Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej
4 porcje
150 min
Średnie
Składniki
Wartości odżywcze
Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej
Chaczapuri – klasyczne danie kuchni gruzińskiej
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Wykonanie:
Mąkę przesiewamy i wsypujemy do miski. Drożdże kruszymy w drugiej misce, dodajemy ciepłe mleko (ok. 100 ml) oraz cukier. Odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.
Przygotowany rozczyn wlewamy z resztą mleka do miski z mąką, delikatnie ugniatamy, dodając pozostałą część mleka i wodę. Dodajemy sól oraz oliwę z oliwek i zarabiamy ciasto przez 10 minut, aż będzie odstawało od miski. Przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.
Do kolejnej miski kruszymy ser feta, dodajemy startą mozzarellę, 1 łyżkę mąki i 50 ml mleka. Wszystko wyrabiamy i odkładamy do lodówki.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe przekładamy na stolnicę, dzielimy na 6 części i wyrabiamy równe kulki. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 15 minut.
Wyrośnięte kulki ciasta rozwałkowujemy na owalne placki (grubość ok. 0,5 cm), posypujemy żółtym serem. Boki zwijamy w rulonik, a następnie sklejamy ciasto w formę łódki-kajaku z miejscem na farsz po środku. Do tak przygotowanej formy wkładamy masę serową z mozzarelli i fety.
Całość pieczemy przez 12 minut w temp. 220°C. Otwieramy piekarnik i do każdego placka wbijamy po 1 jajku i dodajemy odrobinę masła. Zapiekamy jeszcze ok. 4–8 minut.
Porada
Jak zdobyć gwarancję udanych wypieków? Wykorzystaj czujnik PerfektBake w piekarnikach marki Bosch, który na podstawie stałego pomiaru wilgotności ciasta, ustala najlepsze parametry.
Podanie:
Gotowe chaczapuri najlepiej spożywać na ciepło, obsypane obficie szczypiorkiem, natką pietruszki lub kolendrą. Możesz także przygotować do niego ulubiony sos, np. czosnkowy czy klasyczny sos adżika na bazie papryczki chili.
Smacznego!
Komentarze