Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak parować warzywa w piekarniku?

Jak parować warzywa w piekarniku?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Piekarnik z funkcją pary – jak działa, jakie są jego zalety?
  2. Warzywa gotowane na parze – jak je zrobić?
  3. Warzywa pieczone w piekarniku czy warzywa na parze – co zdrowsze?
  4. Co można gotować na parze?

Powszechna opinia na temat warzyw gotowanych na parze, a także całej metody gotowania na parze głosi, że jest to najzdrowszy sposób przyrządzania warzyw. Ten typ obróbki termicznej pozwala zachować najwięcej wartości odżywczych, witamin i prozdrowotnych składników. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnego gotowania, parowanie warzyw nie wypłukuje z nich cennych składników, jak również pozwala zachować najwięcej oryginalnego smaku. Z tego powodu nie trzeba się obawiać, że gotowanie na parze, z natury pozbawione możliwości stosowania przypraw, zaowocuje mało wyrazistym w smaku daniem.

Warto również zaznaczyć, że do gotowania na parze nie potrzebujesz osobnego, dużego i głośnego urządzenia. Nie potrzebujesz nawet specjalnych garnków ani przystawek do garnków tradycyjnych. Z gotowania na parze bez zbędnego bałaganu możesz cieszyć się każdego dnia, jeżeli zainwestujesz w piekarnik parowy Bosch.

Piekarnik z funkcją pary – jak działa, jakie są jego zalety?

Piekarnik z funkcją gotowania na parze Bosch pozwala na przygotowanie potraw na trzy sposoby. Po pierwsze można z niego korzystać jak z każdego innego piekarnika, czyli piec potrawy korzystając z grilla lub grzałek i wytwarzanej przez nie wysokiej temperatury. Dodatkowo możesz wykorzystać funkcję parowania do przygotowania delikatnych dań zawierających wszystkie cenne witaminy. W piekarniku z taką funkcją znajduje się sprytnie ukryty pojemnik na wodę, która podgrzana do wysokiej temperatury trafia do komory piekarnika już w formie gorącej pary wodnej.

Gotowanie na parze wewnątrz piekarnika jest bardzo delikatną formą obróbki termicznej. Dzięki temu warzywa po ugotowaniu pozostają chrupiące, a delikatne mięso drobiowe czy ryby stają się soczyste i miękkie. Po prostu rozpływają się w ustach.

Dobrze przyrządzone dania na parze zachowują tak dużo smaku pochodzącego wprost z przyrządzanych produktów, że bardzo często nie ma potrzeby używania żadnych przypraw.

W piekarnikach parowych marki Bosch masz również możliwość połączenia dwóch sposobów: pieczenia i parowania. Dzięki temu dania gotowane na parze możesz równocześnie delikatnie przypiekać, dzięki nawiewowi gorącego powietrza generowanemu przez tradycyjne grzałki.

Jak parować warzywa w piekarniku? - zdjęcie 1

Warzywa gotowane na parze – jak je zrobić?

Warzywa gotowane na parze zachowują nawet do 90% wartości odżywczych. Co bardzo ciekawe, parowanie w piekarnikach marki Bosch pozwala uzyskać intensywniejszy smak, zapach i barwę przyrządzanych produktów – czyli cechy, za które tak cenimy tradycyjne sposoby używania domowych piekarników: pieczenie i grillowanie.

Rodzaje warzyw mogą różnić się czasem potrzebnym do ich przyrządzenia. Ma to związek nie tylko z zachowaniem walorów smakowych, ale także konsystencji i estetyki produktów.

Kalafior, brokuł, cukinia, dynia, bakłażan, cebula

Gotowanie na parze popularnych warzyw jest dziecinnie proste. Wystarczy takie produkty oczyścić, umyć, pozbawić niejadalnych części (np. skóra, twarde łodygi) i podzielić na mniejsze i równe kawałki.

Jeżeli mieszasz różne rodzaje warzyw, te twardsze (kalafiora lub brokuły) pokrój na mniejsze części, a miękkie (cukinię dynię, bakłażana czy cebulę) pozostaw nieco większe. Dzięki temu wszystkie idealnie ugotują się na parze w tym samym czasie. Parowanie warzyw najczęściej zajmuje około 15 minut.

