Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń?

Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Od czego zacząć planowanie?
  2. Jasne kolory i drewno
  3. Uniwersalne i ponadczasowe meble
  4. Dobre oświetlenie
  5. Dodatki i dekoracje

Przytulna kuchnia jest marzeniem niemal każdego, kto urządza swoje cztery kąty. Badania pokazują, że prawie 90% Polaków uważa ją za najważniejsze pomieszczenie w domu. Co zrobić, by była funkcjonalna i podobała się wszystkim domownikom? Przedstawiamy garść praktycznych porad oraz inspiracji. Spraw, by Twoja przytulna kuchnia była prawdziwym sercem domu!

Od czego zacząć planowanie?

Kuchnia marzeń powinna być praktyczna i piękna. Zacznij więc od podstawowych spraw, takich jak określenie budżetu. Na dobry początek skup się na meblach. Pamiętaj, że cena zabudowy do kuchni będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujesz się na gotowe rozwiązania dostępne w sklepach meblowych czy kuchnię na wymiar, zamówioną u stolarza. Korzystanie z gotowych segmentów kuchennych to tańsza opcja, jednak niekoniecznie sprawdzi się w czasie urządzania małych kuchni, które często wymagają dedykowanych rozwiązań. Decydując się na urządzenie kuchni na wymiar, zyskujemy wsparcie doświadczonego fachowca, ale za tym tez idzie cena. Osoba, której zlecisz wykonanie Twojej kuchni marzeń, zajmie się pomiarem, doradzi przy wyborze materiałów i technologii.

Następnym ważnym elementem przy planowaniu budżetu, jest wykończenie podłóg oraz ścian. Pamiętaj, że płytki lub panele to tańsze rozwiązanie niż parkiet drewniany. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz też zrezygnować z umieszczania płytek ceramicznych na całej powierzchni ścian. Postaw tylko na miejsca narażone na zabrudzenia, np. nad blatami roboczymi czy zlewozmywakiem.

Kolejny krok to wybór stylu wnętrza kuchni. Oto najpopularniejsze z nich:

– Skandynawski – królują w nim białe meble, zestawione z naturalnym drewnem.

– Retro – elementy vintage można zastosować w całej kuchni (podłogi, meble) lub uchwycić je jedynie w dodatkach.

– Nowoczesny – charakteryzują go gładkie meble, zabudowa słupkowa, brak widocznych uchwytów oraz dekoracji.

– Dekoracyjny – w tym stylu dominują fronty z ozdobnymi elementami, przeszklone szafy, kontrastujący blat.

Niezależnie od tego, na jaki styl kuchni się zdecydujesz, pamiętaj, by odpowiednio zmierzyć pomieszczenie: długości i wysokości ścian, lokalizacja okien i drzwi, wysokość, na której znajduje się dolna krawędź okna. Nie zapomnij też o pomiarze stałych punktów, takich jak rurki czy grzejniki. Jest to istotne, by odpowiednio zaplanować poszczególne elementy wyposażenia. Wszystkie sprzęty w kuchni trzeba usytuować w ramach tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołkami są lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza. Oto odległości, o których należy pamiętać:

  • 120-210 cm – między lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-210 – między zlewozmywakiem a kuchenką,
  • 120-270 – między lodówką a kuchenką.

To bardzo funkcjonalny układ sprzętów, pozwalający na szybkie przyrządzanie posiłków. W dobrze zaprojektowanej przytulnej kuchni, musi znaleźć się też wymarzony sprzęt AGD. Pamiętaj, że dysponując małą kuchnią, nie musisz rezygnować z funkcjonalnych i nowoczesnych urządzeń. Wystarczy, że postawisz na ich mniejszą wersję, np. kompaktowy piekarnik parowy Bosch, który m.in. wyręczy Cię w sprzątaniu, ponieważ dzięki specjalnej powłoce EcoClean Direct, absorbującej tłuszcz, automatycznie się oczyszcza.

By urządzenie kuchni było prawdziwą przyjemnością, szukaj inspiracji w swoim otoczeniu. Podoba Ci się ściana pomalowana farbą tablicową w kuchni przyjaciół? Zrealizuj ten pomysł u siebie. W lokalnej kawiarni znajdują się designerskie krzesła, które pasują do Twojej wizji kuchni marzeń? Zapytaj o ich model i dostępność.

