Błędy w aranżacji kuchni
- Pomiary i wymiary kuchni
- Rozplanowanie sprzętów AGD
- Dobór oświetlenia
- Ponadczasowa klasyka zamiast podążanie za trendami
Realizacja wymarzonego projektu kuchni może zakończyć się porażką, jeśli zawczasu nie dopilnujemy kilku szczegółów. Różne detale mają później ogromny wpływ na użytkowanie pomieszczenia i komfort pracy. O czym trzeba pamiętać podczas aranżowania kuchni? Jakich błędów możemy uniknąć?
Pomiary i wymiary kuchni
Nieprecyzyjnie wykonany pomiar kuchni jest źródłem wielu późniejszych błędów. Łatwo potem o kolejne problemy. Błędny wymiar blatów kuchennych powoduje, że zaczyna brakować miejsca na sprzęty AGD, a przygotowanie posiłków staje się po prostu niewygodne. W takiej sytuacji rośnie frustracja domowników, narasta poczucie ciasnoty. Kuchnia przestaje spełniać swoją funkcję – jest niepraktyczna.
Poprawny pomiar wnętrza ma też wpływ na szafki wiszące. Zawieszone za nisko będą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Z drugiej strony uchwyty umieszczone za wysoko będą przeszkodą w korzystaniu z szafek. Trzeba również pamiętać o tym, aby nie zablokować kratki wentylacyjnej rzędem szafek. Aby zapewnić dostęp świeżego powietrza i odprowadzanie zużytego, zainwestuj w niższą lub bezfrontową zabudowę. Świetnym rozwiązaniem będzie też wybór frontów perforowanych.
Sprawdź, jak urządzić przytulną kuchnię marzeń!
Nie wiesz, jakie wymiary powinna mieć kuchnia idealna? Poznaj najważniejsze z nich i gotuj z przyjemnością.
- Blat kuchenny – wymiary
Zbyt niski wymusi nieprawidłową postawę ciała, co skutkuje bólem pleców. Idealny dla osób średniego wzrostu blat zamontuj na wysokości 90 cm od podłogi. Jego głębokość powinna wynosić 60-70 cm. Nie zapomnij o blacie obok piekarnika i w pobliżu lodówki. W ten sposób swobodnie odstawisz zakupione produkty i gorące potrawy z piekarnika (zadbaj o materiał odporny na wysokie temperatury). Zachowaj również odpowiednią odległość blatu od szafek wiszących – minimum 50 cm.
- Lodówka
Ten rodzaj sprzętu musi otwierać się w taki sposób, aby wyłożenie jedzenia na blat przebiegało bez przeszkód. Wstawiasz do kuchni lodówkę side-by-side? Zwróć uwagę na pozostawienie przerw po bokach i u góry sprzętu. To konieczne, by szuflady mogły zostać wyciągnięte na całą długość, a drzwi otworzyć się na pełną szerokość (są nieco grubsze niż ma to miejsce w tradycyjnych modelach).
- Kuchenka
Nie dosuwaj jej do ściany czy wysokiej szafki. Zostaw 30 cm po obu stronach, aby wygodnie się na niej gotowało. W ten sposób zyskasz też miejsce na odłożenie chochelki, pieprzniczki lub garnka z gorącą zupą. Z kolei odległość pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinna wynieść 80-120 cm.
Ciągi komunikacyjne to ważna rzecz, szczególnie w kuchni, w której przebywa naraz kilka osób, wykonujących różne czynności. W jaki sposób swobodnie mijać się przy gotowaniu, myciu naczyń, chowaniu produktów do lodówki? Jak zachować wolną przestrzeń w kuchni? Możesz kierować się następującymi wskazówkami:
-
zostaw minimum 120 cm przed piekarnikiem i zmywarką, dzięki czemu swobodnie je otworzysz;
-
zachowaj 110 cm przed szafkami i szufladami;
-
zaplanuj 140 cm odstępu w kuchni, w której blaty znajdują się naprzeciwko siebie.
Rozplanowanie sprzętów AGD
Odpowiednie rozplanowanie instalacji sprzętów AGD zwiększy komfort pracy w kuchni, a co najważniejsze – zapewni bezpieczeństwo. Warto kierować się tzw. zasadą trójkąta roboczego w kuchni. Według tej reguły odległości pomiędzy sprzętami powinny wynosić:
-
zlewozmywak-lodówka: 120-210 cm;
-
lodówka-kuchenka: 120-270 cm;
-
kuchenka-zlewozmywak: 120-210 cm,
a długość wszystkich boków figury to 4-6,5 m.
