Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Czerwona cegła w mieszkaniu i domu. Pomysły i aranżacje

Czerwona cegła w mieszkaniu i domu. Pomysły i aranżacje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Czy wiesz, że czerwona cegła w salonie czy kuchni to absolutny hit, jeśli chodzi o aranżację wnętrz? Jej zastosowanie wzbogaca kompozycję, a także nadaje pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Poznaj inspiracje, dzięki którym czerwona cegła na ścianę może znaleźć się również w Twoim domu.

Dlaczego ściana z czerwonej cegły to popularne rozwiązanie?

Czerwona cegła należy do chętniej wybieranych materiałów wykończeniowych. Jedną z jej zalet jest to, że zachwyca swoim naturalnym, a przy tym efektownym wyglądem, dopełniając wizualnie aranżację. Z łatwością tworzy też niepowtarzalną oraz wyjątkowo przytulną atmosferę, i to bez względu na rodzaj remontowanego czy urządzanego pomieszczenia. Czerwona cegła w salonie będzie prezentować się równie dobrze jak np. ściana z czerwonej cegły w kuchni. Podobnie sytuacja ma się z łazienką, a nawet przedpokojem.

Przeczytaj: Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje

Ponadto ściana z czerwonej cegły daje ogromne możliwości aranżacyjne w zależności od tego, jaki odcień cegły wybierzesz. Nie bez znaczenia jest także bogactwo faktur czerwonej cegły – od gładkich do chropowatych. Atutem tego wnętrzarskiego rozwiązania będzie również jego uniwersalność – czerwoną cegłę można łączyć z różnymi kolorami i materiałami. Jedno jest pewne: ściana z czerwonej cegły – w salonie, łazience, pokoju nastolatka czy kuchni – jest wyrazistym akcentem, dzięki czemu przyciąga wzrok domowników oraz gości.

Czerwona cegła w mieszkaniu i domu. Pomysły i aranżacje - zdjęcie 1

W jakich wnętrzach sprawdzi się salon czy kuchnia z czerwoną cegłą?

Czerwona cegła zaskakuje tym, jak łatwo wkomponowuje się w niemal każdą aranżację. Oczywiście istnieją style urządzania wnętrz, z którymi kojarzymy ją bardziej. Możesz potraktować ich listę jako wskazówkę, a nie sztywny nakaz. Czerwona cegła jest zazwyczaj polecana do mieszkań w stylu:

  • loftowym (industrialnym);
  • retro lub vintage;
  • skandynawskim.

Oprócz stylu skandynawskiego większość estetyk preferuje cegłę w oryginalnym, czerwonawym kolorze. Jedynie w domach na dalekiej Północy czerwoną cegłę niekiedy maluje się na biało, co zgrywa się doskonale z dominującymi w takich wnętrzach szarościami. Cegła dekoracyjna czerwona w stylu industrialnym i jego złagodzonej, loftowej wersji świetnie współgra z surowością innych tworzyw: szkła, metalu oraz betonu architektonicznego. Z kolei w przestrzeniach w stylu retro i vintage czerwona cegła to wprost idealne tło dla wyeksponowania zabytkowych mebli (np. drewnianej komody) oraz dodatków (starodawnych zegarów, plakatów, a nawet płyt gramofonowych).

Rzecz jasna, cegła w kolorze czerwonym nie musi zajmować całej czy połowy ściany – równie dobrze sprawdzi się jako subtelny dodatek. Nie masz możliwości, aby w mieszkaniu pojawiła się prawdziwa ceglana ściana? Kompromisem będzie tapeta. Czerwona cegła w takiej odsłonie na pewno przypadnie domownikom do gustu.

Wskazówka: Pamiętaj, że cegłę możesz połączyć z fugami o wielu barwach. Dla przykładu: czerwona cegła z czarną fugą podkreśli kształt każdego z kafelków, a fuga w kolorze zbliżonym do ceglastego zaowocuje jednolitą płaszczyzną.

Dowiedz się więcej: Salon w stylu industrialnym

Czerwona cegła w salonie i drewno, a może beton? Z czym połączyć czerwoną cegłę?

Wiele osób zastanawia się, z czym łączyć czerwoną cegłę. Podpowiadamy! Katalog pasujących do niej materiałów jest naprawdę szeroki. Należą do nich m.in. drewno, beton, marmur, a także farba tablicowa. Zobacz, jak wspomniane tworzywa ze sobą oddziałują. Czerwona cegła:

  • podbija ciepłe tony drewna i sprawia, że przestrzeń nabiera bardziej naturalnego tonu;
  • tworzy udany duet z betonem, ponieważ stanowi dla niego kolorystyczno–temperaturową przeciwwagę (ciepłe–zimne);
  • wchodzi we wnętrzarski dialog z marmurem (szczególnie ze złotym użyłowaniem) – oba materiały mają atrakcyjne faktury, które wzbogacają wystrój;
  • komponuje się z farbą tablicową, uwypuklając jej surowy, użytkowy charakter.

Zainspiruj się! Cegła w łazience – pomysły na aranżację ściany

Czerwona cegła w mieszkaniu i domu. Pomysły i aranżacje - zdjęcie 2

Pod kątem używanej kolorystyki czerwona cegła pasuje m.in. do zieleni, bieli, szarości i czerni. To również odpowiedź na pytanie, jaki kolor ścian do czerwonej cegły będzie odpowiedni.

Wskazówka: zastanawiając się nad wyborem cegły, dopasuj ją nie tylko do kolorystyki ścian, ale również do mebli i zasłon. Skorzystaj z koła barw, by sprawdzić, czy dane połączenie będzie udane. Jak to zrobić?

  • Czerwona cegła i butelkowa zieleń – czy zagrają we wnętrzu? Tak! Na kole barw znajdują się dokładnie po przeciwnych stronach, czyli są kolorami dopełniającymi. To gwarancja dobrze dobranych barw.
  • Zasłony do czerwonej cegły – jaki powinny mieć kolor? Ponownie zerknij na koło barw, tym razem na kolory, które sąsiadują z czerwonym. Są to ciemny róż (fiolet) oraz pomarańcz. Wybierając sąsiadujące ze sobą kolory, zyskujesz pewność, że będą dobrze wyglądać. Do czerwonej cegły pasują więc m.in. fioletowe oraz pomarańczowe zasłony.

Zainteresuj się cegłą dekoracyjną na ścianę i ozdób swój pokój!

Mamy nadzieję, że dostrzegasz teraz potencjał dekoracyjny czerwonej cegły. Niezależnie czy mówimy o czerwonej cegle za telewizorem, a może o czerwonej cegle między szafkami w kuchni, warto wprowadzić to tworzywo do własnego mieszkania. Dzięki lekko chropowatym, wyglądającym na postarzane cegiełkom pomieszczenie zyska mocny akcent oraz przytulną atmosferę.