Przelicznik wartośći

Chce przeliczyć na

Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej

Opis wykonania

Choć jako Polacy możemy poszczycić się pyszną kuchnią, to wielu z nas uwielbia próbować smaków z różnych stron świata. Za jedną ze smaczniejszych i bardziej aromatycznych uznawana jest kuchnia gruzińska, której jednym z najważniejszych dań jest chaczapuri. Dowiedz się, jak przygotować je we własnej kuchni i zaskocz gości nietuzinkowym daniem!

Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej - krok 1

Wykonanie:

Mąkę przesiewamy i wsypujemy do miski. Drożdże kruszymy w drugiej misce, dodajemy ciepłe mleko (ok. 100 ml) oraz cukier. Odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.

Przygotowany rozczyn wlewamy z resztą mleka do miski z mąką, delikatnie ugniatamy, dodając pozostałą część mleka i wodę. Dodajemy sól oraz oliwę z oliwek i zarabiamy ciasto przez 10 minut, aż będzie odstawało od miski. Przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.

Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej - krok 2

Do kolejnej miski kruszymy ser feta, dodajemy startą mozzarellę, 1 łyżkę mąki i 50 ml mleka. Wszystko wyrabiamy i odkładamy do lodówki.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe przekładamy na stolnicę, dzielimy na 6 części i wyrabiamy równe kulki. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 15 minut.

Wyrośnięte kulki ciasta rozwałkowujemy na owalne placki (grubość ok. 0,5 cm), posypujemy żółtym serem. Boki zwijamy w rulonik, a następnie sklejamy ciasto w formę łódki-kajaku z miejscem na farsz po środku. Do tak przygotowanej formy wkładamy masę serową z mozzarelli i fety.  

Całość pieczemy przez 12 minut w temp. 220°C. Otwieramy piekarnik i do każdego placka wbijamy po 1 jajku i dodajemy odrobinę masła. Zapiekamy jeszcze ok. 4–8 minut.

Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej - krok 3

Podanie:

Gotowe chaczapuri najlepiej spożywać na ciepło, obsypane obficie szczypiorkiem, natką pietruszki lub kolendrą. Możesz także przygotować do niego ulubiony sos, np. czosnkowy czy klasyczny sos adżika na bazie papryczki chili.

Smacznego!

Bosch do kuchni