Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Co zrobić, aby awokado szybciej dojrzało?

Co zrobić, aby awokado szybciej dojrzało?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe?
  2. Niedojrzałe awokado – co zrobić, aby było miękkie?
  3. Najpopularniejsze i proste dania z awokado

Awokado to nie tylko pyszny i uniwersalny owoc, ale przede wszystkim cenne źródło minerałów, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Nic więc dziwnego, że cieszy się ono ogromną popularnością. Częstym problemem, jaki napotykamy, chcąc wykorzystać go w przygotowywanych posiłkach, jest to, że kupiony dopiero co owoc jest niedojrzały. Jak wygląda dojrzałe awokado i co zrobić z twardym, by móc je wykorzystać?

Jak sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe?

Zazwyczaj awokado zbierane są z drzew jeszcze niedojrzałe, bo dzięki temu są w stanie przetrwać transport, magazynowanie i pobyt na sklepowych półkach. Wybierając awokado, jeśli chcemy      mieć pewność, że jest ono dojrzałe, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • kolor –dojrzałe awokado, w zależności od odmiany, będzie charakteryzowało się intensywnym zielonym (odmiana Fuerte) lub ciemnofioletowym (odmiana Hass) kolorem. Owoce blade są najczęściej niedojrzałe. Z kolei pojawiające się na zielonych Fuerte      ciemne plamki mogą świadczyć o tym, że owoc jest zepsuty;
  • miękkość – idealnie dojrzałe awokado jest lekko miękkie, ale jednocześnie wciąż sprężyste. Twarde okazy z pewnością będą potrzebowały jeszcze co najmniej kilku dni, by dojrzeć;    
  • końcówkę– w większości przypadków awokado w sklepach pozbawione są już szypułki. Warto jednak przyjrzeć się jej, aby sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe. Jeżeli  jest zielona, to mamy do czynienia z niedojrzałym owocem. Lekko żółta świadczy o konsystencji gotowej do spożycia, natomiast zbrązowiała lub czarna końcówka będzie w owocach przejrzałych.

Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado? 2

Czytaj także: Awokado – jak jeść, właściwości i wartości odżywcze

Niedojrzałe awokado – co zrobić, aby było miękkie?

Co zrobić w sytuacji, kiedy kupiliśmy niedojrzałe awokado, a zależy nam na jego szybkim wykorzystaniu? Jak zmiękczyć awokado? Na szczęście istnieją sposoby, które już nawet w kilkanaście minut pozwolą rozwiązać ten powszechny problem.

Sprawdź przepisy na dania z awokado: Awokado

1. Włożyć do piekarnika w folii aluminiowej – sposób, który pozwala na uzyskanie gotowego do spożycia awokado już po kilkudziesięciu minutach. Wystarczy, że owoc zawiniemy w folię aluminiową i umieścimy w piekarniku rozgrzanym do temperatury około 100 stopni Celsjusza. W zależności od jego wielkości i stopnia dojrzałości potrzebuje ono od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, żeby zmięknąć. Metoda ta może nieznacznie zmieniać smak owocu, dlatego w tej formie najlepiej wykorzystywać go raczej, jako dodatek niż główny składnik potrawy.

Szukasz piekarnika? Sprawdź ofertę Bosch: Piekarniki Bosch

Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado? 3

2. Włożyć do torby z innymi owocami wydzielającymi etylen – jeżeli chcecie przyspieszyć dojrzewanie awokado, wystarczy, że umieścicie je w papierowej torebce wraz z innymi owocami, takimi jak jabłko czy banan. Wydzielają one dużą ilość etylenu – hormonu roślinnego odpowiedzialnego za stymulowanie procesów dojrzewania. Zazwyczaj już po upływie 1-2 dni awokado będzie gotowe do spożycia.

Więcej na temat działania etylenu przeczytasz tu: Co zrobić aby banany nie stały się szybko „poplamione”?

3. Odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce niedojrzałe awokado można też po prostu owinąć w papierową gazetę i odłożyć w suche, ciepłe miejsce na kilka dni. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy kupiliśmy więcej niedojrzałych awokado i nie wszystkie wymagają ekspresowego dojrzewania.

Najpopularniejsze i proste dania z awokado

Awokado to produkt, który warto wprowadzić do swojego menu, nie tylko ze względu na walory odżywcze, ale również doskonały smak i działanie prozdrowotne. Coraz częściej można je spotkać w różnego rodzaju przepisach, zarówno na dania wytrawne, jak i słodkie desery. Poniżej przedstawiamy dwa najbardziej klasyczne dania z awokado w roli głównej:

Guacamole – potrawa wywodząca się z kuchni meksykańskiej, gdzie traktowana jest jako salsa i dip do różnego rodzaju nachosów czy tacos. Wśród składników klasycznego guacamole główną rolę odgrywa oczywiście awokado, a oprócz niego takie dodatki, jak cebula czy sok z limonki.

Przepisy na guacamole w różnych wersjach znajdziesz tutaj: Guacamole

Sałatka z awokado – to szybki i prosty sposób na wprowadzenie awokado do swojej diety. Ze względu na łagodny, dość obojętny smak, owoc ten doskonale komponuje się zarówno z dodatkami mięsnymi, jak i innymi warzywami, czyniąc z sałatki sycący, pełnowartościowy posiłek.

Wypróbuj przepisy na sałatki z awokado: Sałatka z awokado