Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Antyki w domu – meble, dodatki, ozdoby

Antyki w domu – meble, dodatki, ozdoby
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Marzysz o biurku w stylu art déco lub meblach secesyjnych, ale boisz się, że nie będą pasować do nowoczesnego stylu Twojego mieszkania? Antyki w domu to dobry pomysł pod warunkiem, że nie stworzysz w nim iście muzealnej wystawy. Sprawdź, jak wybrać meble z bezpiecznego źródła i co zrobić, by pięknie wyglądały przez kolejne lata.

Antyki meble – co to takiego?

Jest kilka definicji mebli antyków. Jedni uważają, że tylko oryginalne przedmioty z epoki mogą zaliczać się do tego zaszczytnego miana, inni twierdzą, że już stuletnia szafa jest antykiem. Są też tacy, którzy za graniczną datę przyjmują zakończenie II wojny światowej. Niezależnie od tego, którą definicję przyjmiesz, pamiętaj, by nie pomylić mebli stylizowanych na antyki z oryginałami.

Najczęściej miłośnicy antyków stawiają na:

-    Meble secesyjne z przełomu XIX i XX wieku, które przykuwają wzrok roślinnymi i abstrakcyjnymi motywami.

-    Biedermeierowskie antyki wywodzące się ze stylu Biedermeier, który narodził się w Austrii w XIX wieku. Dziś chętnie wybierane przez projektantów wnętrz ze względu na prostą formę, oszczędne dekoracje i jasne kolory.

-    Modernistyczne meble art déco pochodzące z lat 20. i 30. XX wieku będące przeciwwagą do secesyjnych wzorów. Wyróżniają się geometrycznymi kształtami i symetrią. To meble funkcjonalne, ale też piękne: nierzadko ze lśniącymi złotymi lub srebrnymi dodatkami.

Meble antyki wykonane są z reguły z litego drewna. Ze względu na to, że były często dodatkowo pokryte politurą lub woskiem, mają mniejszą odporność na wilgoć niż nowoczesne meble drewniane. Aby długo Ci służyły, zadbaj o stałą temperaturę i odpowiednią wilgotność pomieszczenia. Uważaj też na to, by nie uszkodzić delikatnych zdobień.

Meble stylizowane na antyki – klasa czy kicz?

Odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna; wszystko zależy od tego, z czym je połączysz. Ale zacznijmy od początku. Meble stylizowane na antyki są tak zmodyfikowane, by przypominały wybrane wzory z dawnej epoki, np. komody w stylu ludwikowskim. Najczęściej wykonane są z drewna, a dodatkowo mają laminowane blaty. Bardzo łatwo odróżnić je od antyków, gdyż są to meble w idealnym stanie, bez zadrapań, przetarć i innych śladów użytkowania.

Kochasz francuską elegancję i marzysz o meblach w stylu Ludwika, ale nie możesz sobie pozwolić finansowo na oryginalne antyki? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrał tańszą alternatywę, czyli meble stylizowane. Komoda w stylu ludwikowskim pięknie prezentować się będzie w nowoczesnym przedpokoju utrzymanym w ciemnej kolorystyce.

Wskazówka: Meble stylizowane na antyki sprawdzają się w eklektycznych wnętrzach. Pamiętaj jednak, by nie dopuścić do chaosu. Warto podejrzeć przykłady tego typu aranżacji w internecie i poszukać inspiracji.

Antyki w domu - zdjęcie 1

Meble antyki do salonu

Kiedy myślisz „antyki w domu”, od razu nasuwa Ci się salon jako idealne miejsce na takie meble? To dobry trop! Oto kilka podpowiedzi naszych ekspertów, które przydadzą Ci się podczas aranżacji pokoju dziennego.

·        Oryginalny vintage. W tego typu wnętrzach stawia się na akcenty w starym stylu, np. meble antyki do salonu, żyrandole, lustra. Na popularnych aukcjach internetowych znajdziesz np. komodę antyk w stylu art déco z 1930 roku w kolorze orzecha z delikatnymi zdobieniami. Będzie to unikatowy dodatek do każdego wnętrza w zupełnie starym stylu.

·        Elegancki industrial. Surowe przestrzenie też lubią antyki. Z pewnością uda Ci się gdzieś wyszperać secesyjny kredens na kabriolowych nóżkach w kolorze ciemnego orzecha. Taki mebel pięknie prezentować się będzie na tle ściany z pomarańczowej, nieco podniszczonej cegły.

·        Praktyczna nowoczesność. W niewielkim nowoczesnym salonie otwartym na kuchnię i jadalnię sprawdzi się stół rozkładany okrągły typu „bocian”. Oryginalny model, np. powstały w epoce biedermeier, znajdziesz nawet na aukcjach internetowych. Choć to mebel antyczny, zadziwia swoją kompaktową budową. Złożony może pełnić funkcję stolika salonowego, a rozłożony sprawdzi się podczas dużych rodzinnych uroczystości.

