Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?

Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
  1. Od czego zacząć projektowanie kuchni?
  2. Wybór AGD
  3. Jakie oświetlenie do kuchni?
  4. Dodatki i dekoracje do kuchni

Projektowanie kuchni to proces wieloetapowy. Oprócz prac czysto remontowych, trzeba uwzględnić dobór i rozplanowanie mebli, sprzętów AGD, oświetlenia oraz dekoracyjnych dodatków. Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać?

Od czego zacząć projektowanie kuchni?

Efekty będą najlepsze, jeśli przygotujesz projekt kuchni na etapie budowy domu lub prac wykończeniowych. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych błędów, np. utrudnionego dostępu do przyłączy wodno-kanalizacyjnych czy źle rozplanowanych gniazdek.

Dokładne pomiary pomieszczenia

Zacznij od wykonania szczegółowych pomiarów pomieszczenia, które planujesz przeznaczyć na kuchnię. Możesz przeprowadzić je samodzielnie lub z pomocą fachowca. Koniecznie weź pod uwagę umiejscowienie takich elementów jak grzejniki, rury i gniazdka elektryczne. Pomiary są także bardzo ważne w kontekście późniejszego wyboru sprzętów AGD – to na ich podstawie będziesz decydować o wyposażeniu swojej kuchni. AGD wolnostojące czy zabudowane? Jakiego rodzaju okap będzie najlepszy? Na te i wiele innych sprzętowych pytań odpowiedzą dokładne pomiary pomieszczenia.

Wybór stylistyki wnętrza – przeglądanie inspiracji

Wystrój wnętrza powinien być spójny i przemyślany. Zanim zlecisz wykonanie projektu lub zaczniesz planować kuchnię na własną rękę, zdecyduj, w jakim stylu będzie utrzymana aranżacja. Szukaj inspiracji w internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych (Pinterest, Instagram), w książkach, filmach i magazynach wnętrzarskich.

Sprawdź nasze pomysły na kuchnię w stylu rustykalnym

Wybór kolorów i materiałów

Zastanów się również, jakie kolory powinny dominować we wnętrzu. Wybór konkretnej palety ułatwi późniejszy dobór materiałów na blat, podłogę czy meble.

[photo id="31"]

Wykorzystanie walorów pomieszczenia (np. okna, powierzchni)

Planując wystrój kuchni, zadbaj o wykorzystanie wszystkich walorów pomieszczenia (np. wysokiego sufitu i atrakcyjnego umiejscowienia okien). Przykładowo, jeśli wnętrze jest przestronne, wprowadź do niego kuchenną wyspę, wysokie ściany zabuduj natomiast pojemnymi szafkami.

Wykorzystanie internetowych planerów kuchennych

Jeśli czujesz się na siłach, użyj jednego z internetowych planerów kuchennych. Z pomocą tego typu narzędzia przygotujesz wstępną wizualizację wymarzonej kuchni i łatwiej podejmiesz kluczowe decyzje.

Odpowiednie meble

Dobór mebli do kuchni to spore wyzwanie. Na rynku dostępne są m.in. gotowe zestawy kuchenne, które zawierają najważniejsze elementy wyposażenia. Zakup jednego z nich jest wprawdzie rozwiązaniem wygodnym, ale znacząco ogranicza swobodę aranżacyjną. Jeśli chcesz stworzyć kuchnię dopasowaną do własnych potrzeb, zleć wykonanie zabudowy na wymiar lub sięgnij po meble modułowe, które można dobierać i łączyć w dowolny sposób.

Zabudowa AGD

Zakup sprzętu AGD pod zabudowę należy zaplanować z wyprzedzeniem, na etapie projektowania kuchni. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenia będą współgrać z zabudową meblową – zarówno pod względem stylistyki, koloru, jak i wymiarów. Szeroki wybór sprzętów AGD do zabudowy znajdziesz m.in. na stronie marki Bosch. W jej ofercie dostępne są urządzanie pełnowymiarowe, przeznaczone do dużych kuchni oraz sprzęty kompaktowe – stworzone z myślą o niewielkich powierzchniach.

Planując zabudowę AGD, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • jaki jest Twój układ kuchni?
  • ile będzie w niej miejsca na urządzenia AGD?
  • które z nich są naprawdę niezbędne?
  • czy zachowany został ciąg produkcyjny w kuchni?

Pamiętaj, że ustawianie sprzętu AGD również ma swoje zasady. Piekarnik nie powinien być zabudowany obok chłodziarki, płyta elektryczna lub gazowa nie powinny znajdować się nad zmywarką, a najbardziej ergonomiczne miejsce na piekarnik to od wysokości blatu w górę.

