Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Japoński styl wabi sabi – prostota i piękno

Japoński styl wabi sabi – prostota i piękno
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nie chcesz tworzyć kolejnego wnętrza jak z katalogu, bo kochasz nieperfekcyjne rzeczy „z duszą” i rękodzieło? Przenieś się z nami na moment do Japonii i poznaj zasady stylu wabi sabi. Żyj bliżej natury i bliżej siebie... nawet mieszkając w bloku.

Wabi sabi – filozofia

Wabi sabi jest czymś więcej niż tylko nowym trendem w aranżacji wnętrz. To życiowa filozofia polegająca na przyjmowaniu rzeczy takimi, jakie są w istocie, z ich niedoskonałościami i brakami. To docenianie codzienności, szacunek dla natury i autentyczność. Słowo wabi oznacza prostote rozumianę jako coś autentycznego, natomiast sabi – to piękno, które można dostrzec również w starych rzeczach. Wabi sabi to więc mniej perfekcyjna siostra minimalizmu, którą naprawdę da się lubić.

W tym japońskim stylu nie ma miejsca na dawanie drugiego życia przedmiotom jak w „postarzanych” aranżacjach shabby chic. Stawia się na meble, które noszą autentyczne ślady użytkowania. Wabi sabi to harmonia z naturą, zarówno pod względem kolorystycznym (barwy ziemi i otaczającego nas krajobrazu), jak i wybranych materiałów (przedmioty naturalne, organiczne i z recyklingu).

Przeczytaj: Mieszkanie w stylu shabby chic

Styl wabi sabi – najważniejsze cechy

Filozofia wabi sabi opiera się na akceptacji starości bez odmładzania jej na siłę. Do aranżacji w stylu japońskim wybierz stare drewniane meble, ale nie likwiduj w nich przebarwień, rys czy pęknięć. Te niedoskonałości są ozdobą wnętrza. Na pchlim targu z łatwością można znaleźć dobrej jakości skórzaną sofę, ale z przetarciami – to idealny mebel do salonu w stylu japońskim. Tego typu aranżacje lubią też surowe struktury, prostotę i naturalność, np. stolik kawowy wykonany z fragmentu pnia lub podstawki pod gorące naczynia z kory drzewa.

Japoński styl wabi sabi – prostota i piękno - zdjęcie 1

Przedmioty we wnętrzach wabi sabi opowiadają historię. Nieco wyszczerbiony wazon ozdabiał kiedyś mieszkanie Twojej prababci? Wyeksponuj go w kuchni w stylu japońskim. Tworząc tego typu aranżację, wykorzystuj stare meble, nadając im drugie życie, ale zostawiając ślady użytkowania.

Przeczytaj artykuł: Kuchnia w stylu prowansalskim i przekonaj się, że przedmioty z duszą pasują też do innych stylów aranżacji wnętrz.

Pamiętaj! Wnętrza wabi sabi – w przeciwieństwie do minimalistycznych lub skandynawskich aranżacji – nie są idealnie wystylizowane i symetryczne. Nie stosuje się tu też zbędnych dekoracji i nowoczesnych materiałów.

Przeczytaj: Kuchnia w stylu skandynawskim

Pokój w stylu japońskim – estetyka wabi sabi

Jak urządzić pokój w stylu japońskim? Zacznij od ścian, które w założeniu powinny być podniszczone, czyli z opadającym tynkiem, odrapane, eksponujące surową cegłę, z lekko odklejającą się tapetą. Jeśli Twoje mieszkanie jest nowe, postaw na ściany imitujące beton. W wabi sabi starość to atut! Jeśli więc właśnie wprowadziłeś się do kamienicy, w której znajdują się wiekowe drzwi i okna, nie wymieniaj ich, tylko nieco odśwież. Podobnie może być z podłogą. Klasyczne parkiety to idealne tło do aranżacji wabi sabi.

Kolejny krok to dobór takich kolorów, jakie autentycznie występują w przyrodzie:

  • Barwy ziemi, czyli meble w brązowym, beżowym lub szarym kolorze.

