Jak malować ściany i dobierać kolory?
- Jak dobrać kolor ścian?
- Łączenie dwóch kolorów ścian
- Optyczna zmiana wnętrza
- Kolory ścian w nowoczesnych wnętrzach
- Psychologiczne znaczenie kolorów
- Wykończenie ścian
Znaczenie kolorów jest ważne zarówno w psychologii, jak i aranżacji wnętrz. Poznaj triki, gotowe pomysły oraz inspiracje na to, jak dobrać kolor ścian, by podkreślić atuty Twojego mieszkania. Gotowy na kolorowy zawrót głowy?
Jak dobrać kolor ścian?
Czy wiesz, że to jaki wybierzesz kolor farb ściennych do danego pomieszczenia, powinno zależeć w dużym stopniu od jego oświetlenia? Na początek weź pod uwagę światło dzienne. Jeśli Twój salon jest dobrze i naturalnie doświetlony, możesz pozwolić sobie na ciemniejsze barwy. W przypadku gdy dysponujesz ciemnym pomieszczeniem, postaw na jasne kolory farb ściennych, dodających mu przestronności. Przy malowaniu ścian pomocne będzie też oświetlenie sztuczne, dzięki któremu uwypuklisz dany kolor lub sprawisz, że będzie nieco łagodniejszy.
Kolejne ważne elementy to układ i kształt pomieszczenia, na jakie również możesz wpływać poprzez odpowiedni dobór koloru farb ściennych. Dobrym przykładem jest długie i wąskie pomieszczenie, którego proporcje mogą zmienić dwa kolory ścian, czyli pomalowanie krótszej z nich na ciemniejszy kolor.
Pamiętaj też o trzeciej prostej zasadzie, którą możesz stosować... w ciemno, czyli do ciemnych mebli dobieraj jasny kolor farb ściennych. Ta reguła działa też odwrotnie.
Łączenie dwóch kolorów ścian
Łączenie dwóch kolorów ścian może być proste, pod warunkiem, że zapamiętasz kilka prostych porad. Jeśli marzysz o mocnym akcencie kolorystycznym, np. czerwonym lub różowym, połącz go z neutralnymi odcieniami, np. bielą. Aby dwa kolory ściany wzajemnie współgrały, wybierz różne odcienie jednego koloru: jasnoniebieski i ciemnoniebieski itp. Kolejny trik polega na łączeniu ze sobą analogicznych kolorów w obrębie jednej palety barw ciepłych lub zimnych. Zatem wybierając kolory ścian do sypialni, możesz postawić na pomarańcz i beż lub podobne połączenia kolorów – te ciepłe barwy sprawią, że pomieszczenie będzie jeszcze przytulniejsze. Pamiętaj, że we wnętrzu może być tylko jedna dominanta kolorystyczna uzupełniona maksymalnie 4 barwami towarzyszącymi. Zbyt szeroka paleta kolorów farb do ścian spowoduje chaos i sprawi, że Twoje wnętrze będzie wizualnie „przeładowane”.
Farba z brokatem to Twoje marzenie, ale boisz się, że może wyglądać kiczowato? Dostosuj się do poniższych wskazówek, a zyskasz elegancką przestrzeń pełną blasku:
- Dobierz kolor brokatu do charakteru wnętrz. Do ciepłych barw pasować będzie złoto lub miedź.
- Farbę z brokatem użyj tylko na jednej ścianie, dzięki czemu stanie się ona bardziej efektowna.
- Farbę z brokatem możesz zastosować w małym pomieszczeniu, by optycznie je powiększyć.
Optyczna zmiana wnętrza
Właściwie dobrane kolory farb ściennych pozwalają na modelowanie pomieszczeń o nietypowych proporcjach. Jeśli chcesz, by wąska i długa sypialnia wydawała się bardziej harmonijna, pomaluj krótsze ściany na ciemniejszy kolor, a dłuższe na jaśniejszy. Dzięki temu proporcje będą bardziej zbliżone do kwadratu. Jeśli dysponujesz wysokim pomieszczeniem, możesz optycznie je obniżyć, malując zarówno sufit, jak i pas wokół (o szerokości ok. 10 cm) na ciemniejszy kolor, ale nie czarny. By wymodelować przestronne pomieszczenia (zwęzić, nadać kształt) zawsze stosuj ciemniejsze kolory.
Kolory ścian w salonie lub kuchni mogą służyć do różnicowania stref w tych pomieszczeniach, np. przestrzeń relaksu przy kanapie lub część jadalna oddzielona od kuchennej.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu.
Kolory ścian w nowoczesnych wnętrzach
Przeglądając różne inspiracje, zauważyłeś z pewnością, że we współczesnych aranżacjach odchodzi się od jednego koloru ścian w salonie, na rzecz łączenia faktur, tekstur, wzorów i kolorów. Jak zatem odnaleźć się w tych wszystkich materiałach i pomysłach? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych stylach wnętrzarskich pod kątem doboru modnych kolorów ścian. Wybierz odpowiednią aranżację, a my dobierzemy dla Ciebie kolory ścian. No to zaczynamy!