 

 

Stół, blat, wyspa kuchenna

W kuchni nie może zabraknąć wygodnego blatu do pracy. Jakiego materiału użyć do jego wykonania? Blaty z drewna są ładne i przyjemne w dotyku, ale wyjątkowo trudne w utrzymaniu. Łatwo je zabrudzić i zarysować. Znacznie lepiej sprawdzają się blaty z konglomeratu, kompozytu lub kamienia – są jednak stosunkowo drogie, a ich nowoczesny wygląd nie każdemu przypadnie do gustu. Popularne i tanie rozwiązanie stanowią blaty laminowane, zwłaszcza w wydaniu drewnopodobnym.

Wybierając kuchenny stół, trzeba wziąć pod uwagę liczbę domowników, a także wielkość i układ pomieszczenia. W małych wnętrzach świetnie sprawdzą się modele składane, chowane przy ścianie lub w zabudowie meblowej. Jeśli pozwala na to metraż, można całkowicie zrezygnować ze stołu i zastąpić go wyspą kuchenną.

Szafki i fronty kuchenne

O wyglądzie kuchni decydują przede wszystkim dwa elementy: stylistyka i kolor szafek. Modne są gładkie, matowe fronty – zarówno w jasnych, jak i ciemnych barwach. Ciekawy efekt uzyskasz, zestawiając ze sobą dwa kolory (np. ciemny dół oraz jasną górę).

Półki i szuflady

W kuchni nie może zabraknąć odpowiednio rozmieszczonych półek i szuflad, w których przechowasz naczynia, niezbędne sprzęty czy akcesoria. Dla większego komfortu zainwestuj w szuflady na prowadnicach z funkcją pełnego wysuwu.

Zlew i bateria do kuchni

Wybierając zlew i baterię do kuchni, weź pod uwagę ich walory funkcjonalne. Czarny zlew i armatura wyglądają atrakcyjnie na zdjęciach, ale w praktyce mogą okazać się kłopotliwe (zwłaszcza pod kątem utrzymania czystości).

Wybór AGD

Jeśli wiesz już, jakie meble znajdą się w Twojej kuchni, najwyższa pora skompletować sprzęt AGD. Kieruj się nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami urządzeń, ich klasą energetyczną (im wyższa, tym mniej prądu będą zużywać) i dostępnymi funkcjami. W małych kuchniach warto ograniczyć liczbę sprzętów i zainwestować w kilka droższych, za to wielofunkcyjnych urządzeń, np. w piekarnik z funkcją mikrofali i parowaru (Serie | 8 ParaPlus marki Bosch) czy w robota kuchennego MUM.

[photo id="35"]

Zabudowany czy wolnostojący?

Wszystko zależy od tego, jaki moduł wybierzesz. Wolnostojące sprzęty AGD (np. lodówki i zmywarki) zapewniają dużą swobodę – można ustawić je w dowolnym miejscu i łatwo z czasem wymienić. Nie wszystkim odpowiada jednak ich jawna obecność. W kuchniach projektowanych na wymiar znacznie lepiej prezentują się urządzenia do zabudowy, ukryte za estetycznymi frontami.

Kuchnię można całkiem zabudować i wtedy widoczne będą tylko płyta i piekarnik. Jeśli wybierzesz chłodziarko-zamrażarkę z funkcją PerfectFit, to bez problemu znajdziesz dla niej miejsce w niszy szafkowej.

Spójny ze stylistyką

Producenci wyposażenia AGD zwracają coraz większą uwagę na atrakcyjny design oferowanych sprzętów. Urządzenia najnowszej generacji zachwycają prostą, nowoczesną formą oraz ciekawą kolorystyką. Doskonałym tego przykładem są produkty marki Bosch z serii 6 i 8 dostępne między innymi w trzech eleganckich kolorach: białym, czarnym i srebrnym.

Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna?

Kuchenka gazowa jest tania w eksploatacji, ale nieco kłopotliwa w utrzymaniu. To wina licznych zakamarków i wystających elementów (rusztów i palników), które z reguły trudno doczyścić. Dodatkowo przygotowanie dań na kuchence gazowej trwa dłużej. Płyta indukcyjna, chociaż kosztuje więcej, coraz częściej gości w polskich domach. Jest bowiem w pełni bezpieczna (trudniej się poparzyć i nie mam mowy o ulatnianiu się gazu) oraz szybsza niż gaz i wygodna w obsłudze. Niestety korzystanie z niej wymaga zastosowania specjalnych naczyń indukcyjnych. Najwolniejsza jest płyta elektryczna ceramiczna i jednocześnie zużywa najwięcej prądu. Dodatkowo łatwo się nią poparzyć, bo temperatura grzania długo się utrzymuje.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Projektując oświetlenie w kuchni, należy przestrzegać podziału na strefy. Każda z nich powinna być oświetlona w inny sposób, tak by zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki do wykonywania prac kuchennych.

