Suszenie prania w zimie
- Suszenie prania w domu zimą
- Sposoby na suszenie ubrań – pralnia i suszarnia w domu
- Suszenie prania w małym mieszkaniu
- Jak skutecznie suszyć ubrania w zimie?
Wiosną czy latem, a nawet wczesną jesienią suszenie prania nie jest żadnym problemem – większość z nas chętnie wywiesza je na zewnątrz. Pranie umieszczamy na balkonie lub w ogrodzie. Jednak jak poradzić sobie z suszeniem ubrań zimą? Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie!
Suszenie prania w domu zimą
Kiedy prószy śnieg, a termometr pokazuje ujemne temperatury, zwykle nie wynosimy ubrań do suszenia na mrozie. Wyjątek stanowią pościel i koce, które można suszyć w ten sposób nawet zimą – to sprawdzony sposób na roztocza. Jak dowodzą naukowcy, przy -10 st. Celsjusza te mikroskopijne pajęczaki giną w zaledwie kilka minut. Tekstylia zaś spokojnie wyschną na mrozie. Pamiętaj jedynie, by dobrze je odwirować i nie zapełniaj bębna pralki do pełnej pojemności. Nie zaszkodzi też, jeśli rozwiesisz pranie w odpowiednich odstępach – zbyt ciasno powieszone materiały mogą nie zagwarantować dobrej cyrkulacji powietrza między ubraniami, a przez to nie schnąć dobrze. Minusem suszenia na mrozie może być konieczność późniejszego wyprasowania rzeczy z zagnieceniami. Nie bez znaczenia są też unoszące się w powietrzu – szczególnie w okresie grzewczym – cząsteczki smogu, które mogą zabrudzić świeże pranie. Co jednak zrobić z mokrymi ubraniami w czasie deszczu? Albo jak suszyć pranie zimą, kiedy pada śnieg?
Sposoby na suszenie ubrań – pralnia i suszarnia w domu
W idealnym świecie każdy z nas dysponowałby dużym domem lub pokaźnym mieszkaniem, w którym wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na pralnię i suszarnię to pestka. Dzięki temu wszystkie mało estetyczne rzeczy – takie jak: kosz na brudną bieliznę, nieposegregowane i niezłożone ubrania oraz deska do prasowania czy parownica – zostałyby ukryte przed wzrokiem domowników oraz gości. Tym samym łazienka pozostawałaby przestrzenią, w której do uszu nie dobiegają uciążliwe dźwięki pralki i można skupić się na relaksującej kąpieli czy zabiegach pielęgnacyjnych.
Poznaj wady i zalety pralni w domu
Dobrym miejscem na zaaranżowanie pralni będzie poddasze lub pokój ze skosami, który potrafi być mało funkcjonalny. Strych albo poddasze to miejsca w domu, gdzie naturalnie kumuluje się ciepło. A nawet pod niewysokimi ściankami kolankowymi zmieszczą się półki na detergenty, ręczniki i inne akcesoria. Deskę do prasowania możesz z łatwością zawiesić na jednej ze ścian pralnio-suszarni. Urządzenie pralni na poddaszu będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli na tym samym poziomie znajduje się garderoba (również ze schowkiem na zapasową pościel) i sypialnia, w której często przygotowujemy się do nowego dnia. Trzeba tylko zwrócić uwagę na sprawną, działającą wentylację.
Przeczytaj: Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze
Suszenie prania w małym mieszkaniu
Nie każdy ma jednak możliwość wygospodarowania odpowiednio dużej przestrzeni na pralnię i suszarnię w jednym. W małych mieszkaniach do suszenia prania najczęściej wykorzystuje się po prostu rozkładane suszarki na ubrania. Niestety, nawet jeżeli mamy do czynienia z suszarką piętrową, a więc taką, która zajmuje mało miejsca, sprzęt psuje estetykę pomieszczenia i utrudnia poruszanie się w przestrzeni, którą zajmuje. A przeważnie ustawiamy go w łazience, pokoju dziennym lub w korytarzu. Jak suszyć pranie w małej łazience? Zwykle wieszamy linki na pranie nad wanną. W ten sposób oszczędzamy cenne centymetry, ale z powodu dużej wilgotności, jaka często panuje w łazience, odzież może schnąć dłużej i mieć nieprzyjemny zapach. Na ścianach łazienki z łatwością pojawi się też chorobotwórcza pleśń. Dlaczego tak się dzieje? Schnące pranie oddaje bardzo dużo wilgoci do otoczenia.
Jak skutecznie suszyć ubrania w zimie?
Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli małych mieszkań będzie zakupienie suszarki bębnowej. Obecność suszarki owocuje skróconym – w stosunku do tradycyjnego – czasem schnięcia rzeczy. To jednak tylko jedna z zalet tego sprzętu. Dla rozważających zakup suszarki bębnowej przygotowaliśmy listę korzyści płynących z posiadania tego urządzenia marki Bosch w domu.
- Suszarką do ubrań z pompą ciepła wysuszysz pranie z lepszym efektem, niż gdyby wyschło na słońcu – odzież nie wyblaknie i będzie łatwiej Ci ją wyprasować (brak zagnieceń od sznurka).
- Czy suszarka bębnowa niszczy ubrania? Bosch gwarantuje bezpieczeństwo nawet najwrażliwszych tkanin – system Sensitive Drying dopasowuje rodzaj suszenia do typu materiału.
- Zależy Ci na czasie? Ubrania po wysuszeniu programem „Do szafy” odłożysz bezpośrednio na półkę.
- Suszarki Bosch zmieszczą się w małej łazience… i nie tylko – urządzenia z pompą ciepła nie potrzebują podłączenia do kanalizacji, więc możesz ustawić je nawet w szafie w przedpokoju.
- Suszarki bębnowe pracują niezwykle cicho. To zasługa paneli bocznych AntiVibration, dzięki którym możesz wstawić pranie nawet nocą.
- Masz do wyboru dużo programów do wielu rodzajów materiałów – nie bój się przebarwień, zniekształceń i otarć. W ramach systemu AutoDry specjalne sensory kontrolują temperaturę i stan wilgotności Twojego prania.
- Masz pewność, że suszenie przebiega zgodnie z planem, bo dzięki oświetleniu wnętrza bębna kontrolujesz, czy w środku znalazły się dokładnie te ubrania, które miały tam być.
- Nie musisz wywieszać prania na zewnątrz. Efekt? Brak obaw o pojawienie się pleśni i niezagracona przestrzeń.
- Życie (i dbanie o dom) ułatwiają specjalne kosze na suszenie butów sportowych oraz swetrów.
- Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? Nic się nie bój, z suszarkami z pompą ciepła ActiveAir zaoszczędzisz na rachunkach. Te modele urządzeń suszą w niskiej temperaturze. W przeciwieństwie do klasycznych urządzeń z prętami grzewczymi, które pochłaniają dużo energii.
Nadal zadajesz sobie pytanie: jak suszyć pranie w małym mieszkaniu? Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom jesteś już o krok bliżej zainwestowania w suszarkę bębnową. Wszystkie tkaniny – delikatne bluzki, wytrzymałe jeansy, pościel – Ci za to podziękują (szczególnie zimą)!