Jak czyścić i pielęgnować dywany?
- Czyszczenie dywanów – dlaczego warto?
- Czym wyprać dywan?
- Jak wyczyścić dywan? Kolejność
- Jak wyprać dywan z długim włosiem?
- Pielęgnacja dywanów – o tym nie możesz zapomnieć!
Dywan to nie tylko praktyczne zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniami, ale także ozdoba pomieszczenia. Dobieramy go w zależności od stylu wnętrza, zgodnie z własnymi preferencjami co do koloru, kształtu czy długości włosia. Warto pielęgnować i regularnie czyścić swój dywan, aby na długo zachował doskonały wygląd. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie prać oraz odświeżać dywany.
Czyszczenie dywanów – dlaczego warto?
Oprócz swoich funkcji dekoracyjnych, chroniących podłogę i tłumiących niechciane dźwięki, dywan zapewnia miękką powierzchnię do chodzenia. Ta czynność jest o wiele przyjemniejsza niż kontakt stóp z zimnymi panelami lub płytkami.
Dywan to równocześnie taki element wyposażenia, na powierzchni którego (a także pomiędzy jego włosiem) zbierają się brud, okruszki, drobnoustroje, roztocza, martwy naskórek, sierść zwierząt, piasek czy ziemia przyniesiona ze spaceru, a nawet grzyby czy pleśń. Z tego powodu dbanie i regularne czyścienie dywanów to kluczowa część domowych porządków, które zapewniają jego piękny wygląd, świeżość oraz higienę – co jest szczególnie ważne, jeśli domownikami są alergicy lub małe dzieci bawiące się na podłodze. Troska o dywan będzie procentować możliwością cieszenia się nim przez długie lata. A wybór dywanów w sklepach jest niemal nieograniczony i może przyprawić o ból głowy.
Przeczytaj: Dywan do salonu – nowoczesne wzory do wnętrz
Czym wyprać dywan?
Pierwszą linią oczyszczania dywanu jest oczywiście jego odkurzanie, ale raz lub dwa razy do roku warto go wyprać. Jeżeli zdarzy się świeża plama z jedzenia czy napoju, takie zabrudzenie należy usunąć od razu. Podstawową zasadą jest to, aby delikatnie osuszyć plamę przy użyciu ręcznika papierowego lub ściereczki i mieć na uwadze, aby nie wcierać zabrudzenia w dywan.
Zastanawiasz się, czym wyprać dywan? Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które są pomocne w walce o czysty dywan. Możesz wybrać proszek do prania dywanów lub płyn do dywanów. Pamiętaj, że często są to środki o silnym działaniu, więc na początku dla bezpieczeństwa warto nałożyć je na mało widoczny skrawek dywanu. W ten sposób sprawdzisz, czy po ich użyciu nie zmieni się struktura włosia ani nie pojawią się przebarwienia. Dokładnie zapoznaj się z wytycznymi producenta, w jaki sposób korzystać z danego specyfiku.
Do wyprania dywanu nadają się też domowe metody i substancje. Świeże plamy można usunąć płynem do mycia naczyń lub mydłem w płynie, a te zaschnięte potraktować mieszanką sody oczyszczonej, octu i gorącej wody.
Jak wyczyścić dywan? Kolejność
Pierwszym krokiem w czyszczeniu dywanu jest jego staranne odkurzenie – w ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń zgromadzonych w jego górnej warstwie. Świetnie sprawdzi się odkurzacz workowy GL30 Bosch, który dzięki nowoczesnemu wysokoobrotowemu silnikowi HiSpin dokładnie czyści przy niskim poborze energii. Jego kompaktowy kształt ułatwia przenoszenie i przechowywanie, co jest istotne przy częstym użytkowaniu. Jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzaki, z ich sierścią najlepiej i najszybciej poradzi sobie odkurzacz ze specjalną, innowacyjną i skuteczną dodatkową końcówką – turboszczotką Bosch.
Przeczytaj: Jaki odkurzacz do domu wybrać?
Kolejnym krokiem jest czyszczenie dywanu za pomocą proszku, płynu lub mikstury przygotowanej z substancji dostępnych w każdej kuchni. Żeby ułatwić sobie tę czynność, niezwykle pomocny będzie odkurzacz do prania dywanów. Odkurzacz AquaWash&Clean Serie | 4 Bosch umożliwia wygodne wypranie dywanów, odkurzenie na sucho i mokro oraz zebranie rozlanych płynów. Jedno urządzenie, a tyle możliwości! Niezależnie czy użyjesz odkurzacza piorącego, czy upierzesz dywan ręcznie – pamiętaj, aby pozostawić go do całkowitego wyschnięcia.
Jak wyprać dywan z długim włosiem?
Dywan o długim włosiu jest popularną dekoracją mieszkań i domów. Nie tylko dobrze izoluje podłogę od chłodu, ale również dobrze współgra z klasycznymi i minimalistycznymi wnętrzami. Włochaty dywan shaggy, bo o nim mowa, jest synonimem miękkości i ciepła. Ten nieprzeciętnie urodziwy typ dywanu wymaga również odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, aby na długo pozostał piękny i puchaty.
Jak prać dywany shaggy? Tu idealnie sprawdzi się odkurzacz z turboszczotką, o której pisaliśmy wyżej. Ma ona taką budowę, że pod wpływem powietrza w jej wnętrzu obracają się szczoteczki, które wyłapują, podnoszą i zbierają zabrudzenia osadzone między włosiem dywanu. To sposób na okruszki, włosy czy sierść psów oraz kotów. Żeby jak najlepiej pozbyć się zabrudzeń, odkurzaj go najpierw z włosem, a potem pod włos. W przypadku prania takiego dywanu, egzamin zda wspomniany wyżej odkurzacz piorący Bosch, którego pojemnik napełnia się wodą i detergentem. Efektywnie oraz efektownie upierze dywan wymagający odświeżenia.
Pielęgnacja dywanów – o tym nie możesz zapomnieć!
Przy dobrym traktowaniu i regularnym przywracaniu czystości, Twój ulubiony dywan może służyć Ci przez długi czas. Odkurzaj swój dywan regularnie, jak najszybciej czyść plamy powstające na bieżąco, a gruntowne pranie wykonuj dokładnie i delikatnie. Do prania możesz użyć takich środków jak płyn do prania dywanów, który gwarantuje odświeżenie dywanu, gdy nie ma na nim większych zabrudzeń. W przypadku dużych czy wieloletnich plam użyj odkurzacza piorącego. Odświeżenie dywanu zapewnia także jego wytrzepanie – 1 lub 2 razy do roku, na świeżym powietrzu. Najlepiej zrobić to wiosną i zimą. W zimowe dni sprawdzi się też metoda babć – dywan lepiej się oczyści, jeśli zostanie wytrzepany lekko wilgotny, po ułożeniu go włosem na śniegu.
Dywany są funkcjonalnym i pięknym dodatkiem we wnętrzach. Warto o nie dbać i odpowiednio czyścić, aby jak najdłużej cieszyły oczy oraz stopy.