatków bądź granatowego total looku.

Granatowe ściany

Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak go łączyć 1

Obecnie możemy obserwować wielki powrót ciemniejszych barw. Paleta pożądanych kolorów do wnętrz to m.in. granat, bordo i głęboka, szmaragdowa zieleń – koniecznie w towarzystwie złotych elementów takich jak: meblowe uchwyty, klamki, lampy, świeczniki czy doniczki. Złoto ma jeszcze jedną cenną właściwość: pięknie rozjaśnia ciemniejsze płaszczyzny. Podobne właściwości ma też drewno.

Inspiracja: przeczytaj, jak malować ściany i dobierać kolory

Zgodnie z zasadami urządzania wnętrz ciemne kolory, np. omawiany tu granat, najlepiej prezentują się w pomieszczeniach o sporej powierzchni, do których dociera duża dawka światła słonecznego. W ten sposób granatowy pokój nie stanie się wizualnie ciężki i ponury. Malując ściany na kolor granatowy, miej na uwadze ustawienie pokoju względem stron świata.

W jakich pomieszczeniach granatowy sprawdzi się najlepiej?

  • Sypialnia z granatową ścianą wygląda niezwykle szykownie, a dodatkowo kolor granatowy należy do barw, które sprzyjają relaksowi.
  • Jadalnia – granat idealnie podkreśli oficjalny charakter pokoju.
  • Pokój przeznaczony do pracy – ciemny kolor sprzyja koncentracji, która może wpływać pozytywnie na osiągane wyniki.

Niekoniecznie musisz pomalować wszystkie ściany na granatowo – wystarczy tylko jedna płaszczyzna w tym kolorze, by uzyskać wspaniały efekt. Pamiętaj o tym, żeby zachować biały sufit.

Granatowe meble

Szlachetny odcień granatu szczególnie dobrze wygląda w połączeniu z meblami tapicerowanymi. Granatowa barwa pięknie współgra z parą wygodnych foteli i komfortową sofą. Takie meblowe trio będzie wyrazistym i zwracającym uwagę akcentem, które wyróżni się na tle całej aranżacji wnętrza, nawet o małym metrażu. Granatowa kanapa w salonie to jednak nie wszystko. Granatowy podkreśli też miękkość wyściełanych siedzeń krzeseł w jadalni, a także zagłówka w sypialni.

Wpływy granatu nie ograniczają się jedynie do przestrzeni koncentrujących się na odpoczynku. W ostatnich latach na popularności zyskują meble duocolor. Co to znaczy? W mieszkaniach coraz częściej spotyka się dwukolorową zabudowę np. w formie biało-granatowych mebli łazienkowych lub kuchennych.

Granat, jako ciemniejszy kolor, umieszcza się zwykle na dolnych szafkach, a jasne barwy (biel, szary, beż) na górnych. Ciepłe, rozbielone kolory podkreślają elegancki charakter granatu, a pomieszczenie zyskuje wizualną lekkość. Przy okazji omawiania obecności granatu w kuchni warto wspomnieć o odpowiednich blatach – marmurowy lub wykonany z drewna będą świetnie korespondować z ciemną barwą szafek. Biało-granatowa kuchnia oraz granatowa kuchnia z drewnianym blatem to wnętrzarskie hity ostatnich lat.

Granatowe dodatki i akcesoria

Ściany bądź meble w odcieniach granatu to dość zdecydowane rozwiązania. Jeśli jednak masz ochotę na kolorystyczne eksperymenty, które w razie niepowodzenia nie zostaną z Tobą na stałe, postaw na dodatki o tej barwie. Mogą to być np.:

  • poduszki dekoracyjne pokryte w całości lub częściowo granatowym printem bądź obrus granatowy;
  • przedmioty do aranżacji okien (zasłony, rolety itp.);
  • większy lub mniejszy granatowy dywan do salonu;
  • doniczki na zioła lub rośliny kwitnące;
  • zdobiona ceramika (kubki, talerze, sosjerka, waza, przyprawnik itd.);
  • obrazy i rzeźby z mocnym, niebieskim akcentem.

Nie wszystkie wymienione dodatki do domu muszą być w całości granatowe. W zależności od dominującego w mieszkaniu stylu warto postawić na ciekawe wzory: pasy, groszki, kropki czy zygzaki (chevron). Przeplataj organiczne kształty z tymi o geometrycznej formie, a błyszczące tkaniny z matowym wykończeniem – cała aranżacja tylko na tym zyska.

Z czym łączyć granat?

Granat możemy śmiało nazwać kolorem bazowym. Posiada on bowiem tę szczególną właściwość, która polega na tym, że bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie niemal wszystkich barw. Kolor granatowy jest m.in. razem z bielą i piaskowymi odcieniami żółtego ważną częścią stylu marynistycznego.

Przeczytaj: Z szumem fal i na złocistym piasku, czyli mieszkanie w stylu marynistycznym

Pojawia się także w jego bardziej wykwintnym wydaniu, czyli w stylu Hamptons. Innym stylem, który mocno docenia głębokie granatowe tony jest styl Neo Art Deco, w którym rządzi przepych, dekoracyjne formy geometryczne… oraz ciemne kolory z granatem na czele. Aby nie przytłoczyć wnętrza, a przy tym rozjaśnić pokój, zdecyduj się na kremowe, beżowe lub szare odcienie. Z jakimi innymi kolorami warto połączyć granat?

  • Musztardowym – stworzą one odważny i świetnie prezentujący się duet, który pokaże swoją dekoracyjną moc na dodatkach: tekstyliach, tapetach, plakatach itd.
  • Złotem, srebrem oraz miedzią – to zestawienie owocuje rozświetloną kompozycją, która nie traci nic ze swojej szlachetności. Wypróbuj połączenie granatowej ściany z galerią kilku srebrnych lusterek lub wzbogać ją o połyskujące, metaliczne drobinki. Pięknie będzie prezentować się też sypialnia granatowo-złota – migotliwie i po królewsku!
  • Pudrowym różem – granat w parze z wymienioną barwą zaowocuje niezwykle kobiecym wnętrzem. Sypialnia granatowo–różowa będzie jednocześnie zmysłowa, jak i elegancka. W roli głównej wystąpi granatowa ściana lub łóżko, a różowe akcenty pięknie ją dopełnią.
Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak go łączyć 2
  • Zielenią – jej świeży odcień wprowadzi do pomieszczenia wiosenny i energetyczny vibe, natomiast szmaragdowy doda mu odrobinę wyrafinowania.

Granatowy niejedno ma imię, jednak umiejętnie wprowadzony do mieszkania ma szansę stworzyć przestrzeń, w której chce się odpoczywać, koncentrować, po prostu być. W połączeniu z innymi barwami lub solo – kolor granatowy może stać się bohaterem wnętrza, które nie wyjdzie mody.