Zainspiruj się: Jakie meble do salonu?

Meble kuchenne antyk

Meble antyki nie nadają się do kuchni? To mit. Odpowiednio dobrane będą ozdobą kuchni w stylu country, vintage, prowansalskim, a nawet tych nowoczesnych i minimalistycznych.

Wskazówka: Antyki w kuchni narażone są na działanie wilgoci, pary wodnej i wysokich temperatur, dlatego odpowiednio je zabezpiecz, np. za pomocą preparatu do woskowania. Raz do roku nie zapomnij o konserwacji.

W ciepłej przytulnej kuchni w stylu country sprawdzi się mebel nadgryziony zębem czasu np. przedwojenny kredens, a w minimalistycznych wnętrzach prosty kredens z lat 60. na skośnych nóżkach.

Świetnym pomysłem na stworzenie w kuchni magicznego klimatu z dawnych lat są krzesła antyki. Na targach staroci często dostępne są modele z początku XX wieku, np. dębowe krzesła o klasycznej linii, które będę pięknym kontrapunktem w nowoczesnej kuchni. W niewielkich artystycznych mieszkaniach w stylu boho sprawdzi się styl art déco, czyli okrągły stół z krzesłami tapicerowanymi.

To też Cię zainteresuje: Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu

Antyki nie muszą grać pierwszych skrzypiec w Twoich wnętrzach. To tak jak piękna broszka po babci przypięta do nowoczesnej eleganckiej bluzki – jest oryginalnym akcentem, który wyróżni Twoją stylizację spośród innych podobnych, nadając jej sznytu unikatowości.

Wskazówka: W nowoczesnym salonie zastosuj jeden wybrany mebel antyk, a nie przytłoczysz wnętrza. Tego typu rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach w bloku. 

Przeczytaj: Nowoczesny salon – jak go urządzić i pomalować?

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami

Chcesz kupić piękną komodę antyczną, którą widziałeś na aukcji internetowej, ale nie masz pojęcia, jak ją dopasować do nowoczesnego salonu? Oto kilka wskazówek, które przydadzą Cię się podczas aranżacji wnętrza z (antycznym) pazurem.

-    Wybierz motyw przewodni (np. wzór i kolor) i do niego dopasuj poszczególne elementy wyposażenia, również meble antyki. 

-    Antyczny mebel może posłużyć też do wydzielenia wnętrz, np. antyczne biurko w kąciku do pracy zaaranżowanym w salonie.

-    Aby uniknąć kiczu i chaosu nigdy nie łącz mebli stylizowanych na antyki z oryginalnymi modelami.

-    Wybierz maksymalnie 3 antyki.

-    Zastosuj kontrasty, np. antyczny stół i nowoczesne krzesła.

Wskazówka: Do mieszkań w starych kamienicach pasują meble art déco lub art nouveau.

Antyki w domu - zdjęcie 2

Odnawianie mebli

Antyki to meble, które możesz kupić w internecie lub na pchlim targu. Często jednak są w złym stanie. Wówczas wymagają renowacji, czyli odświeżenia podniszczonych fragmentów, np. uszkodzeń powstałych ze względu na wilgoć, transport, sposób przechowywania.

Pamiętaj, że renowacja antyku to nie to samo co odnowienie zwykłego mebla. Ten proces wymaga znajomości tradycyjnych technik stolarskich i lakierniczych, ale też wiedzy historycznej o danym modelu oraz odpowiednich narzędzi. Jeśli mebel, który chcesz odświeżyć ma dla Ciebie duże znaczenie sentymentalne lub jest bardzo cenny, skorzystaj z pomocy firm lub osób zajmujących się profesjonalną renowacją. Choć tego typu usługa jest kosztowna, pamiętaj, że odnowienie starego mebla może być inwestycją.

Jako właściciel cennego mebla antycznego musisz zadbać o jego odpowiednią pielęgnację i ochronę:

-    regularnie ścieraj zalegający kurz miękką ściereczką,

-    poleruj mebel dwa razy do roku pastą z wosku pszczelego,

-    nie stosuj płynów w sprayu, gdyż zawarty w nich silikon może podniszczyć delikatną powłokę meble,

-    zadbaj o to, by mebel nie był narażony na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych.

Przeczytaj: Jak utrzymać porządek w domu?

Jak już wspominaliśmy, antyk w nowoczesnym wnętrzu jest jak ozdobna babcina broszka przy eleganckiej bluzce – wyróżni ją spośród innych typowych stylizacji. Warto zdecydować się na taki unikatowy dodatek, bo pięknie urządzone mieszkanie to Twoja broszka.