Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane to potrawa przygotowywana ze startych surowych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajka i cebuli. Aby placki zachowały swoją chrupkość należy serwować je tuż po usmażeniu. Sprawdź, jak zrobić...
Czytaj więcej
Placki ziemniaczane to potrawa przygotowywana ze startych surowych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajka i cebuli. Aby placki zachowały swoją chrupkość należy serwować je tuż po usmażeniu. Sprawdź, jak zrobić placki ziemniaczane krok po kroku.
Regionalne placki ziemniaczane
Chrupiące placki ziemniaczane smaży się na tłuszczu, choć regionalne odmiany placków na Podhalu, Żywiecczyźnie i w Beskidach piecze się na kuchennej blasze. Z kolei na Podlasiu do masy na placki dodaje się odrobinę majeranku. Do tradycyjnych placków warto dodać startą cukinię – ma delikatny smak i dużo łatwiej ją zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Aby smażone w tłuszczu placki były nieco mniej tłuste po zdjęciu z patelni warto przełożyć je na chwilę do odsączenia na papierowe ręczniki kuchenne.
Placki ziemniaczane na słodko i wytrawnie
Tradycyjne placki ziemniaczane podaje się na słodko lub wytrawnie. Na słodko podawane z cukrem lub słodką śmietaną. Placki wytrawne podaje się z kwaśną śmietaną, gulaszem lub sosami. Jaki sos do placków ziemniaczanych pasuje najbardziej? Najczęściej placki podaje się z sosem pieczarkowym lub mięsnym z dodatkiem sosu pomidorowego. Doskonale smakują z gulaszem tworząc popularne danie – placki po węgiersku.
Placki ziemniaczane za granicą
Ta prosta i lubiana potrawa popularna jest nie tylko w Polsce. W Niemczech placki ziemniaczane nazywane są Reibekuchen, w Szwajcarii znane pod nazwą Rosti, w kuchni żydowskiej to Latkes, a Anglosasi jadają potato pancakes. W dawnej Polsce placki ziemniaczane zastępowały chleb – łatwe w przygotowaniu, smaczne i sycące były popularne w kuchni chłopskiej.