Lampy stołowe

Nad stołem w kuchni znajdzie się miejsce dla jednej/dwóch (zależnie od rozmiaru stołu) lamp wiszących. Najlepiej sprawdzą się duże klosze, zamknięte od góry, które nie przepuszczają światła. Ażurowe lampy mogą razić w oczy podczas spożywania posiłku, dlatego, urządzając kącik jadalniany, lepiej ich unikać. Pamiętaj również, żeby zawiesić lampy na odpowiedniej wysokości – żarówki powinny znajdować się nad głowami siedzących przy stole osób, a nie na linii ich wzroku.

Oświetlenie podszafkowe

Do oświetlenia blatu wykorzystaj lampy podszafkowe: halogeny i listwy LED. Zadbaj o ich odpowiednie rozplanowanie, tak by równomiernie oświetlić całą strefę roboczą.

Lampy wiszące

W centralnym punkcie kuchni może zawisnąć duża lampa sufitowa. Jeśli wybierzesz atrakcyjną oprawę oświetleniową, na przykład designerski żyrandol, zyskasz nie tylko praktyczne źródło światła, ale przede wszystkim nietuzinkową dekorację.

Oświetlenie kuchni bez okna / z oknem

Oświetlenie w kuchni bez okna musi być zaplanowane ze szczególną starannością. Obok wymienionych wyżej źródeł światła, przydadzą się również regulowane kinkiety, reflektorki oraz oświetlenie punktowe w suficie.

Dodatki i dekoracje do kuchni

Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego koniecznie przemyć do wnętrza atrakcyjne dodatki i dekoracje kuchenne. Zadbaj, żeby pasowały do stylu aranżacji – w przeciwnym razie do pomieszczenia wkradnie się chaos.

Krzesła

Dobrze zaprojektowane krzesło to coś więcej niż zwykły mebel do siedzenia. Wystarczy rzucić okiem na propozycje kultowej fabryki Fameg, kolorowe krzesła-patyczaki czy modne krzesła tapicerowane. Koniecznie zaproś któreś z nich do swojej kuchni!

Tekstylia (zasłony, firany, ściereczki, poduszki na krzesła itp.)

Ładne, dobrze dobrane tekstylia ocieplą surową przestrzeń kuchni. Z ich pomocą wprowadzisz do wnętrza odrobinę koloru lub przemycisz ciekawy wzór. Unikaj jednak nadmiernej pstrokacizny!

Kwiaty

Rośliny wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie, poprawiają mikroklimat w mieszkaniu, a na dodatek pięknie wyglądają. Powinny więc zagościć w każdej kuchni, bez względu na styl wnętrza czy dominujące w nim kolory. Jakie kwiaty będą bezpiecznym wyborem? Świetnie sprawdzą się niewielkie sukulenty, kaktusy i wszelkie odmiany ziół, które możesz wykorzystać podczas gotowania.

Gadżety

Kolorowe kubki i pojemniki, dekoracyjna ceramika, oprawione w ramki plakaty i grafiki, różnorakie gadżety – te drobne przedmioty skutecznie urozmaicą wystrój kuchni. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru. Bardzo łatwo zagracić kuchnię niepotrzebnymi przedmiotami, które będą jedynie kurzyć się i zajmować miejsce na półce.

Data publikacji: 2019-01-22

Krok po kroku urządzamy kuchnię
i pralnię Mateusza Gesslera

1
Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?
Jak urządzić kuchnię, w której wszyscy będą spędzać czas z przyjemnością?
Zobacz Strzałka w prawo
2
Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać?
Zobacz Strzałka w prawo
3
Jaki piekarnik wybrać?
Dobry piekarnik to skarb.
Zobacz Strzałka w prawo
4
Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?
Jakie cechy zmywarki są najważniejsze dla Mateusza?
Zobacz Strzałka w prawo
5
Jaki robot kuchenny wybrać do domu i... dlaczego MUM?
MUM to niezastąpiony pomocnik kuchenny!
Zobacz Strzałka w prawo
6
Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez płyty indukcyjnej.
Zobacz Strzałka w prawo
7
Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?
Sprawdź, jakie funkcje musi mieć lodówka Mateusza!
Zobacz Strzałka w prawo
8
Przechowywanie i organizacja w kuchni
Skorzystaj z moich podpowiedzi, by utrzymać porządek i zadbać o perfekcyjną organizację w kuchni.
Zobacz Strzałka w prawo
9
Jaki odkurzacz wybrać?
Myślałeś kiedyś, że odkurzanie może być przyjemne?
Zobacz Strzałka w prawo
10
Pralka z suszarką – razem czy osobno?
Zobacz, na jakie rozwiązanie zdecydował się Mateusz
Zobacz Strzałka w prawo