  • Ciemnozielone i błękitne dodatki, które ożywią przestrzeń.

  • Kolor zardzewiałej blachy, który możesz wprowadzić na jednej ze ścian za pomocą farby o efekcie rdzy.

  • Biel i jasne odcienie szarości na ścianach, dzięki czemu optycznie je powiększysz, a jednocześnie wprowadzisz przytulny klimat.

Japoński styl wabi sabi – prostota i piękno - zdjęcie 2

Przeczytaj artykuł Jak malować ściany i dobierać kolory i zastosuj nasze wskazówki w praktyce.

Kolory wybrane. Teraz czas na meble. Styl wabi sabi pomaga stworzyć prawdziwą oazę spokoju w mieszkaniu, dlatego w pierwszej kolejności wprowadź go do sypialni. Najważniejsze jest łóżko: duże, drewniane, przykryte lnianą narzutą w naturalnych kolorach. Wnętrze harmonijnie uzupełni pojemna drewniana szafa po babci i stary stolik, który może pełnić funkcję biurka oraz toaletki. Nie zapomnij o dodatkach, takich jak kwiaty w glinianych donicach, zasłony ze spranego lnu, wiklinowe kosze na kosmetyki i biżuterię.

W aranżacjach wabi sabi pozbywamy się wszystkiego, co niepotrzebne, dzięki czemu w tego typu wnętrzach nasz mózg odpoczywa od nadmiaru kolorów, bodźców i przedmiotów. To najlepszy relaks!

Wabi sabi – wnętrza

Styl japoński to przede wszystkim autentyczność, dlatego tak ważne w aranżacji wabi sabi są naturalne materiały, takie jak surowe drewno, skóra, kamień, len, wełna, ceramika i glina. W salonie możesz zestawiać różne gatunki drewna, które poprzez różnorodność usłojenia pozornie nie komponują się ze sobą, ale jako całość wyglądają pięknie i oryginalnie. Natomiast do kuchni w stylu wabi sabi wybierz cementowe płytki, kamienne nierówne blaty i drewniane meble.

Przeczytaj: Co na podłogę w kuchni: płytki czy drewno?

Styl wabi sabi lubi też wiklinę, którą możesz wprowadzić w dodatkach, np. wieszając duże wiklinowe lampy nad stołem w salonie. Znajdzie się tu też miejsce dla rękodzieła tworzonego z pasją: drewnianych rzeźb, makram DIY czy ręcznie robionych naczyń.

Japoński styl wabi sabi – prostota i piękno - zdjęcie 3

Ustawiając meble, nie myśl o symetrii. Zdaj się na własną intuicję. Ma być przede wszystkim wygodnie, naturalnie, przytulnie i z umiarem. Aranżacje wabi sabi nie znoszą sztuczności i przepychu, dzięki czemu w tych wnętrzach łatwiej utrzymać porządek.

Wnętrza japońskie – dla kogo?

Styl wabi sabi najlepiej podsumowują poniższe zasady:

  1. Wybieraj naturalne i organiczne materiały.

  2. Bazuj na barwach ziemi i kolorystyce występującej w przyrodzie.

  3. Nie wyrzucaj starych przedmiotów, odnawiaj!

  4. Doceń rękodzieło.

  5. Ogranicz liczbę przedmiotów.

Możesz według nich aranżować zarówno duże pokoje w domu i kamienicy, jak i niewielkie pomieszczenia w bloku. Pamiętaj jednak, że te zasady muszą być Ci bliskie. Wdrażanie ich „na siłę”, tylko dla mody, nie sprawdzi się, bo filozofia wabi sabi opiera się na autentyczności.

Naukowcy twierdzą, że przeładowana rzeczami przestrzeń w naszym domu potęguje stres i niepokój, a także hamuje kreatywność. Styl wabi sabi to pomysł na to, by uzyskać harmonię i odzyskać spokój nie tylko w domu, ale i w życiu. Nie kupuj zbędnych przedmiotów, odnawiaj to, co wokół i postaw na naturalność. Proste piękno w myśl filozofii wabi sabi to prosty przepis na szczęście.