Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę?

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakimi zasadami się kierować?
  2. Minimalizm i prostota
  3. Meble do małego mieszkania
  4. Kuchnia w małym mieszkaniu
  5. Łazienka w kawalerce

Przytulne, nowoczesne i funkcjonalne mieszkanie to Twoje marzenie, ale do dyspozycji masz niewielki metraż? Uzyskanie pożądanego efektu to nic trudnego! Wystarczy odpowiednio wykorzystać i zagospodarować przestrzeń oraz dobrać optymalne meble i urządzenia. W kilku krokach i praktycznych poradach podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę.

Jakimi zasadami się kierować?

Zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę, by w niezbyt dużym mieszkaniu pomieścić kuchnię, salon oraz miejsce do pracy lub nauki? W aranżacji małych przestrzeni kluczowe jest planowanie przed kupowaniem mebli. Żeby wszystko było na swoim miejscu, przed udaniem się na zakupy, warto rozrysować i zagospodarować powierzchnię na papierze. W ten sposób łatwiej zwizualizować swoje wyobrażenia na temat wyglądu oraz funkcjonalności mieszkania, a następnie zmierzyć dokładnie każdą wydzieloną część, określając wielkość kanapy (także po jej rozłożeniu, jeśli ma służyć również do spania) czy długość i szerokość stołu.

Dysponując małym metrażem, warto zdecydować się na wielofunkcyjne meble – kanapy do spania, szafki z dodatkowymi schowkami czy rozkładane stoliki. Liczy się każdy centymetr sześcienny. Jeśli w stoliku na kawę możesz schować książki i gazety, które aktualnie czytasz, to pozwoli Ci zachować porządek na kanapie i wokół niej. Po więcej inspiracji na urządzenie małego salonu zapraszamy do artykułu.

Kolejną dobrą praktyką jest postawienie na jeden, dominujący styl wnętrza. Przemyślana kompozycja pozwoli uniknąć wrażenia chaosu i sprawi, że łatwiej będzie zaplanować przestrzeń tak, by w ostatecznym efekcie sprawiała wrażenie większej i uporządkowanej. Służy temu między innymi wyraźny podział na strefę kuchenną i salonową oraz dedykowane im strefy oświetlenia (sprawdź, jak zaaranżować kuchnię z salonem). Gra światłem to ważny element aranżacji przestrzeni, ponieważ na przykład wypełnienie przestrzeni jasnym światłem o barwie zbliżonej do barwy światła słonecznego (4 000 K) pozwala na optyczne jej powiększenie. Gdy chcesz zmienić salon w miejsce wyciszenia, wybierz światło o bardzo ciepłej barwie (poniżej 2 200 K). Pomaga ona zrelaksować się i sprzyja zasypianiu. Więcej o roli światła w aranżacji pomieszczeń możesz przeczytać między innymi w tekście „Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?”.

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę? - zdjęcie 1

A jeśli już o relaksie mowa… Nawet w małym mieszkaniu musisz zachować dyscyplinę i zdecydowanie określić strefy wykonywania poszczególnych czynności. Nikomu nie przychodzi do głowy branie prysznica w kuchni czy smażenie w garderobie, prawda? Dlatego też nie zakładaj, że będziesz pracować w łóżku. Sypialnia ma być zawsze miejscem odpoczynku i spania – do tego została stworzona. Twój organizm kojarzy pozycję horyzontalną z relaksem, dlatego praca w łóżku nigdy nie będzie należeć do najefektywniejszych. Działa to także w drugą stronę, ponieważ jeśli poświęcasz się swoim zawodowym obowiązkom z miejscu, gdzie powinieneś spać, Twój mózg może łączyć przestrzeń z negatywnymi emocjami oraz pobudzeniem, co niewątpliwie nie będzie dobrze wpływać na proces zasypiania i samego snu. Pamiętaj – porządek wokół Ciebie pomaga Ci uporządkować także własne wnętrze.

Minimalizm i prostota

Jedną z głównych zasad, którą należy kierować się podczas aranżacji małego mieszkania, jest minimalizm. Modny w ostatnich latach trend sprawdzi się także w tym aspekcie. Co podczas urządzania mieszkania może oznaczać hasło „mniej znaczy lepiej”? Tak jak w modzie – mniej ozdób, dodatków i bezfunkcyjnych przedmiotów. W małym mieszkaniu lepiej zrezygnować z bibelotów. Pamiątki w postaci słoników na szczęście i muszelek z podróży nad ocean najlepiej przechowywać w odpowiednim miejscu, czyli ozdobnym pudełku czy na specjalnie zaprojektowanej w tym celu półce. Jednej, jedynej i starannie utrzymanej. Kolejne przedmioty, zamiast zdobić, będą sprawiały wrażenie chaotycznej i „zagraconej” przestrzeni oraz nieustannego bałaganu.

Przejdźmy do szczegółów.

