Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak smażyć w tempurze? Jak przygotować ciasto do tempury?

Jak smażyć w tempurze? Jak przygotować ciasto do tempury?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co to jest tempura? Jaki ma skład?
  2. Jak zrobić tempurę?
  3. Jak smażyć w tempurze?
  4. Tempura – przepisy na dania

Tempura nadaje daniu przyjemnej chrupkości oraz apetycznego, złocistego koloru. Jej tekstura dodatkowo kontrastuje z produktem zamkniętym we wnętrzu i wzbogaca całe danie. Tempura doskonale komponuje się z wieloma produktami, co umożliwia jej wszechstronne wykorzystanie. Ciasto na tempurę kojarzy się z kuchnią azjatycką – co ciekawe, na wschód dotarła ona z Europy. Do Japonii trafiła w XVI wieku dzięki misjonarzom z Portugalii. Przygotowywanie dań w tempurze cieszy się ogromną popularnością i na stałe weszło do kanonu kuchni japońskiej.

Co to jest tempura? Jaki ma skład?

Tempura to ciasto wykorzystywane do obtaczania różnych produktów spożywczych, które następnie smaży się na głębokim tłuszczu. Przepis na tempurę jest bardzo prosty i składa się zaledwie z dwóch składników – są nimi mąka oraz woda. Aby ciasto miało odpowiednią konsystencję i chrupkość, po usmażeniu bardzo ważne jest, by woda dodawana do mąki miała możliwie jak najniższą temperaturę.

Jak zrobić tempurę?

Podstawą dobrego ciasta na tempurę są proporcje i temperatura składników.

  1. Tak jak zostało to wspomniane wyżej, woda musi być mocno schłodzona.
  2. Dodatkowo miskę, w której będzie przygotowywane ciasto można obłożyć lodem lub schłodzić kilka godzin w lodówce.
  3. Proporcje wody do mąki wynoszą 1:1. To znaczy, że dodaje się takie same ilości obu składników.
  4. Gotowe ciasto na tempurę umieszcza się w lodówce i wyciąga dopiero tuż przed smażeniem.

Tempura - zdjęcie 1

Jak smażyć w tempurze?

Produkty należy zanurzyć w tempurze, a następnie od razu umieścić w rozgrzanym oleju. Gdy ciasto nie jest wykorzystywane do obtaczania, trzeba ponownie umieścić je w lodówce.

Do smażenia w tempurze najlepiej sprawdzi się wok lub patelnia z wysokimi brzegami. Optymalna temperatura do smażenia to 170-180 °C. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej mocy palnika, by olej utrzymywał stałą temperaturę. Nieocenionym pomocnikiem w tym zadaniu będzie płyta indukcyjna marki Bosch z sensorem gotowania PerfectCook i sensorem smażenia PerfectFry, które automatycznie kontrolują temperaturę w naczyniu. Do smażenia tempury można wykorzystać dowolny olej roślinny, jednak olej ryżowy, sezamowy i z nasion bawełny nadadzą charakterystycznego posmaku.

W patelni lub woku najlepiej jest smażyć maksymalnie 2-3 kawałki jednocześnie. Dzięki temu każda ze stron będzie równomiernie usmażona i zrumieniona. Większa liczba kawałków może znacząco obniżyć temperaturę oleju, co spowoduje, że nasiąkną one tłuszczem i będą się ze sobą sklejać, a przez to źle się usmażą i staną się gumowe.

Tempura - zdjęcie 2

Tempura – przepisy na dania

Dania z tempurą nie wymagają dodatkowych umiejętności kulinarnych. Są naprawdę łatwe w przygotowaniu, wystarczy trochę cierpliwości podczas smażenia. Zamiast kupować gotowe ciasto na tempurę, polecamy przygotować je samodzielnie zgodnie ze wskazówkami podanymi wyżej. Konsystencję tempury należy dopasować do przygotowywanych w niej produktów. Z proporcji 1:1 wychodzi gęste ciasto, dobre do obtaczania mięsa i owoców morza. Zwiększając ilość wody (np. 110 gramów mąki i 150 ml wody) ciasto będzie rzadsze. W takiej wersji sprawdzi się lepiej do smażenia warzyw i owoców. Po usmażeniu będą one pokryte delikatną i cienką warstwą tempury.

