Czy w suszarce można suszyć buty?

Czy w suszarce można suszyć buty?

Jak szybko i skutecznie wyczyścić białe trampki? Czy można prać je w pralce? Jak szybko wysuszyć buty? Podpowiadamy, jak dzięki sprzętowi Bosch można odświeżyć obuwie z użyciem aktywnego tlenu!

Jak prać buty w pralce?

białe adidasy jak suszyć w suszarce

Białe buty to idealne uzupełnienie wiosennych i letnich stylizacji. Jednak nie ma się co oszukiwać, to najbardziej wymagający uwagi kolor obuwia - oczywiście w kwestii utrzymania ich w czystości. Jedynym sposobem na to, aby zachować ich świeży wygląd, jest częste mycie.

Oczywiście nie tylko jasne obuwie wymaga regularnego czyszczenia i nie tylko nieświeży wygląd butów z zewnątrz skłania nas do poszukiwania skutecznych i szybkich sposobów na czyszczenie tej części garderoby.

Skuteczne i szybkie sposoby na czyszczenie naturalnie wiążemy z praniem w pralce i suszeniem w suszarce. Tylko, czy dla butów będzie to bezpieczne?

Pranie butów w pralce lepiej traktować jako ostateczność i stosować, gdy  inne metody czyszczenia obuwia nie zdają egzaminu. Czasem przeszkodą w praniu może nie być sam materiał, z którego są wykonane buty, a ich konstrukcja. Gorąca woda, szybkie obroty bębna mogą sprawić, że buty trwale się zdeformują i nie będą już tak wygodne w noszeniu. Istotnym jest również fakt, że piorąc buty w pralce możemy zniszczyć… pralkę. W pierwszej kolejności próbujmy więc ręcznie uprać buty i wyczyścić je za pomocą wilgotnych ściereczek oraz szczotek.

czyszczenie butów przed suszeniem

Jeżeli to nie pomoże i zdecydujemy się uprać buty w pralce, przygotujmy je do tego jak najlepiej:

  1. Wyjmij z butów sznurowadła - to zapewni lepszy dostęp do wewnętrznej części buta i powoli dokładnie wyczyścić “język”. Sznurowadła na pewno też są brudne, dlatego warto namoczyć je w miseczce z proszkiem do prania lub rozpuszczonym mydłem.

wyciąganie sznurówek z butów

przygotowanie butów do suszenia

  1. Wyjmij wkładki z buta. Jeżeli są już mocno zniszczone, warto rozważyć ich wymianę. Nowe wkładki kosztują niewiele, a mają znaczący wpływ na zapewnienie higieny naszym stopom.

  2. Wytrzep porządnie buty. Piasek i kamyki wbite w podeszwę mogą trwale uszkodzić pralkę i suszarkę na pranie.

  3. Wyczyść wstępnie buty za pomocą szczotki i gąbki. Możesz do tego użyć: szarego mydła lub papki z sody oczyszczonej.

  4. Wstępnie wyczyszczone buty umieść w woreczku na pranie butów lub umieść je w pralce z kocem lub ręcznikiem, zabezpieczając je tym samym przed obijaniem się w bębnie pralki

  5. Obuwie pierz w temperaturze maksymalnie 40 stopni i przy jak najmniejszych obrotach. W niektórych modelach pralek są specjalne programy: obuwie, zapewniające odpowiednie ustawienia.

przygotowanie adidasów do suszenia w suszarce

Są jednak buty, których kategorycznie nie należy prać w pralce i są to:

  • buty skórzane - skóra może popękać pod wpływem wody i wirowania.

  • buty na obcasie - w procesie prania mogą nie tylko uszkodzić się buty, ale również bęben pralki.

  • buty z metalowymi elementami, ozdobnymi koralikami lub sznurkami - w tym przypadku może dojść do oderwania się od buta jakiegoś elementu i zablokowania filtra pralki lub pompy.

  • buty robocze - tłusty osad np. ze smaru lub oleju, może osadzić się na bębnie i zabrudzić pranie, które będzie robione następne.

Z uwagi na to, że buty prane w pralce nie powinny być poddawane wirowaniu na wysokich obrotach, trzeba będzie zadbać jeszcze o ich dokładne wysuszenie.

Jak szybko wysuszyć buty? 

Upranego obuwia nie wolno suszyć na słońcu (mogą pojawić się żółte przebarwienia) Powinno też unikać się wystawiania butów blisko źródeł ciepła (kominek, grzejniki), bo istnieje ryzyko, że klej straci swoje właściwości.

Buty można pozostawić do naturalnego wyschnięcia na powietrzu. Jeżeli buty typu trampki wyglądają po praniu na zapadnięte warto wypchać je od wewnątrz zwiniętymi w kulki gazetami. Gazety należy możliwie często wymieniać, bo będą też pochłaniać wilgoć.

Jeśli zależy na czasie, buty można szybko wysuszyć w suszarce bębnowej.

Suszenie butów w suszarce Bosch

jak suszyć buty w suszarce

Suszarki z pompą ciepła Bosch (wybrane modele) zawierają specjalny kosz, który umożliwia bezpieczne suszenie obuwia. Buty ułożone zostają w koszu, dzięki temu nie obracają się podczas suszenia i są równomiernie suche, bo powietrze dobrze dochodzi do każdego miejsca.

suszenie butów w suszarce

Nie należy suszyć butów w suszarce „luzem”, ponieważ ich obijanie się po bębnie suszarki może doprowadzić do ich zdeformowania lub uszkodzić zbieraki w bębnie suszarki.

Aby wysuszyć buty w suszarce bębnowej, należy wybrać program czasowy, zwykle wystarcza 1h. Lepiej nie przegrzewać zbędnie butów, aby nie doszło do ich rozklejenia.

koszyk do suszenia butów w suszarce bosch

Jak szybko odświeżyć obuwie?

Nie zawsze czyścimy buty tylko po to, by usunąć zabrudzenia. W przypadku obuwia sportowego lub tego noszonego latem, gdy nasza stopa bardziej się poci - istotnym jest skuteczne pozbycie się nieświeżego zapachu i bakterii.

Do szybkiego i skutecznego odświeżenia butów, bez ryzyka ich uszkodzenia, idealnie sprawdzi się pranie na sucho. Nie jest to funkcja zarezerwowana tylko dla profesjonalnych pralni chemicznych. W pralkach Bosch z funkcją ActiveOxyden Refresh skutecznie odświeżymy buty bez użycia wody i detergentów.

Aktywny tlen to funkcja, dzięki której z pranych tkanin znika nawet 99,99% zarazków. Usuwa także nieprzyjemne zapachy. 

Zobacz, jak odświeżyć ubrania bez prania?

Data publikacji: 2021-05-25