Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje

Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak zaplanować przestrzeń?
  2. Niezbędne wyposażenie
  3. Jaki stół do jadalni?
  4. Wyspa kuchenna
  5. Dekoracje kuchni z jadalnią

Kuchnia z jadalnią to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w polskich mieszkaniach i domach. Jak zatem zaaranżować wnętrze 2 w 1, by robiło wrażenie, było funkcjonalne, przytulne? Mamy na to kilka sprawdzonych patentów!

Jak zaplanować przestrzeń?

Planowanie kuchni z jadalnią to prawdziwa sztuka kompromisu. Trzeba bowiem stworzyć wygodną strefę kuchenną oraz jadalną i do każdego z tych miejsc zapewnić łatwy dostęp. Z myślą o ergonomii – czyli wygodzie gości i domowników – zadbaj o odpowiednie odległości między stołem a meblami kuchennymi lub wyspą. Tak, byś mógł komfortowo wysuwać krzesła i swobodnie przechodzić.

Ważne jest zachowanie zasad trójkąta roboczego, czyli odpowiedniego usytuowania względem siebie lodówki, zlewozmywaka oraz piekarnika. Podczas gotowania poruszamy się głównie między tymi elementami wyposażenia kuchni, dlatego muszą być w wygodnych odległościach. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń?”. Pamiętaj też o tym, by właściwie rozmieścić akcesoria w szafkach – te używane na co dzień ułóż w najbardziej dostępnych miejscach.

Aranżacja jadalni stawia nas przed wieloma dylematami: kuchnia zamknięta z jadalnią, a może kuchnia otwarta na salon i jadalnię. Jeśli cenisz sobie swobodę i nie lubisz dzielić różnych przestrzeni, kuchnia otwarta na salon i jadalnię to idealny pomysł dla Ciebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz ustawić stół między kuchnią a salonem i zapewnić łatwy dostęp z każdej strony. To świetny pomysł dla osób, które uwielbiają wspólne gotowanie z rodziną lub przyjaciółmi. Pamiętaj, by zapewnić Twojej jadalni z kuchnią otwartą właściwą wentylację, by intensywny zapach nie rozprzestrzeniał się na całe wnętrze. Podczas planowania tego typu przestrzeni, zadbaj zarówno o właściwy rozkład mebli, jak też o odpowiedni dobór materiałów, pozwalających na łatwe utrzymanie czystości. W kuchni otwartej sprawdzą się zabudowane szafki, płytki nad blatem roboczym oraz gładkie fronty – są łatwiejsze do wyczyszczenia niż elementy frezowane.

Aranżacja jadalni z kuchnią zamkniętą to duże wyzwanie, ale też spore możliwości aranżacyjne blatów, szafek oraz półek. Pamiętajmy, że kuchnia zamknięta z jadalnią wymaga większej powierzchni niż kuchnia otwarta, by wyglądała przestronnie. Jeśli nasza jadalnia z kuchnią jest niewielka, za stół niech posłuży nam przedłużony i nieco podwyższony blat roboczy.

Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje – zdjęcie 1

Niezbędne wyposażenie

Co zrobić, by przebywanie w kuchni, gotowanie, a nawet sprzątanie było przyjemnością? Należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Zacznij od szafek. Jeśli cenisz porządek i szkoda Ci czasu na nieustanne sprzątanie, zrezygnuj z pomysłu na otwarte witryny. Kuchnia z jadalnią pięknie prezentuje się z tego typu meblami, ale jest niepraktyczna. Lepszym rozwiązaniem są zamknięte szafki, w których z łatwością utrzymasz porządek i zmieścisz więcej potrzebnych akcesoriów. Znacznie więcej cennych porad na temat utrzymania porządku w kuchni znajdziesz w artykule Doroty Szelągowskiej pt. „Przechowywanie i organizacja w kuchni”.

