Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Aranżacja wejścia do domu – stylowo od progu

Aranżacja wejścia do domu – stylowo od progu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Oczaruj gości już przed progiem Twojego mieszkania. Podpowiadamy, jak udekorować i zaaranżować przestrzeń przed drzwiami wejściowymi. Sprawdź nasze porady!

Dekoracja drzwi wejściowych – od czego zacząć?

Drzwi wejściowe to nic innego jak wizytówka domu. Z jednej strony należą do wnętrza, a z drugiej pełnią funkcję reprezentatywną na zewnątrz. Warto więc zadbać o ich wygląd. Częsta wymiana raczej nie wchodzi w grę, dlatego kiedy pojawia się potrzeba radykalnych zmian, po prostu je pomaluj. Odnów stare, odrapane lub nudne drzwi w kilku prostych krokach.

  1. Zdemontuj drzwi zewnętrzne i ułóż je w poziomie – ważne, aby mieć dostęp do każdego centymetra powierzchni. Nie zapomnij o zabezpieczeniu klamek i zawiasów taśmą malarską.

  2. Przygotuj drzwi do malowania: przeszlifuj gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie drobnoziarnistym, aby się zmatowiły, a na koniec odtłuść powierzchnię. Skrzydło jest już gotowe do malowania.

  3. Drzwi zewnętrzne drewniane można pomalować lakierobejcą, która zabezpieczy drewno lub farbą kryjącą, odporną na warunki atmosferyczne. Nałóż środek za pomocą wałka, a jeśli pojawi się konieczność domalowania w trudno dostępnych miejscach, użyj pędzelka. Pokryj drzwi jedną lub dwoma warstwami. A co z wyborem odpowiedniego koloru? Optymistyczny żółty, energetyczna czerwień, spokojna biel czy wibrujący świeżością turkus – każda barwa wywoła inny efekt. Aranżacja wejścia do domu stanie się dzięki temu unikalna.

Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna – czy wejście do Twojego domu nadąża za tymi zmianami? Jednym ze sposobów na to, żeby zaakcentować nowy sezon, jest wieszanie ozdób na drzwiach wejściowych. Zwykle dzieje się to w okresie świątecznym, kiedy na ganku pojawiają się bożonarodzeniowe wieńce. Zobacz, jakich roślin i ozdób na drzwi użyć, by piękne wieńce mogły gościć u Ciebie przez cały rok!

  • Wiosną: zdecyduj się na gałązki z drobnymi, zielonymi listkami, peonie, róże, kwiaty wiśni i jabłoni, które połączysz za pomocą cienkiego drucika.

  • Latem: spleć ze sobą hortensje, lawendę, trawy i kłosy zbóż.

  • Jesienią: na styropianowej konstrukcji ze sklepu umieść wrzosy, jarzębinę, szyszki, żołędzie, głóg, tarninę, kolorowe liście i rajskie jabłuszka.

  • Zimą: sztuczne owoce, błyszczące gwiazdki, bombki, śnieżynki, laski cynamonu i plasterki pomarańczy przytwierdzone do okręgu będą świetną ozdobą drzwi wejściowych.

Aranżacja wejścia do domu – stylowo od progu - zdjęcie 1

Ścieżka do domu – aranżacje

Wyobraź sobie wejście do wymarzonego domu, a później cofnij się o kilka kroków w stronę furtki. Co widzisz? My wyobrażamy sobie krzewy i rabaty kwiatowe, które świetnie prezentują się wzdłuż dróżki.

  • Ścieżki geometryczne sprawdzą się w uporządkowanych, ściśle zaplanowanych ogrodach.

  • Z kolei ścieżki o płynnych liniach odnajdą się w ogrodach, w których panuje kontrolowany nieporządek.

Jak stworzyć piękny korytarz prowadzący do budynku? Na pewno trzeba zachować odpowiednią szerokość ścieżki do domu, która dla jednej osoby wynosi 60 cm, a dla dwóch około 120 cm. Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pamiętaj, że ścieżki z kamyczków czy żwiru będą wymagać więcej opieki od trasy stworzonej z płyt klinkierowych czy betonowych – do obowiązków dołączy regularne pielenie chwastów. Niezwykle efektownym rozwiązaniem będzie otoczenie rabat odpowiednimi roślinami, które stworzą żywozielony, wieloletni „murek”, oddzielający gromadę kwiatów od trawnika. Zwróć uwagę na smagliczkę nadmorską, dzwonek karpacki, goździk siny, lawendę wąskolistną i dobrze znany bukszpan.