Krewetki w tempurze

W tempurze bardzo często przygotowuje się krewetki. Podaje się je jako samodzielną przekąskę lub dodatek do tacos czy bułeczek bao. Ich delikatne mięso zyskuje dzięki temu na wyrazistości. Przed zanurzeniem krewetek w tempurze należy je oczyścić oraz naciąć w poprzek. Nacięcia zapobiegną zwijaniu się krewetek podczas smażenia.

Aby tempura dobrze przylegała do krewetek, najlepiej przygotować ją z proporcji na gęste ciasto. Krewetki smaży się krótko, bo zaledwie 2-3 minuty. Następnie nadmiar oleju należy odsączyć ręcznikiem papierowym.

Kurczak w tempurze

Kurczak w tempurze to doskonała przekąska lub przystawka. Znakomicie sprawdzi się zarówno na imprezie z przyjaciółmi czy wieczór filmowy, jak i na rozpoczęcie kolacji we dwoje.

W tempurze można przygotować wszystkie części kurczaka – piersi, nóżki a także skrzydełka. W zależności od wykorzystywanej części należy dostosować czas smażenia. Podobnie jak w przypadku krewetek, kurczaka w tempurze można wykorzystać jako składnik dania, np. tacos lub podać z ryżem/makaronem i warzywami.

Warzywa w tempurze

Cienka warstwa tempury urozmaici i wzbogaci smak warzyw. Takie krótkotrwałe smażenie nada im chrupkości. W cieście na tempurę można zanurzać brokuły, kalafiora, marchew, pora, kalarepę, fasolkę szparagową, cebulę, ziemniaki, cukinię, bakłażana czy kapustę pak choi. W przypadku smażenia warzyw w tempurze należy zwrócić uwagę na konsystencję przygotowanego ciasta – powinno być ono rzadsze. Dzięki temu warstwa tempury nie będzie zbyt gruba i nie zdominuje smaku warzyw.

Sushi w tempurze

Sushi to nie tylko surowa ryba. Można przygotować je na wiele różnych sposobów, także w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Miłośnicy sushi z pewnością chętnie wypróbują rolki smażone w tempurze. W przeciwieństwie do klasycznego sushi, rolek nie kroi się na kawałki tuż po przygotowaniu. Całą rolkę otacza się w tempurze i smaży. Dopiero po usmażeniu i osuszeniu ręcznikiem papierowym kroi się sushi na kawałki. Podczas obtaczania sushi w tempurze należy je delikatnie zanurzyć i obrócić, by uniknąć wypadania ryżu z rolki.

Owoce morza w tempurze

Tempura sprawdzi się znakomicie nie tylko w przypadku krewetek, ale również i innych owoców morza. W ten sposób można przygotować m.in. kalmary czy kawałki ośmiornicy. Wystarczą 2-3 minuty smażenia, by móc delektować się tymi przysmakami. Bardzo ważne jest, by mimo niewielkich rozmiarów owoców morza pamiętać o smażeniu tylko kilku sztuk jednocześnie. Zbyt duża liczba spowoduje obniżenie temperatury oleju, przez co całość, zamiast smażyć, będzie się gotować.

Ryba w tempurze

Wśród pomysłów na tempurę nie może zabraknąć ryb. Kawałki łososia, dorsza, mintaja, soli czy tuńczyka doskonale smakują z dodatkiem chrupiącego ciasta. Czas obróbki termicznej ryb jest krótki, dlatego należy unikać ich długiego smażenia w tempurze – 3-4 minuty wystarczą w zupełności. Jeśli kawałki ryby będą nieduże, czas smażenia można skrócić do 2-3 minut.

Mimo że tempura nie jest popularna w polskiej kuchni, warto od czasu do czasu urozmaicić swoje menu i zdecydować się na ten rodzaj obróbki termicznej. Z pewnością wniesie do kuchni nowe smaki, które zostaną z nami na dłużej.