Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegach stomatologicznych

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegach stomatologicznych
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
 1. Czym jest biała dieta?
 2. Jak rozpoznać produkty ze sztucznymi barwnikami?
 3. Co można jeść na białej diecie?
 4. Produkty, których nie powinniśmy spożywać na białej diecie
 5. Biała dieta – przykładowy jadłospis
 6. Najważniejsze zasady białej diety

Piękny uśmiech ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Warto o niego dbać, aby cieszyć się nim przez długie lata. Coraz częściej decydujemy się także na zabieg wybielania zębów. Aby utrzymać jego efekty, przez pewien czas należy stosować tzw. białą dietę. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest biała dieta?

Coraz częściej szukamy skutecznych sposobów wybielania zębów. Obecnie istnieje wiele metod na rozjaśnienie szkliwa. Wyróżniamy trzy grupy metod: samodzielne zastosowanie wybielania w domu, wybielanie w gabinecie przez stomatologa oraz mieszane, z których korzysta się w domu, ale pod ścisłą kontrolą lekarza. Do wybielania zębów wykorzystuje się nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu w różnych stężeniach. Po wybielaniu zębów zaleca się stosowanie białej diety. A biała dieta po wybielaniu zębów to nic innego jak wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich produktów, które potencjalnie mogą zabarwić świeżo wybielone szkliwo zębów. To wykluczenie w posiłkach wszystkich produktów zawierających silne składniki barwiące. Zazwyczaj zawiera produkty o jasnym zabarwieniu lub te pozbawione jakichkolwiek barwników.

Jak rozpoznać produkty ze sztucznymi barwnikami?

Produkty zawierające sztuczne barwniki w składzie żywności są oznaczone symbolami od E100 do E199. Szczególnie uważać trzeba na:

 • E177 (węglan wapnia),

 • E171 (dwutlenek tytanu),

 • E124 – czerwony barwnik spożywczy dodawany do galaretek, cukierków, jogurtów, ciast, dżemów,

 • E133 – błękitny barwnik syntetyczny, który spotkasz w cukierkach i napojach,

 • E110 – żółto-pomarańczowy, sztuczny barwnik znajdujący się w płatkach śniadaniowych, likierach owocowych, zupach w proszku, konserwach rybnych,

 • E150c – brązowy sztuczny barwnik dodawany do napojów, sosów, np. sojowego. Wybierając produkty spożywcze należy unikać żywności zawierającej takie dodatki. Należy pamiętać, że naturalne produkty również mają barwnik (jagody, porzeczki, maliny, wiśnie, marchewka, buraki, czerwona cebula czy czerwona kapusta).

Co można jeść na białej diecie?

Jest wiele artykułów spożywczych, które można jeść bez ryzyka zabarwienia zębów. Jak wskazuje nazwa diety, powinna się ona składać głównie z produktów w jasnych kolorach lub takich, które są pozbawione barwników. Co jeść po chemicznych metodach rozjaśniania szkliwa?

Biała dieta – lista produktów:

 • nabiał (sery twarogowe, jogurt, kefir, maślanka, mleko, ser kozi, ser mozzarella)

 • napoje (woda, mleko, białe lub przejrzyste napoje)

 • owoce (banany, jabłka, gruszki, mango, melon)

 • mięso drobiowe (indyk, kurczak)

 • ryby i owoce morza

 • warzywa białe i z małą ilością barwników (ziemniaki, biała kapusta, biała fasola, szparagi, ogórek, cukinia, seler, pietruszka, kalarepa, kalafior)

 • produkty zbożowe (m.in. białe pieczywo, otręby owsiane, kasza jaglana, kasza jęczmienna, kasza kuskus, makarony, ryż)

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegach stomatologicznych - zdjęcie 1

Produkty, których nie powinniśmy spożywać na białej diecie

Najważniejszą zasadą białej diety jest wyeliminowanie produktów o silnym zabarwieniu. Ich kolor może wynikać z zawartości barwników roślinnych lub sztucznych.

Biała dieta – lista produktów niedozwolonych:

 • napoje ciepłe i zimne (czarna herbata, kawa, coca-cola, czerwone wino, wszystkie napoje barwione)

 • owoce i warzywa z mocnym barwnikiem (żurawina, porzeczki, wiśnie, jagody, buraki, pomidory, papryka, czerwona kapusta, dynia)

 • alkohol

 • czekolada i inne produkty zawierające kakao (mleko, jogurty czekoladowe, puddingi czekoladowe)

 • ciemne sosy (pieczeniowy lub pomidorowy)

 • czerwone mięso, wędliny i pasztety

 • konfitury, dżemy, powidła

Biała dieta – przykładowy jadłospis

Biała dieta wprowadzona po wybielaniu szkliwa jest obecnie najskuteczniejszym znanym sposobem na uniknięcie powtórnego zabarwienia zębów zaraz po zabiegu. Dlatego warto ją zastosować. Wydawać by się mogło, że trudno jest utrzymać białą dietę. Nic bardziej mylnego. Z proponowanych produktów można skomponować dowolny jadłospis oparty na smacznych potrawach. Biała dieta menu:

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegach stomatologicznych - zdjęcie 2

 • Kolacja: płatki zbożowe z jogurtem, twarożek ze śmietanką i dodatkiem rzodkiewki bez skórki, smoothie z mango i banana, ryż gotowany na mleku kokosowym, pancakes z bananem.

Przeczytaj: Pomysły na obiady z bananami 

Niektóre osoby często po kilku dniach wracają do tego, co zwykle gościło w ich menu – kolorowych warzyw i owoców oraz ulubionych napojów o silnym zabarwieniu. Jednak należy pamiętać, że spożywanie produktów zakazanych na białej diecie oznacza brak założonych rezultatów. Dlatego na czas zalecany przez lekarza stomatologa odpuśćmy sobie potrawy z warzyw (burak, marchew, czerwona kapusta), owoców (jagody, maliny, porzeczki, wiśnie) i napoje (codzienny rytuał picia czarnej kawy czy łyk czerwonego wina podczas spotkań towarzyskich).

Najważniejsze zasady białej diety

Według specjalistów, wybielanie jest bezpieczne dla szkliwa zębów pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo i pod kontrolą stomatologa. Decydując się na wybielanie powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda zabieg i jakie są zalecenia po jego przeprowadzeniu.

Przed jego zaplanowaniem należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami, wyleczyć zęby, a także pozbyć się kamienia. W celu zachowania efektu śnieżnobiałego uśmiechu na dłużej, lekarz zaleca stosowanie białej diety. Na ogół 2 godziny po zabiegu wybielania należy wstrzymać się od spożywania jakichkolwiek posiłków i napojów (wyjątkiem może być woda).

Białą dietę przeważnie stosuje się od 7 do 14 dni po zabiegu. W niektórych przypadkach czas ten ulega skróceniu do 24–48 godzin, w zależności od zastosowanej metody.

Szczególnie uważaj na barwniki spożywcze.

Biała dieta pozwala utrzymać efekty zabiegu. Warto pamiętać, że należy ją stosować przez krótki czas (zalecany przez stomatologa). Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne jest, aby powrócić do spożywania różnorodnych i wartościowych produktów.