Zapominanie o trójkącie roboczym jest dużym błędem. Dlaczego?
-
Przenoszenie gorącego naczynia nad podłogą w momencie, w którym płyta grzewcza i blat są po przeciwnych stronach kuchni lub w dużej odległości od siebie jest niewygodne i ryzykowne.
-
Płyta grzewcza nie może znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu – wtedy szybkie zdjęcie garnka z kuchenki będzie niemożliwie, a mycie naczyń w pobliżu buchającego gorąca to duże ryzyko.
-
Twój zlew i zmywarkę dzieli zbyt duża odległość, większa od tzw. „kroku koszykarskiego”? To błąd, ponieważ nie powinniśmy chodzić po całej kuchni z brudnymi naczyniami, trudniej też wtedy poprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną.
Przeczytaj: Co warto ukryć, a co pokazać w kuchni?
Często brak planu na urządzenia AGD może dodatkowo wpłynąć na niepoprawne rozmieszczenie kuchennych gniazdek. Jeśli nie chcesz bawić się z przedłużaczami, przemyśl ich:
-
lokalizację – jeśli będą tuż za sprzętami, trudniej będzie do nich dotrzeć w razie awarii. Wyznacznikiem jest tutaj głębokość AGD – np. gniazdo prądowe w przypadku piekarnika umieść w szafce obok. Kilka gniazdek na wysokości blatów (np. do często używanego ekspresu) będą strzałem w dziesiątkę. Warto też wyposażyć kuchnię w gniazdka do urządzeń, które włączamy sporadycznie – zamontuj je pod szafkami wiszącymi;
-
liczbę – pomyśl, ile urządzeń potrzebuje dojścia do prądu. O ile zazwyczaj liczymy większe sprzęty (zmywarka, piekarnik, okap, lodówka, płyta), to często zapominamy o mniejszych, które stoją na blacie, np. o czajniku czy ekspresie. Na ścianie o długości 1,5 m zamontuj przynajmniej jedno gniazdko podwójne.
Dobór oświetlenia
Nawet idealne projekty kuchni, jeśli nie mają dobrze dobranego oświetlenia, nie zachwycą gości i domowników swoim pięknem. Poza aspektem wizualnym, dobrze oświetlona kuchnia jest gwarancją ergonomicznej i bezpiecznej pracy.
Zapoznaj się z artykułem: Oświetlenie kuchni - zasady projektowania światła w kuchni
Podczas planowania oświetlenia w kuchni często zapominamy o tworzeniu warstw ze światła. Koncentrujemy się wyłącznie na oświetleniu górnym, pomijając lampy punktowe (zadaniowe), doświetlające poszczególne strefy. A to właśnie dzięki nim precyzyjnie pokroimy warzywa, przygotujemy skomplikowany deser czy oczyścimy kubki z nawet najmniejszych zabrudzeń. Z drugiej strony problemem może stać się również brak oświetlenia nastrojowego, które gra dużą rolę w przypadku kuchni otwartej na salon.
Poważnym błędem w dziedzinie oświetlenia kuchennego jest także niewykorzystywanie światła naturalnego. Światło słoneczne nadaje się najbardziej do doświetlenia ciągu roboczego.
Ponadczasowa klasyka zamiast podążanie za trendami
Nieustanne podążanie za trendami łatwo prowadzi do misz-maszu w wystroju kuchni. Bywa też tak, że rezygnujemy z funkcjonalności na rzecz efektu wizualnego, a przecież kuchnia jest pomieszczeniem użytkowym. Błędem będzie np. montaż laminowanego panelu wnękowego za płytą gazową, co grozi pożarem. Rozwiązanie? Postaw na stałe elementy aranżacji kuchni, które będą utrzymane w neutralnym stylu. Ewentualna zmiana akcesoriów, koloru ścian i frontów będzie w przyszłości łatwiejsza i nie wpędzi Cię w wysokie koszty generalnej metamorfozy.
Mamy nadzieję, że stworzona przez nas lista okaże się pomocna w zaaranżowaniu praktycznej, bezpiecznej i intuicyjnej kuchni. Odpowiednio wymierzona, wyposażona w potrzebne sprzęty AGD i oświetlona kuchnia ma szansę stać się stylowym i ulubionym miejscem w domu.