Pietruszka, seler, marchew

Warzywa korzeniowe, takie jak pietruszka, seler czy marchew można również ugotować na parze, jednak warto w ich przypadku połączyć parowanie z pieczeniem w piekarniku. Dzięki temu z jednej strony zachowają więcej składników odżywczych, a z drugiej dzięki pieczeniu zostaną lekko skarmelizowane i zyskają pełniejszy, bogatszy smak i aromat. 

W zależności od tego, jak małe lub duże kawałki warzyw poddasz takiej obróbce, parowanie z pieczeniem zajmie około 10 minut.

Buraki

Buraki to bardzo dobry przykład warzywa, które szczególnie dobrze nadaje się do gotowania na parze. Jeżeli buraki ugotujesz w wodzie w tradycyjny sposób, wycieknie z nich bardzo dużo soku, a co za tym idzie, stracą witaminy, smak i kolor. 

Z powodzeniem ugotujesz je na miękko w piekarniku z parowarem. Po prostu umyj je, obierz i pokrój na grube plastry. Paruj około 20 minut ułożone na blaszce. Następnie wykorzystaj do dowolnego dania, np. do świątecznej ćwikły albo jako składnik zdrowej sałatki.

Jak parować warzywa w piekarniku? - zdjęcie 2

Warzywa pieczone w piekarniku czy warzywa na parze – co zdrowsze?

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy gotowaniem warzyw na parze, a klasycznym pieczeniem, podpowiadamy na co zwrócić uwagę. Po pierwsze, najwięcej wartości odżywczych zachowują warzywa parowane lub duszone. Zarówno warzywa upieczone jak i gotowane na parze są lekkostrawne i bardzo dobrze sprawują się w najróżniejszych dietach, nawet tych najbardziej restrykcyjnych. Koniec końców najwięcej zależy od tego, czym te warzywa przyprawisz, a także jakie dodatkowe produkty oprócz warzyw zastosujesz.

Ryba na parze z warzywami – przepis

Jeżeli zastanawiasz się, czy można upiec na parze w piekarniku Bosch cały posiłek jednocześnie, to spieszymy ze wskazówką, że najlepiej w takim wypadku skomponować danie złożone z warzyw i ryby. Możesz wszystkie te produkty umieścić na jednej blaszanej tacce i bez obaw przyrządzić jednocześnie.

W przeciwieństwie do innych metod gotowania i pieczenia, gorąca para wodna hamuje mieszanie się różnych zapachów i smaków, dlatego też bez problemów można parować ryby w towarzystwie warzyw w tym samym czasie, a warzywa przyrządzone w ten sposób nie przejdą rybnym zapachem.

Surową rybę przed parowaniem warto krótko zamarynować. Wystarczy, że każdą porcję natrzesz z każdej strony solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami, skropisz sokiem z cytryny i gotowe. Tak przyprawioną rybę możesz już po kilkunastu minutach umieścić na blaszce wraz z ulubionymi warzywami i ugotować w piekarniku z funkcją parowania w czasie 10-15 minut.

Co można gotować na parze?

Gotować na parze można wiele różnych produktów, nie tylko te świeże i soczyste, jak zielone warzywa czy delikatne ryby. Przyrządzić na parze z powodzeniem możesz suche produkty, takie jak kasza, ryż, zielenina w postaci szpinaku i jarmużu czy suche i twardsze warzywa. Co więcej, na parze przygotujesz również coś na deser parując owoce, np. gruszki i jabłka.

Najlepsze mięsa do gotowania na parze to te delikatne, jak drób czy cielęcina. Możesz również pokusić się o gotowanie na parze klopsików przygotowanych z innych typów mięsa. 

Podsumowując, gotowanie na parze to wbrew obiegowym opiniom nie tylko sposób na przygotowanie zdrowszego jedzenia. Dania przyrządzone na parze, z pomocą odpowiedniego sprzętu kuchennego i z odrobiną praktyki, smakować będą po prostu rewelacyjnie.