Jasne kolory i drewno

Przytulna kuchnia jest sercem domu, a piękny i trwały blat jej najważniejszym elementem. Drewniane blaty sprawdzą się w każdej stylistyce: od skandynawskiej po minimalistyczną. Tylko zaimpregnowany blat nadaje się do użytku w kuchni, dlatego podpowiadamy, jak go właściwie zabezpieczyć:

  1. Wybierz odpowiedni olej, np. olej lniany do drewna.
  2. Wyczyść oraz wyszlifuj blat papierem ściernym wzdłuż usłojenia.
  3. Odkurz powierzchnię, a następnie oczyść wilgotną, dobrze wyciśniętą szmatką.
  4. Wysusz blat.
  5. Zaimpregnuj powierzchnię olejem, używając płaskiego, szerokiego pędzla. Zastosuj się do porad umieszczonych na opakowaniu wybranego preparatu.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię z drewnianymi blatami, to pamiętaj, że idealnie pasują do nich białe meble. Kojarzą się z nowoczesnością, ale też czystością i przestronnością. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „kuchnia aranżacje zdjęcia”, przekonasz się, że jest więcej niż sto sposobów na kuchnię z białymi frontami: stylizowanymi, na wysoki połysk, matowymi. Nie wierz tym, którzy mówią, że trudno poradzić sobie z czystością białych frontów. Plamy usuniesz z łatwością, bez konieczności stosowania specjalistycznych środków.

Sprawdź także, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym

Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń - zdjęcie 1

Urządzamy kuchnię, więc nie możemy zapomnieć o doborze odpowiedniego koloru ścian. Jasne barwy, np. białe i beżowe, doskonale sprawdzą się w każdej tego typu przestrzeni. Optycznie powiększą mniejsze wnętrza i pięknie współgrać będą z rozmaitymi stylami mebli. Wybierając farby do kuchni, postaw na te, które da się łatwo wyczyścić w przypadku zabrudzeń. Pomysł na inne nietypowe ściany w kuchni znajdziesz w artykule „Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje”.

W miejscach szczególnie narażonych na zanieczyszczenie podczas pracy w kuchni, można zastosować mozaikę z płytek. To świetny sposób, by zabezpieczyć ściany, ale też oryginalnie je ozdobić.

Uniwersalne i ponadczasowe meble

Kuchnia marzeń musi mieć też praktyczną przestrzeń roboczą, harmonijnie wkomponowaną w całość. Dobrym rozwiązaniem w jest zabudowa sprzętu AGD, dzięki której ujednolicisz przestrzeń. To uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i tych otwartych na salon. Kuchnia z zabudowanym sprzętem jest „bezpieczniejsza” w aranżacji. Łatwiej także utrzymać w niej porządek. Pamiętaj, by do zabudowy wybierać specjalny sprzęt, przeznaczony do tego celu.

Warto postawić na nowe modele urządzeń, które służyć będą nam przez lata. Idealnym przykładem sprzętu pod zabudowę są zmywarki Bosch z Serie 8 PerfectDry. Posiadają one szereg udogodnień, takich jak cichy i oszczędny silnik EcoSilence, technologię ActiveWater dbającą o minimalizowanie zużycia wody, a także wiele zabezpieczeń m.in. przed zalaniem (AquaStop), który mógłby trwale uszkodzić naszą kuchnię marzeń. Dodatkowo to zmywarka dla wszystkich, którzy uwielbiają biesiadowanie połączone z przygotowaniem posiłków. Dzięki systemowi koszy VarioFlex Pro z szufladą Vario 3 oraz stojakowi do mycia wysokich kieliszków, z łatwością załadujesz każdy rodzaj naczyń. A czas, który kiedyś musiałeś przeznaczyć na ręczne zmywanie, poświęcisz na rozmowy z bliskimi.

Jeśli mówiąc „przytulna kuchnia”, masz na myśli piec kaflowy z dawnych lat, umieść go w towarzystwie retro piekarnika. Aby utrzymać styl vintage, zadbaj o szafki ze stylowymi, mosiężnymi gałkami, które warto co jakiś czas czyścić domowym preparatem. Oto sprawdzony przepis:

  • 2/3 szklanki białego octu winnego,
  • 2/3 szklanki mąki jęczmiennej,
  • ½ szklanki soli.

Wymieszaj wszystkie elementy, aż do uzyskania gęstej i lepkiej masy, a następnie zanurz w niej mosiężne elementy i zostaw je na całą noc. Kolejny etap to oczyszczenie elementów pod bieżącą wodą oraz polerowanie bawełnianą ściereczką.