Styl skandynawski – bardzo ważnym jego elementem są modne kolory ścian, które decydują o charakterze wnętrza. Wybierając tego typu aranżację, postaw na biele oraz szarości, mające uniwersalny charakter. Pamiętaj jednak, by zastosować odpowiednie odcienie – zbyt mocny popiel przytłoczy niezbyt duże wnętrze.
Styl industrialny – w tego typu wnętrzach królują cegła oraz beton ozdobny. Jak dobrać kolory ścian do takiej aranżacji? W przypadku mieszkania w stylu industrialnym również sprawdzi się biel w kontraście np. do oryginalnej fototapety lub jednej ściany w kolorze czarnym, grafitowym, granatowym, a nawet żółtym.
Styl prowansalski – jeśli za sprawą swoich wnętrz chcesz przenieść się na pachnące lawendą południe Francji, postaw na fiolet, pomarańcz lub oliwkę. Nie lubisz mocnych akcentów kolorystycznych? Wybierz stonowane beże lub błękity, a stworzysz delikatną kuchnię w stylu prowansalskim.
Styl glamour – prawdziwa elegancja jest na wyciągnięcie ręki dzięki farbie z brokatem, która doskonale pasuje do tego typu aranżacji. Jeśli wolisz tradycyjną paletę kolorów farb do ścian, również masz w czym wybierać: od bieli, poprzez czekoladę, aż po szmaragd i turkus. Brzmi pysznie!
Styl vintage/retro – tego typu aranżacje są ponadczasowe. We wnętrzach w starym stylu postaw na: beże, brązy, kolory kamieni szlachetnych oraz złocisty odcień ochry.
Jeśli inspiruje Cię stylistyka minionych dekad przeczytaj artykuł: Kuchnia w stylu retro i vintage.
Psychologiczne znaczenie kolorów
Znaczenie kolorów we wnętrzach jest ważne z psychologicznego punktu widzenia: barwy, którymi się otaczamy, mają wpływ na nasze samopoczucie, aktywność i podejście do pracy. Jak zatem dobrać kolor ścian, by dane pomieszczenie pozytywnie na nas oddziaływało? Zapamiętaj kilka poniższych wskazówek:
– W kreatywnym domowym biurze sprawdzi się kolor żółty, który wpływa pozytywnie na koncentrację oraz dodaje energii do myślenia i tworzenia.
– W jadalni postaw na czerwień w różnych odcieniach lub kolor brzoskwiniowy, który pobudza trawienie.
– Do pokoju dziecięcego lub sypialni wybierz coś z następujących kolorów farb ściennych: błękity, stonowane zielenie, szarości, beże. Barwy te wyciszają i tonują nastroje.
Pamiętaj też, że kolory można dodawać do wnętrz w postaci sprzętów, ozdób i akcesoriów. Dla miłośników jasnych wnętrz doskonałym rozwiązaniem będzie piekarnik z serii ColorGlass w kolorze arktycznej bieli. Kolor pod szkłem to doskonała alternetywa dla stali szlachetnej – idealnie wkomponuje się we wnętrza kuchni w stylu angielskim lub rustykalnym. Sprzęt nie tylko pięknie się prezentuje, ale pozwoli Ci również stać się prawdziwym wirtuozem kulinarnym dzięki takim funkcjom jak Termoobieg 3D Plus czy AutoPilot10.
Wykończenie ścian
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jak za sprawą aranżacji jednej ściany odmienić wnętrze? Wystarczy modne kolory ścian zestawić z tapetą, płytkami imitującymi drewno lub betonem. Dobrym pomysłem jest połączenie tapety z farbą na ścianie. W tym przypadku z pomocą przychodzą producenci, którzy oferują zestawy tapet i pasujących do nich kolorów. Jeśli jednak sam chciałbyś połączyć te dwa elementy w swoim wnętrzu, pamiętaj, że odcień farby powinien powtarzać się na tapecie."]
Kolejny dobry pomysł, który wprowadzi nieco przytulnego klimatu do Twojej przestrzeni, to drewno na ścianie w postaci paneli, płytek lub naturalnych materiałów. Aby uwypuklić drewno na ścianie, np. w kuchni, wybierz do niej dyskretny sprzęt AGD, który nie przytłoczy wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będzie biały piekarnik do zabudowy z eleganckim, szklanym frontem, subtelnie podkreślającym charakter wnętrza.
Jedną z propozycji dla osób, które lubią industrialne, loftowe klimaty jest beton na ścianie w postaci łatwego w nałożeniu betonu strukturalnego lub płyt z betonu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Mieszkanie w stylu industrialnym.
Wiesz już jak malować ściany, wybierać kolory i materiały, by uwypuklić atuty Twojego wnętrza. Czas na wprowadzenie tych zasad w życie. Czas na kolorowy zawrót głowy.