Przelicznik wartośći

Chce przeliczyć na

Tort Saint Honore

Opis wykonania

Tort Saint Honore - krok 1

Do garnka wlewamy wodę, mleko, pokrojone masło, sól i cukier. Całość gotujemy i wsypujemy na raz całą mąkę. Mieszamy energicznie rózgą i gotujemy, aż masa będzie kremowa i gładka.

Masę przekładamy do robota kuchennego. Jak będzie lekko schłodzona dodajemy kolejno po jednym jajku, cały czas wyrabiając ciasto. Przygotowaną masę przekładamy do rękawa cukierniczego. 

Tort Saint Honore - krok 2

Przygotowujemy krem patissiere. Żelatynę namaczamy przez 5 minut. Do rondla wlewamy mleko, dodajemy wanilię i gotujemy.

Żółtka ubijamy z cukrem, dodajemy mąkę ziemniaczaną i dokładnie mieszamy. Do ubitej masy z żółtek wlewamy powoli gorące mleko, cały czas ubijając mikserem. Gotujemy 2-3 minuty, pod koniec dodajemy żelatynę.

Bitą śmietanę ubijamy w robocie kuchennym na puszystą masę.

Tort Saint Honore - krok 3

Czas na krem chilboust: wodę gotujemy z cukrem (syrop powinien mieć temp 120°C). Białka ubijamy na sztywną pianę, wlewamy powoli syrop cukrowy cały czas ubijając. Ubijamy, aż masa będzie lśniąca i lekko ostygnie. Następnie łączymy masę bezową z kremem patissiere, dokładnie mieszamy i przekładamy do rękawa cukierniczego.

Na koniec karmel: na patelnię wsypujemy 150 g cukru i 4 łyżki wody. Podgrzewamy aż powstanie złocisty karmel.

Tort Saint Honore - krok 4

Na okrągłą tortownicę wykładamy płat ciasta francuskiego, docinamy brzegi oraz nakłuwamy.

Na ciasto wyciskamy okręgi z ½ ciasta ptysiowego w odstępach 3 cm (po upieczeniu ciasto pokryje całą powierzchnię tortownicy). 

Pieczemy w piekarniku przez 20 minut w temp (200°C). Schłodzone ciasto przekładamy na tortownicę .

Tort Saint Honore - krok 5

Na brzegach wyciskamy pozostałą część kremu chiboust i wokół układamy nadziane ptysie. Środek ciasta wypełniamy bitą śmietaną.

Całość polewamy zastygającym karmelem.

Tort Saint Honore - krok 6

Z połowy ciasta wyciskamy na blaszkę małe ptysie i wkładamy do piekarnika nagrzanego na 220°C, a następnie zmniejszamy temperaturę do 175°C i piecz 20 minut. Ptysie chłodzimy i nadziewamy ½ kremu chiboust. 

Bosch do kuchni