Uzupełnieniem takiej retro konwencji będą przeszklone górne szafki, które sprawią, że Twoja kuchnia nabierze eleganckiego charakteru, a Ty zyskasz dodatkową przestrzeń na naczynia.

Kiedy myślimy o tym, jak urządzić kuchnię, często w wyobraźni pojawia się drewniany stół, przy którym słychać gwar rozmów i śmiechy. Bo przytulna kuchnia nie może obejść się bez wyjątkowego stołu, dopasowanego do rozmiaru pomieszczenia. Możesz dobrać do niego krzesła z jednego wzoru lub też zabawić się konwencją i dla każdego domownika wybrać inny styl.

Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń - zdjęcie 2

Pamiętaj, by odpowiednio dbać o drewniany stół:

  • Na co dzień przecieraj go wilgotną ściereczką, a następnie do sucha.
  • Używaj podkładek pod gorące naczynia.
  • Raz na jakiś czas poddaj go olejowaniu lub lakierowaniu – w zależności od rodzaju wykończenia stołu.

Dobre oświetlenie

Nie zapomnij o tym, że wnętrza kuchni powinny być dobrze oświetlone. Specjaliści twierdzą, że przy dużej przestrzeni warto zadbać o trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, zadaniowe (oświetlające blat roboczy lub stół) oraz dekoracyjne. Przytulna kuchnia i lampy sufitowe z abażurami to strzał w dziesiątkę: mogą posłużyć Ci jako oświetlenie centralne. W sklepach znajdziesz mnóstwo tego typu rozwiązań: od eleganckich i klasycznych, po abażury z nadrukami tematycznymi.

W przypadku doświetlenia stołu, zasady są jasne: jeśli jest on niewielki, wystarczy jeden żyrandol z kloszem w centralnym punkcie. Nad dużym stołem powinny znaleźć się natomiast dwie wiszące lampy.

Urządzamy kuchnię piękną, ale też bezpieczną. Dlatego zadbaj o to, by odpowiednio doświetlony był także blat roboczy. W tym przypadku doskonale sprawdzi się oświetlenie podszafkowe w formie lamp halogenowych lub taśmy LED. Na koniec pomyśl też o typie światła: zimne czy ciepłe? Jeśli ma to być przytulna kuchnia, to jednogłośnie wygrywa ciepłe światło, które uspokaja i relaksuje.

Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń - zdjęcie 3

Dodatki i dekoracje

Aby Twoja kuchnia marzeń nabrała wyjątkowego charakteru, zadbaj o urocze dodatki i dekoracje: od kwiatów, aż po piękne zasłony. Przytulna kuchnia to raj dla miłośników zieleni. W tej przestrzeni sprawdzą się kwiaty cięte, zioła oraz rośliny doniczkowe. Postaw na skrzydłokwiat oraz paprotkę, bo to gatunki łatwe w pielęgnacji, a dodatkowo oczyszczające powietrze. Dzięki nim nie tylko ozdobisz przytulną kuchnię, ale zadbasz też o jakość powietrza.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jak dostarczyć jeszcze więcej naturalnego ciepła do Twojej kuchni marzeń? Dobierz odpowiednie zasłony i firanki. W przytulnej kuchni sprawdzą się kwiatowe wzory. Pamiętaj jednak, by wybierać stonowane kolory, które nie przytłoczą aranżacji całego wnętrza."]

Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń - zdjęcie 4

Choć drewniany stół nie potrzebuje dekoracji, to dodatki – takie jak podkładki i podstawki kuchenne – sprawią, że dłużej zachowa swój naturalny kolor. Pomyśl też o poduszkach na krzesła, by biesiadowanie przy wspólnym stole było jeszcze przyjemniejsze. W wystroju przytulnej kuchni nie może zabraknąć zegara, który będzie dekoracją, ale też pomoże zarządzać czasem w trakcie gotowania. Wnętrza kuchni marzeń dopełnią wiszące półki na kubki, stylowy chlebak, drewniane łyżki, bambusowe deski oraz lniane ściereczki.

Przytulną kuchnię może urządzić każdy, niezależnie od tego, jakim budżetem dysponuje. Bo klimat i charakter wnętrz tworzymy dzięki pomysłowym rozwiązaniom, dobrze dobranym dodatkom i bezcennej pomocy bliskich. Na pewno też zgodzisz się z nami, że magiczną atmosferę buduje wyjątkowy gospodarz.