Oświetlenie wejścia do domu

Solarne lampki umieszczone wzdłuż drogi podkreślą wygląd ścieżki i ułatwią trafienie do domu po zmroku. Chcesz oszczędzić prąd i upewnić się, że wiesz, kiedy ktoś zbliża się do wejścia? Zamontuj lampy działające na czujnik ruchu – od razu zauważysz oczekiwanych przez Ciebie gości i powitasz ich już w progu.

Aranżacja wejścia przed domem zyska na wyjątkowości, kiedy zainstalujesz kilka rodzajów oświetlenia, które będzie pasować do elewacji domu, posadzonych roślin i elementów małej architektury ogrodowej. Dla przykładu:

  • reflektory ze światłem skierowanym ku górze podkreślą strzeliste tuje i wydobędą fantazyjne kształty żywopłotów;

  • lampy wiszące, np. lampiony ażurowe, wyczarują spektakl światło-cień, a przy tym najczęściej nie wymagają prowadzenia instalacji elektrycznej (działają na baterie lub po zmroku oddają zgromadzoną energię słoneczną);

  • nieduże lampki do zamontowania w płaskiej powierzchni, np. w trawniku, żwirowej ścieżce lub podjeździe – kształty opraw powinny nawiązywać do natury: otoczaków, grzybków, a nawet kwiatów;

  • lampy naścienne (kinkiety) doskonale oświetlą elewację i podpory oraz drzwi;

  • listwy LED na schodach zapewnią niezbędne bezpieczeństwo podczas wchodzenia do domu;

  • lampa solarna z numerem domu pozwoli szybko zidentyfikować budynek;

  • lampy stojące w formie słupków, wbite w ziemię parami po obu stronach ścieżki – ich walor dekoracyjny jest nie do przecenienia!

Dzięki zróżnicowanym źródłom światła Twój ogród stanie się nie tylko estetycznie urządzonym, ale przede wszystkim bezpiecznym miejscem. Lampki solarne, latarenki i reflektory sprawią, że miejsce przed domem będzie cieszyć oko przez wszystkie pory roku.

Aranżacja wejścia do domu – stylowo od progu - zdjęcie 2

Dekoracje zewnętrzne wejścia do domu

Pierwszym elementem ozdobnym, który pełni też ważną funkcję są skrzynki na listy. Najczęściej umieszczamy je na ogrodzeniu czy płocie. Ogromnym powodzeniem cieszą się ostatnio mniej typowe skrzynki. Różnokolorowe, w stylu antycznej kolumny lub takie, które znamy z filmów o amerykańskich przedmieściach – z charakterystyczną, czerwoną chorągiewką, której uniesienie oznacza nadejście przesyłki.

Innym popularnym przedmiotem, który wywoła uśmiech na twarzy gości będzie wycieraczka z ciekawym napisem lub grafiką. Rysunki lub teksty informują o tym, kto mieszka w domu (włączając w to wszystkie czworonogi), w zabawny sposób zakazują wstępu osobom bez powitalnej butelki wina lub są oryginalną check-listą („weź klucze, portfel, telefon i… maseczkę”).

Pozostałymi akcentami, które ozdobią wejście do domu są m.in. dzwonki wietrzne, kołatki i numery posesji. Zestaw metalowych rurek ze szklanymi i ceramicznymi figurkami, często podświetlany, będzie kołysał się na wietrze i dostarczał przyjemnej dla ucha muzyki. Z kolei kołatka to nieco staromodny dodatek, który łatwo dopasujesz do stylu elewacji. W sklepach znajdziesz kołatki w kształcie rzymskiej szyszki, lwa, kobiecej dłoni czy – w bardziej współczesnej wersji – połączonych ze sobą kół. Nie zapomnij o numerze przytwierdzonym na ścianie domu. Do tradycyjnej, rustykalnej bryły pasuje bardziej wymyślny krój liczb, a do minimalistycznej – nowoczesny.

Nowe dodatki i dekoracje przed drzwiami to coś, co z pewnością zachęci wszystkich, aby wejść do środka. To też najłatwiejszy sposób na szybką odmianę wyglądu domu jednorodzinnego. W tym przypadku dużo łatwiej o personalizację otoczenia. Dekoracje zewnętrzne są widoczne już z ulicy, a nie dopiero po wejściu na klatkę schodową, a dodatkowo zyskujemy twórczą swobodę w wyborze ozdób. Jeśli dysponujesz meblami tarasowymi i posiadasz dużą werandę oraz kilka doniczek, możesz zaaranżować kącik wypoczynkowy „pod chmurką” – przedłużenie gustownie urządzonego, funkcjonalnego przedpokoju.

A co znajdzie się przed Twoim domem?