Jesteś przekonany, że kuchnia z jadalnią nie może obejść się też bez zmywarki, ale masz za mało powierzchni na ten sprzęt? Z pomocą przyjdą Ci kompaktowe zmywarki Bosch, które są wydajne i ekologiczne. Możesz też wybrać zmywarkę wolnostojącą lub do zabudowy, ale o mniejszej szerokości, czyli wersję 45 cm zamiast 60 cm. Myślisz „dobra zmywarka”, mówisz „ekonomiczna i przyjazna środowisku”. Postaw więc na modele zmywarek Bosch z technologią ActiveWater, która pozwala na maksymalną wydajność oraz znaczącą oszczędność wody, cały czas zachowując najwyższy poziom czyszczenia naczyń.

Bardzo ważnym elementem w kuchni otwartej na salon jest okap kuchenny, który pochłonie zbyt intensywne zapachy. Sprzęt ten powinien być zarówno wydajny i cichy, jak również estetyczny – pasujący do wnętrza kuchni, jadalni oraz salonu. Dobrym rozwiązaniem jest jeden z okapów szufladowych marki Bosch, który można umieścić w jednolitej zabudowie.

Aranżacja kuchni z jadalnią, to też wybór odpowiedniego oświetlenia. Oprócz centralnego światła, zadbaj o doświetlenie blatów roboczych i stołu – nad nim sprawdzą się wiszące lampy.

Jaki stół do jadalni?

Niezależnie od tego, na jaki stół się zdecydujesz: prostokątny, kwadratowy, okrągły czy owalny, zadbaj o to, by był proporcjonalny do wielkości kuchni z jadalnią. Stół powinien być także na tyle duży, aby pozwalał na komfortowe korzystanie z niego. Tutaj z pomocą przychodzi matematyka. Minimalna przestrzeń dla jednej osoby przy stole, wynosi 60 x 40 cm (szerokość ramion człowiek x głębokość stołu). Jeśli planujesz zakup stołu, przy którym goście będą siedzieć naprzeciwko siebie, to do głębokości (szerokości) stołu dolicz miejsce na naczynia, na których będą serwowane potrawy.

Właściwe wymiary dla stołu prostokątnego:

– Dla czterech osób – 90 cm szerokość x 120 cm długość,

– Dla sześciu osób – 90 cm szerokość x 140 cm długość (przy kolejnych stanowiskach dodajemy po 50-55 cm).

Wymiary dla stołu okrągłego:

– Dla czterech osób – średnica 90 cm,

– Dla sześciu osób – średnica 120 cm.

Standardowa wysokość to 74 cm.

Przy urządzaniu przestrzeni jadalni, pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległości od krawędzi mebla na zewnątrz. Optymalną wygodę zapewni 75 cm wolnej przestrzeni. Jeśli zależy Ci na swobodnym przejściu w obrębie stołu, musisz zachować ok. 120 cm.

Aranżacja kuchni z jadalnią i dobór stołu, to nie tylko liczby i rozmiary. Ważny jest także materiał, z jakiego będzie wykonany nasz wymarzony mebel. Coraz częściej wraca się do sprawdzonych rozwiązań, jak klasyczny, drewniany stół w kolorze naturalnego drewna lub malowany na biało. Obecnie modne są też stoły z metalu i starego drewna. Pasują one zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych kuchni z jadalnią.

Kuchnia połączona z jadalnią wymaga odpowiedniego doświetlenia stołu. Jeśli jest on niewielki, wystarczy jedna lampa wisząca. Przy długim stole sprawdzą się natomiast dwa punkty świetlne.

Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje – zdjęcie 2

Wyspa kuchenna

Czy kuchnia z jadalnią może obyć się bez tradycyjnego stołu? Oczywiście, że tak! Z pomocą przychodzi w takim przypadku wyspa kuchenna, która może pełnić funkcję zarówno blatu roboczego, jak i stołu. To dobre rozwiązanie do przestrzeni otwartych – wyspa będzie tworzyć naturalną granicę między kuchnią z jadalnią a salonem. Wyspa w formie stołu nie sprawdzi się natomiast w małej, zamkniętej kuchni, gdyż jej masywna konstrukcja może przytłoczyć przestrzeń. Warto też podkreślić, że to rozwiązanie może zastąpić stół, ale tylko dla kilku osób. Jeśli jesteś więc zwolennikiem dużych, rodzinnych imprez, ta opcja zdecydowania odpada.

O czym należy pamiętać, decydując się na wyspę kuchenną w formie stołu? Po pierwsze, by była wykonana z trwałego i estetycznego materiału. Jako blat w tym przypadku sprawdzi się drewno naturalne lub też płyty laminowane w kolorze drewnopodobnym – te materiały pozwolą na zachowanie klimatu tradycyjnego stołu. Wybierając blat drewniany, pamiętaj o następujących zasadach jego pielęgnacji:

·         Zabezpiecz na start – przed pierwszym użyciem zaimpregnuj blat poprzez lakierowanie lub olejowanie.

·         Pamiętaj o profilaktyce – dbaj o swój drewniany blat poprzez stosowanie podkładek pod gorące naczynia oraz desek do krojenia.

·         Pielęgnuj – aby utrzymać drewniany blat w czystości, wycieraj go na co dzień dobrze odciśniętą, bawełnianą szmatką, a następnie dokładnie go wysusz.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Do wyspy kuchennej dobierz hokery, czyli podwyższone stołki barowe. Na rynku dostępne są zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne modele. Jeśli hokery mają pełnić funkcję krzeseł, na których będziemy siedzieć dłużej, najlepiej wybrać modele z czterema nogami i wygodnym oparciem."]

Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje – zdjęcie 3

Wyspa w formie stołu w kuchni z jadalnią wymaga przemyślanego oświetlenia. Trzeba zadbać zarówno o jasne światło, ułatwiające przyrządzanie posiłków, jak też bardziej klimatyczne np. na wieczorne spotkania z przyjaciółmi. ️Jak to połączyć? Postaw na standardowe lampy wiszące oraz dodatkowo punkty świetlne umieszczone w podwieszanym suficie, lampy ścienne w postaci kinkietów, reflektorów czy designerskich spotów.

Dekoracje kuchni z jadalnią

W aranżacji jadalni z kuchnią ważne są klimatyczne dodatki, które mają ogromny wpływ na całościowy efekt wizualny. Pomieszczenie w stylu skandynawskim, gdzie królują biele i beże, ożyw kolorowymi detalami. Wybierz podkładki pod talerze, serwety oraz obrusy z oryginalnymi i zaskakującymi motywami. Możesz postawić na wzory przedstawiające Twoją pasję lub elementy regionalne, np. piękne motywy ludowe. Lubisz oryginalne rozwiązania? Przy jadalnianym stole zestaw krzesła o różnych stylach. W ten sposób każdy z Twoich bliskich znajdzie tutaj wyjątkowe miejsce tylko dla siebie.

Dzięki odpowiednim dekoracjom, możesz podnieść też komfort użytkowania tej przestrzeni – przykładem są wygodne poduszki na krzesła. Pozwól, by w Twojej kuchni z jadalnią natura rozgościła się na dobre. Na stole umieść piękne kwiaty w wazonie oraz owoce w wiklinowych koszykach. Na parapecie natomiast całoroczne rośliny doniczkowe.

Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje – zdjęcie 4

W jadalni z kuchnią spędzamy bardzo dużo czasu. Tutaj przyrządzamy posiłki, jemy, rozmawiamy, świętujemy, a nawet pracujemy. Poprzez właściwie dobrane i oryginalne detale zbuduj wyjątkowy klimat. Stwórz najbardziej przytulne i komfortowe miejsce w Twoim domu dla każdego członka rodziny oraz gości.