Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Funkcjonalny przedpokój – jak go urządzić?

Funkcjonalny przedpokój – jak go urządzić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Przedpokój, zwany też korytarzem, holem lub sienią, to zaproszenie do Twojego wnętrza. Niech będzie jasny, spójny z aranżacją całego mieszkania, a do tego funkcjonalny. Sprawdź, co powinno znaleźć się w przedpokoju, czego unikać i jak rozśmieszyć gości już od…progu.

Meble do przedpokoju – szafa, szafka na buty z siedziskiem czy ławeczka?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad szczegółami, np. jaka szafa do przedpokoju będzie idealna, pamiętaj o ogólnych zasadach. Przedpokój to – jak w życiu – „pierwsze wrażenie” podczas poznawania nowych osób. Zadbaj o to, by było dobre. Co więcej, niech to pomieszczenie stylistycznie nawiązuje do salonu oraz innych przestrzeni w Twoim mieszkaniu. Ważny jest też porządek: rozumiany jako brak chaosu stylistycznego (np. jednorodne kolory ścian, spójna zabudowa) oraz ograniczenie niepotrzebnych dodatków i bibelotów.

Funkcjonalny przedpokój – jak go urządzić? - zdjęcie 2

Przeczytaj: Jak odnowić boazerię i urządzić przedpokój w stylu skandynawskim?

Wielofunkcyjność to słowo klucz w przypadku aranżacji przedpokoju. Zacznij od zaprojektowania pojemnej szafy wnękowej na wymiar. Zaplanuj odpowiednią liczbę półek, szuflad, wieszaków i rodzaj drzwi. Ten mebel sprawdzi się w każdym, nawet niewielkim przedpokoju: lustro w drzwiach optycznie powiększy wnętrze, a ich model przesuwny nie zajmie tyle miejsca, co otwierany.

Kolejny ważny element to szafka na buty aktualnie używane przez wszystkich domowników. Możesz je wyeksponować na otwartej półce – będą zawsze pod ręką. Jeśli wybierzesz poziomą szafkę, dodatkowo zaaranżuj na niej siedzisko. Popularnym rozwiązaniem są też wielofunkcyjne zestawy, czyli: ławka, szafka na buty, lustro i wieszak połączone w jeden mebel.

To też Cię zainteresuje: Meble kuchenne na wymiar – kiedy to się opłaca?

W przedpokoju powinny też znaleźć się wieszaki na odzież wierzchnią, którą aktualnie nosimy. Kurtki i płaszcze na inny sezon przechowuj w garderobie. Istotne jest też wydzielenie miejsca na czapki, apaszki, szaliki i rękawiczki, np. w organizerach w szafie wnękowej.

Funkcjonalny przedpokój – jak go urządzić? - zdjęcie 1

Lustro, wycieraczka, konsola

Lustro w przedpokoju to ważny element aranżacji ze względów praktycznych i estetycznych: rozświetla z reguły ciemne hole, pozwala odpowiednio się przygotować przed wielkim wyjściem (to szczególnie istotne, kiedy masz tylko jedną łazienkę) oraz buduje przyjemny klimat. Wielkość lustra dopasuj do metrażu pomieszczenia, by nie przytłoczyć aranżacji. Kolorystyka ramy powinna być natomiast spójna z całą zabudową. Aby lustro było uniwersalne i przydatne dla każdego domownika, powinno mieć przynajmniej 100 cm wysokości. Na koniec pamiętaj o oświetleniu – zamocuj je nad zwierciadłem, by lekko rozproszyć światło.

Przeczytaj: Lustro do łazienki – montaż i oświetlenie

Podczas aranżacji przedpokoju nie zapomnij o oryginalnej wycieraczce. Postaw na model z ciekawym motywem lub wzorem, który będzie współgrać z pozostałą stylistyką mieszkania. Dobrym pomysłem jest też wycieraczka z zabawnym hasłem, np.: „A gdzie masz wino?” lub „Tu mieszka kot z rodziną”. Rozśmiesz swoich gości już od…wycieraczki.

Do aranżacji przedpokoju często stosowane są konsolki, czyli wąskie stoliki ustawiane z reguły pod lustrem. To dobre rozwiązanie do wąskich korytarzy czy innych nieustawnych przedsionków. Na tym meblu można postawić ramki na zdjęcia, w szufladzie zrobić miejsce na ważne klucze, a półkę przy podłodze wypełnić czapkami i apaszkami. Jeśli jednak w przedpokoju nie masz miejsca na taki długi mebel, rozważ montaż metalowego wieszaka wiszącego. Taki element może mieć dodatkową drewnianą półkę oraz ciekawe wzory, np. florystyczne, dzięki którym podkreślisz aranżację przedpokoju.

Ściany i podłoga w przedpokoju – czego unikać?

Aranżacja przedpokoju to nie tylko dodatki i meble. Zadbaj też o odpowiedni kolor ścian i praktyczny materiał na podłogę. Z uwagi na to, że hol jest często wąski i ciemny, unikaj wielu barw i mocnych wyrazistych wzorów. Jeśli zdecydujesz się na farbę, wybierz taką, którą łatwo wyczyścić (np. akrylową, winylową, lateksową, ceramiczną) i postaw na jeden kolor przewodni.

Szukasz innego rozwiązania na ścianę przedpokoju? Dobrym pomysłem jest np. tapeta winylowa, którą łatwo wyczyścić z codziennych zabrudzeń. Aby nie pomniejszyć małego i ciemnego pomieszczenia, stosuj stonowane wzory i jasne kolory. W nowoczesnym holu sprawdzi się też cegła na ścianie: biała w mniejszych pomieszczeniach, rudawa w dużym przedpokoju.

Unikaj zbyt wielu dodatków, by przedpokój łatwo było utrzymać w czystości. Dlatego jeśli masz już ciekawą wycieraczkę, zrezygnuj z chodnika.

Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór materiału na podłogę. Dobrze sprawdzają się płytki z gresu i terakoty, na których nie widać zabrudzeń. Natomiast płytki cementowe, które występują w wielu kolorach i wzorach, wprowadzą oryginalny akcent do Twojego przedpokoju. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, wybierz płytki drewnopodobne, spójne z kolorem posadzki w salonie.

Nie wyobrażasz sobie korytarza bez paneli? Zastosuj te o najwyższej klasie ścieralności (AC4, AC5).

Na pewno znasz to powiedzenie: „Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie”. Czy podobnie może być z aranżacją przedpokoju? Jesteśmy przekonani, że jeśli wszystkie rozwiązania przemyślisz kilka razy, unikniesz błędów. Wdrażając więc nasze wskazówki krok po kroku, myśląc o funkcjach swojego przedpokoju oraz potrzebach domowników i zachowując spójność z salonem, stworzysz przedpokój idealny.