Meble do małego mieszkania

Wielofunkcyjne meble to dobry aranżacyjny pomysł na małe mieszkanie. Wygodne i komfortowe, a kiedy potrzeba – pomniejszone i poskładane, nie zajmują przestrzeni. Warto zdecydować się na taki właśnie model sofy. Kanapa z funkcją spania zazwyczaj wyposażona jest także w schowek do przechowywania pościeli. Po rozłożeniu daje dużą i wygodną przestrzeń do spania, a w ciągu dnia pełni rolę efektownej sofy w salonie. Pamiętaj, żeby przy wyborze tego mebla koniecznie sprawdzić rozmiary po rozłożeniu. To bardzo ważne w małym salonie. Podobnie jest z wyborem stołu – rozkładany i uniwersalny, przeznaczony zarówno do jedzenia, jak i do pracy, pozwoli oszczędzić cenną przestrzeń w małym mieszkaniu.

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę? - zdjęcie 2

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="W małym mieszkaniu doskonale sprawdzą się szafy wnękowe, które pomieszczą ubrania i różnego rodzaju przedmioty. Same nie będą zaś dodatkowymi meblami, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Atutem takich szaf, ze względu na ich pojemność, jest także maksymalne wykorzystanie przestrzeni."]

W aranżacji małego mieszkania każdy mebel powinien być funkcjonalny i przemyślany. Wiszące półki na książki, kosmetyki czy przyprawy nie zajmują miejsca, a ponadto – oprócz funkcji przechowywania – mogą również stanowić element ozdobny. Jak urządzić małe mieszkanie, np. 35 m2, żeby pomieścić w nim książki i płyty? Rozwiązaniem mogą być szafki i półki pod parapetem, czyli maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę? - zdjęcie 3

Kuchnia w małym mieszkaniu

Kuchnia w małym mieszkaniu to szczególne wyzwanie – zwłaszcza, jeśli ma służyć nie tylko do przechowywania jogurtu. Kluczowe są dobrze zaprojektowane funkcjonalne meble i właściwie rozmieszczony sprzęty AGD. Wiszące szafki pomieszczą zastawę oraz produkty i przyprawy, a składany do ściany stół, w wersji rozłożonej, może dodatkowo pełnić funkcję kuchennego blatu. Jeśli Twoja kuchnia ma spełniać swoje zadania, przy wyborze płyty kuchennej warto rozważyć wybór takiej, która ma poszerzalną strefę gotowania, jak np. płyta indukcyjna marki Bosch z systemem FlexInduction – mieszczą się na niej wówczas swobodnie także naczynia o większych rozmiarach (np. Twoja ulubiona patelnia do steków). W bardzo małych kuchniach można zastosować małą płytę z dwoma polami grzewczymi Domino, która ma zaledwie 30 cm szerokości.

Oszczędne gospodarowanie przestrzenią ułatwią także urządzenia wzbogacone o dodatkową funkcję, np. piekarniki z Serie I 8 Bosch, jakie, oprócz podstawowej, mają także dodatkową funkcję mikrofalówki lub parowaru. Dzięki temu ograniczysz liczbę sprzętu w kuchni. 

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę? - zdjęcie 4

Również odpowiedni wybór lodówki zapewni funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni kuchni w kawalerce. Wysoka i wąska pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w górę. Podczas aranżacji kuchni w małym mieszkaniu, warto rozważyć także wybór chłodziarki pod zabudowę. Jednorodny styl wnętrza, zwłaszcza w przypadku, gdy kuchnia jest otwarta, wpływa korzystnie na ogólny wygląd całego mieszkania.

Urządzając mieszkanie, zwracasz uwagę na design. Pamiętają o nim także producenci sprzętów AGD. Z myślą o małych kuchniach marka Bosch stworzyła zmywarkę modułową ActiveWater Smart oraz chłodziarki z zamrażalnikiem przeznaczone do małej kuchni.

Łazienka w kawalerce

Jak w małym mieszkaniu urządzić łazienkę? Najlepszą decyzją jest wybór prysznica zamiast wanny. Z kolei duże lustro powiększy przestrzeń oraz ją rozjaśni, zwłaszcza jeśli pomieszczenie pozbawione jest okna i naturalnego światła. Jeśli Twoja łazienka jest naprawdę niewielka, wybierz płytki w jasnym kolorze i dużym rozmiarze. Małe, ciemne kafelki będą sprawiały wrażenie przytłaczającej, ciasnej przestrzeni. Łazienkowe akcesoria i kosmetyki schowasz w szafce łazienkowej oraz w zabudowie pod umywalką. W szafce spokojnie znajdzie się też miejsce dla zgrabnego i poręcznego odkurzacza bezprzewodowego

Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę? - zdjęcie 5

Wybierając pralkę, rozważ umieszczenie pralki w zabudowie w kuchni (w tym wypadku świetnie sprawdzą się pralki Serie | 8 marki Bosch) lub w szafie w przedpokoju. Pamiętaj jednak, że musi być ona położona blisko ujęcia wody. W kawalerce świetnie sprawdzi się także płytka pralka, nad którą można zawiesić szafki lub umieścić blat.

Aranżacja małego mieszkania w bloku to wyzwanie, jakiemu z łatwością podołasz przy odpowiedniej organizacji przestrzeni, zastosowaniu nowoczesnych rozwiązaniach, a także mebli i sprzętów dedykowanych właśnie takim metrażom. Wystarczy kierować się prostymi zasadami i narzucić sobie nieco dyscypliny, by stworzyć przytulne i funkcjonalne mieszkanie.